نمايشگاه كتاب زاهدان؛ پرشورتر از گذشته

روزنامه سيستان و بلوچستان ضميمه روزنامه خراسان روز چهارشنبه /27 بهمن 95 مطلبي با عنوان «نمايشگاه كتاب زاهدان؛ پرشورتر از گذشته» منتشر كرده است.

در اين مطلب آمده است: ساعت 17:30 يكي از روزهاي بهمن ماه و محل دائمي نمايشگاه هاي استان است كه به ميمنت برگزاري هجدهمين نمايشگاه كتاب زاهدان فعال است. با وجود اين كه هنوز دو روز از بازگشايي اين نمايشگاه مي گذرد حضور مشتاقان كتاب و كتابخواني چشمگير است، پير و جوان و حتي كودكان دوستدار يار مهربان حضور پررنگي در اين نمايشگاه دارند، برخي به سختي بسته هاي سنگين كتاب را حمل مي كنند و برخي ديگر نيز با دقت خاصي دنبال كتاب مورد نظرشان مي گردند. به سراغ يكي از خانم ها كه به گفته خودش دبير زبان و ادبيات فارسي است مي روم و درباره وضعيت نمايشگاه با او صحبت مي كنم. «دانش شهركي» مي گويد: قيمت كتاب ها خوب است و كتاب هايي را هم كه مي خواستم توانستم پيدا كنم، هر سال كه نمايشگاه برگزار مي شود درباره رشته خودم كتاب هاي جديدي را مي خرم و در تدريس از آن استفاده مي كنم.وي ادامه مي دهد: دخترم هم تعدادي كتاب شعر و ادبي نياز داشت كه در نمايشگاه موجود و برخي كتاب ها نسبت به سال گذشته جديدتر بود، البته درصد تخفيفي كه ناشران ارائه دادند رضايت بخش نبود و بايد بن دريافت كنيم تا از 20 درصد تخفيف بيشتر بهره مند شويم از آن جايي كه صف دريافت بن شلوغ بود به باجه مورد نظر مراجعه نكرديم. از كليت نمايشگاه رضايت دارم، برپايي چنين نمايشگاه هايي براي مردم زاهدان كه از مركز دور هستند و دسترسي مستقيم به انتشارات ندارند ضروري است كه اگر ناشران تخفيف بيشتري ارائه دهند شرايط بهتر مي شود.
انتظار تخفيف بيشتر
يكي ديگر از حاضران در اين نمايشگاه نيز بيان مي كند: كتاب هاي موجود در نمايشگاه متنوع بود و آنچه مي خواستم وجود داشت من به كتابخواني علاقه زيادي دارم و كتاب هاي زيادي خريداري مي كنم به نظر مي رسد قيمت ها به مرور زمان افزايش زيادي نسبت به گذشته دارد. «سرگلزايي» اضافه مي كند: سال گذشته توانستم مبلغ زيادي را به خريد كتاب اختصاص دهم اما امسال با ديدن قيمت ها جرأت نمي كنم همه كتاب هاي مورد علاقه ام را بخرم زيرا قيمت ها تغيير كرده است تا حدودي البته تا اين لحظه كتاب هايي را كه نياز داشتم خريداري كردم. در روزهاي آتي هم براي خريد كتاب هاي بيشتري مراجعه مي كنم، به طور كلي كيفيت نمايشگاه كتاب در زاهدان خوب است كه انتظار مي رود به دفعات بيشتري برگزار شود و اگر مسئولان و ناشران طرح هاي تخفيفي بيشتري ارائه دهند و انتشارات خاصي كه مردم از آن خريد بيشتري مي كنند نيز در نمايشگاه حاضر باشند شرايط بهتر مي شود. يكي از كودكان هم درباره نمايشگاه كتاب زاهدان مي گويد: براي خريد كتاب هايي در بخش كودك و نوجوان آمده ام كه آنچه را مي خواستم پيدا كردم، قيمت كتاب كودكان نسبت به كتاب فروشي ها خيلي كمتر بود كه انتظار مي رود كتاب هاي كمك درسي براي مقاطع ابتدايي نيز در اين نمايشگاه عرضه شود.يك دانشجو نيز اظهار مي كند: كتاب هايي كه در نمايشگاه عرضه شده خوب بود اما ديگر بسته هاي كمك آموزشي مانند سي دي در مقطع دانشگاهي اگر در كنار كتاب به فروش برسد بهتر است. به گفته وي، قيمت برخي كتاب ها بالا بود كه توانستم با استفاده از بن تخفيف كتاب خريد كنم.
