آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ مبارزی انقلابی و مصلحی مجاهد

تهران- ایرنا- نقش بی بدیل آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی در پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش های بی ‌دریغ وی در همراهی با امام راحل و رهبری بر همگان آشكار است؛ روحانی اعتدالی و مصلحی آزاد اندیش كه سراسر عمر گرانبهای خود را در راه اعتلای نظام اسلامی گذراند و در تاریخ معاصر ایران ماندگار شد.

پیروزی انقلاب اسلامی همواره وامدار مجاهدت های بزرگمردانی است كه در راه دستیابی به هدف های والای نهضت انقلابی مردم ایران به مبارزه با طاغوت زمان پرداختند. در این میان آیت الله هاشمی رفسنجانی یار انقلاب و مبارز خط رهبری از جمله برجسته ترین افرادی بود كه در این عرصه با كمك های مادی و معنوی در مسیر برپایی نظام جمهوری اسلامی كوشید و پس از آن نیز در منصب های گوناگون كشور تلاش كرد تا یاری بخش امام راحل و آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری باشد.

اینك به مناسب فرارسیدن چهلمین روز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی این عالم وارسته بر فعالیت های اجتماعی و سیاسی او گذری كوتاه داریم.

** مروری بر حیات سیاسی و اجتماعی آیت الله هاشمی رفسنجانی
آیت الله هاشمی رفسنجانی نامی آشنا برای مردم و سیاستمداران جهان به شمار می رود. نام این روحانی برجسته همواره با واژه مبارزه پیوند خورده و یادآور مجاهدت و تلاش در دستیابی به سرمنزل مقصود است.

وی در آغاز نهضت اسلامی در نخستین سال تشكیل نظام جمهوری اسلامی تا مرز شهادت پیش رفت و از آن پس نزدیك به چهار دهه به انقلاب و ملت بزرگ ایران صادقانه خدمت كرد.

رییس فقید مجمع مصلحت نظام در بحران ها و روزهای سخت انقلاب همواره در میان سیاست ‌مداران حضور داشت و در دوره جنگ تحمیلی كه برخی منتظر سقوط نظام بودند، توانست با درایت و تیزبینی یاری بخش نظام و امام خمینی(ره) باشد. آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوره ای سخت سكانداری قوه مجریه را به دست گرفت تا خیال خام دشمنان مبنی بر فروپاشی اقتصادی - اجتماعی و در نهایت سیاسی جمهوری اسلامی ایران را باطل سازد.

** آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ سردار دریا دل
این روحانی نستوه، نه تنها یك مبارز خستگی ناپذیر بود و سال های زندان و تبعید را سرفرازانه پشت سر گذاشت بلكه الگوی ماندگاری برای مبارزان راه آزادی و انقلاب محسوب می شد همواره با دوراندیشی به حل مشكل های كشور می پرداخت و هرگز از راه و روش، تدبیر و حمایت از امام و رهبری دست بر نداشت. مهم ترین دغدغه و نگرانی او بازسازی كشور و رونق اقتصادی بود به طوری كه در بخشی از خاطراتش آمده است: «به وزرا گفتم اولویت شما این است كه كارهایتان را خوب انجام دهید. مایل نبودم كه وقت شان را در كارهای بیهوده صرف كنند. مدیران را با همین آهنگ وارد كار كرده بودم. دوره جنگ و دوران انقلاب ما را عقب انداخته بود و بایستی با سرعت كار كنیم تا كمبودهای واقعی كشور را جبران نماییم و با تاكیدان من آهنگ سازندگی در كشور جدی گرفته شد.»

** نهضت زنده است، چون هاشمی زنده است
نام و یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی تا زمانی كه نهضت انقلاب اسلامی زنده است همواره بر تارك این مرز و بوم خواهد درخشید. این بزرگمرد تاریخ هیچ گاه بر خلاف عقاید امام و رهبری گامی برنداشت. او یكی از چهره های تاثیر گذار در روند پیروزی انقلاب اسلامی و دوران پس از آن تا به امروز به شمار می رود. اهمیت وجود وی در پیروزی انقلاب اسلامی به میزانی بود كه امام خمینی(ه) همواره در هر فرصتی نقش تاثیرگذار این سیاستمدار نستوه را گوشزد می كردند و در این ارتباط در جلد هفتم صحیفه نور به نقل از ایشان آمده است: «مرحوم مدرس كه به امر رضاخان ترور شد از بیمارستان پیام داد «به رضاخان بگوئید من زنده هستم». مدرس حالا هم زنده ‌است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده ‌است چون نهضت زنده‌است. آمریكا و دیگر ابرقدرت ‌ها بدانند ملت ما زنده‌است... من به آقای هاشمی فرزند برومند اسلام تبریك می ‌گویم كه در راه هدف تا نزدیك شهادت به پیش رفته و سلامت و ادامه خدمت ایشان را از خدای تعالی خواستارم».

آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یك نابغه سیاسی محسوب می شود و می ‌توان گفت وی همانند بزرگان بی بدیلی چون «سید جمال اسدآبادی»، «شهید بهشتی»، «امام موسی صدر» و ... یك اصلاح ‌گر بزرگ بوده است.

** ولایت فقیه در نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی
آیت الله هاشمی رفسنجانی تصویر درستی از ولایت فقیه داشت و بهترین یار امام(ره) و رهبری و نماد اعتدال محسوب می شد. وی سیاست و اقتصاد دنیا را به خوبی می‌شناخت و به همین جهت، راه پیشرفت كشور را به درستی می‌دانست. بر مصلحت نظام پافشاری می‌كرد گرچه همواره با هجمه ها و تهمت ها روبرو بود. او یك مصلح واقعی جامعه و دلسوز نظام جمهوری اسلامی به شمار می رفت.

** بیانات شخصیت های سیاسی و مذهبی نظام جمهوری اسلامی ایران
- آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری: «فقدان همرزم و همگامی كه سابقه‌ همكاری و آغاز همدلی و همكاری با وی به 59 سال تمام می‌رسد، سخت و جانكاه است. چه دشواری ها و تنگناها كه در این ده ها سال بر ما گذشت و چه همفكری ها و همدلی ها كه در برهه‌های زیادی ما را با یكدیگر در راهی مشترك به تلاش و تحمل و خطرپذیری كشانید. هوش وافر و صمیمیت كم‌نظیر او در آن سال ها، تكیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ كسانی كه با وی همكار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را كه سرآغاز آن در بین‌الحرمین كربلای معلّی بود به كلی بگسلد و وسوسه‌ خناسانی كه در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. او نمونه‌ كم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.»

- حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری: «حضرت آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی فرزند ثابت قدم روح الله، همراه و همدل دیرین رهبری، چهره ممتاز و تاریخ‌ساز انقلاب اسلامی و دلسوز واقعی مردم؛ پس از عمری مجاهدت و صبوری به ملاقات حق شتافت. تاریخ چه تقدیر پر معنایی داشت كه آن اسطوره حلم و تحمل و ایمان و اعتدال، در روزی به دیدار خداوند متعال شتافت كه نقطه آغاز خیزش و قیام ملت در دفاع از خمینی كبیر، بنیانگذار انقلاب اسلامی بود. سخن گفتن از هاشمی كه سال‌ها در كنار او بودم برای من بسیار دشوار است.»

- سرلشكر محمد باقری رییس ستاد كل نیروهای مسلح: «آن مجاهد سفر كرده در طول مبارزات انقلابی خود. در دوران رژیم ستم شاهی پهلوی رنج های بسیاری متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با قبول مسوولیت های خطیر نقش موثری در پیشبرد اهداف انقلاب داشت.»

- حجت الاسلام عباس كعبی عضو مجلس خبرگان رهبری: «آیت الله هاشمی رفسنجانی از ستون‌های نظام و انقلاب اسلامی بود. عمر 83 ساله ایشان در راه مبارزه برای اسلام و انقلاب اسلامی سپری شد. تاریخ زندگی آیت ا.. در واقع تاریخ انقلاب اسلامی است. به طور حتم ارتحال ملكوتی این مرد بزرگ انقلاب یك نقطه عطف تاریخی در تاریخ انقلاب اسلامی است. موضع‌گیری ایشان در چهار دهه انقلاب و قبل از انقلاب مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی نسل‌های آینده انقلاب اسلامی قرار خواهد گرفت. امروز همه شیفتگان انقلاب اسلامی در سرتاسر جهان و در حوزه علمیه، یاران امام و رهبری عزادار در ارتحال آیت الله هستند.»

- سیدحسن خمینی یادگار گرامی امام(ره): «...فرزند روستای دوردست رفسنجان كه هوش سرشار، استعداد ناب، قدرت تحلیل شگرف و شجاعت مثال زدنی را همراه با عشق به پیامبر و اهل بیت ایشان، اسلام، ایران و امام، در جان و روح خویش نهادینه ساخته بود. فقدان آیت‌الله هاشمی نه تنها درگذشت استوانه محكم خرد ورزی بود بلكه فقط خوبی‌هایی است كه از امام برای ما به یادگار مانده بود. هاشمی در میان ما زنده است. با ما خواهد ماند و در جان و روان ایران جریان خواهد داشت چرا كه به فرموده امام، هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.»

اینك در آستانه چهلمین روز درگذشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام مردم همیشه در صحنه در مراسم اربعین این چهره سیاسی حضور می یابند و قدردان تلاش ها و مجاهدت های این یار دیرین امام و رهبری هستند. آیت الله هاشمی رفسنجانی در 19 دی 1395 خورشیدی در 82 سالگی در اثر عارضه قلبی در گذشت و به دیار حق شتافت.

* گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9117**2002***9131
*ایرنا مقاله كانالی برای انعكاس مقاله های اندیشكده ها- پژوهشكده ها- دانشكده ها- مراكز تحقیقاتی و رسانه های ایران و جهان*
Irnaarticle@