گفته هاي ناشران
نماينده يكي از نشريات كتاب مي گويد: از 18 دوره برگزاري نمايشگاه كتاب در زاهدان 8 دوره را حاضر بودم، استقبال مردم زاهدان از ديگر شهرهاي كشور براي خريد كتاب بسيار بهتر است، به گونه اي كه همه براي ثبت نام در اين نمايشگاه دچار مشكل مي شوند و بسياري از ناشران بزرگ علاقه مند هستند در اين نمايشگاه حضور داشته باشند. «شيرمحمدي» مي افزايد: چون فضا محدود است امكان براي حضور همه فراهم نيست اما به طور كلي استقبال مردم رضايت بخش است در دو روز شروع به كار خوب بود كه نشان مي دهد اطلاع رساني خوب بوده و مسئولان اين استان با هم همكاري خوبي دارند. وي ادامه مي دهد: تاكنون در نمايشگاه هاي كتاب ديگر استان ها حضور داشته ام در برخي نقاط اطلاع رساني و به تبع آن استقبال بسيار ضعيف بود اما در زاهدان شرايط بسيار خوب بوده و امسال بهتر شده است، سال گذشته مردم تا اين اندازه شور و شوق براي خريد كتاب نداشتند كه البته زمان مناسبي براي برگزاري آن انتخاب نشده بود اما نمايشگاه امسال در بهترين زمان در حال برگزاري است زيرا ترم جديد دانشجويان نيز شروع شده است و بيشترين مراجعه كنندگان دانشجو هستند كه اگر دانش آموزان نيز براي بازديد دعوت شوند شرايط براي تشويق خانواده ها براي خريد كتاب فراهم مي شود.«مهمان دوست» نماينده يكي ديگر از انتشارات كتاب است هم اظهار مي كند: هر سال وضعيت كتابخواني در جامعه ضعيف تر مي شود و امسال بسيار ملموس است، استقبال از اكثر غرفه ها خوب نيست و بيشتر مردم براي قدم زدن و نگاه كردن كتاب ها مي آيند كه البته مي توان گفت شرايط اقتصادي بر كتابخواني تأثير گذاشته است و از طرفي كتاب نياز اوليه همه افراد نيست و مردم مانند گذشته براي خريد كتاب قائل نيستند.
هرسال پرشورتر از گذشته
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مي گويد: نمايشگاه كتاب زاهدان بزرگ ترين رويداد فرهنگي استان است كه هرسال و پرشورتر از گذشته مورد استقبال ناشران و دوستداران عرصه فرهنگ و هنر استان قرار مي گيرد.«حسين مسگراني» با بيان اين كه 699 ناشر براي حضور در هجدهمين نمايشگاه استاني كتاب سيستان و بلوچستان ثبت نام كرده بودند مي افزايد: پس از بررسي هاي لازم 417 ناشر براي حضور در اين نمايشگاه پذيرفته شدند كه كتاب هاي خود را در 240 غرفه عرضه كردند.
وي با اشاره به جايگاه پرمخاطب نمايشگاه كتاب بيان مي كند: سال گذشته در هفدهمين نمايشگاه كتاب سيستان و بلوچستان 7 ميليارد ريال بن كتاب توزيع شد كه امسال يك ميليارد ريال به آن افزوده شد و امكان خريد كتاب با 30 درصد تخفيف در اين نمايشگاه فراهم شده است به گونه اي كه 20 درصد زمان خريد بن كتاب الكترونيك خريد كتاب و 10 درصد هم توسط ناشران تخفيف داده مي شود.
وي از اجراي برنامه هاي متنوع در حاشيه برگزاري هجدهمين نمايشگاه كتاب خبر مي دهد و اظهار مي كند: امسال اجراي برنامه هاي جنبي مختلفي نظير رونمايي از كتاب و برپايي ويژه نامه هاي مختلف فرهنگي و هنري نظير ايستگاه نقاشي پيش بيني شده است همچنين برگزيدگان كتاب سال استان نيز در مراسم افتتاح معرفي و تجليل شدند. به گفته وي برگزاري جلسات نقد كتاب، شب شعر با مضامين ديني و به ويژه در مدح حضرت فاطمه زهرا(س)، ديدار با نويسندگان و اصحاب قلم از ديگر برنامه هاي جانبي اين نمايشگاه است.
امكان خريد از كتابفروشي هاي زاهدان
وي اظهار مي كند: امسال همزمان با برگزاري نمايشگاه هاي استاني كتاب، معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي ايران با هدف حمايت از كتابفروشي ها، طرح جديدي را اجرا كرده است. يكي از دغدغه هاي كتاب فروش ها همزمان با برگزاري نمايشگاه هاي كتاب اين بود كه نمايشگاه به فروش آن ها آسيب وارد مي كند كه به همين دليل از امسال اين امكان فراهم شده تا با بن كارت هايي كه با 20 درصد تخفيف در نمايشگاه قابل تهيه است بتوان از كتابفروشي هاي شهر نيز خريد كتاب داشت همزمان با برگزاري نمايشگاه كتاب سيستان و بلوچستان اين فرصت در شش كتابفروشي زاهدان فراهم است و اگر مخاطبان نمايشگاه نتوانستند كتاب مورد نظر خود را در نمايشگاه پيدا كنند مي توانند به هر كدام از كتابفروشي هاي همراه با اين طرح مراجعه و كتاب خود را خريداري كنند با توجه به اين كه اين طرح با هدف حمايت از كتابفروشي ها اجرا مي شود بن كارت ها تا 20 روز بعد از نمايشگاه نيز اعتبار دارد.مسگراني بيان مي كند: از ديگر برنامه هاي اين ايام نمايشگاه كتاب كه مي تواند براي علاقه مندان حوزه ادبيات جذاب باشد ديدار با استاد ميرجلال الدين كزازي شاهنامه پژوه به نام كشور است كه بي ترديد حضورش در زادگاه و سرزمين رستم با استقبال مواجه مي شود. كسب جايزه بهترين كتاب سال براي ترجمه انه ايد اثر ويرژيل در سال 1369، كسب جايزه نخست پژوهش هاي بنيادين هجدهمين جشنواره خوارزمي براي نامه باستان در سال 1383، معرفي به عنوان چهره برگزيده استان كرمانشاه در سال1384، معرفي به چهره ماندگار در ادب و فرهنگ در سال1384، كسب نشان زرين و سپاسنامه از بزرگ ترين انجمن ادبي و فرهنگي يونان، پارناسوس، به عنوان برجسته ترين ايراني در گسترش و شناسانيدن فرهنگ و ادب يونان در سال 1384 برخي از افتخارات دكتر كزازي است.
8006**6081دريافت كننده: نرگس تيموري**انتشار دهنده:حيدر سراياني