۲۷ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۴۷
کد خبر: 82431505
۰ نفر
ساخت تراشه‌ای برای تشخیص صدا توسط تجهیزات الكترونیكی

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ام آی تی آمریكا یك تراشه كم مصرف ساختند كه امكان تشخیص گفتار را برای تجهیزات الكترونیكی فراهم می‌كند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس دیلی، توان مصرفی این تراشه در مقایسه با گوشی‌های هوشمند امروزی كه با استفاده از نرم‌افزار امكان تشخیص گفتار را در اختیار می‌گذارند، بین 90 تا 99 درصد كمتر است.
این تراشه به‌منظور كاهش توان مصرفی، از دو استراتژی استفاده می‌كند. اولا این تراشه به یك مدار شناسایی صدا مجهز است كه امكان تمایز بین صداهای ناخواسته و دستورالعمل‌های صوتی را فراهم می‌كند و در صورت شناسایی این دستورالعمل‌ها، مدار تشخیص گفتار فعال می‌شود.
استراتژی دوم این است كه تمام داده‌ها را فشرده‌سازی می‌كند و تنها بخش كوچكی از اطلاعات روی حافظه درونی آن ذخیره می‌شود تا مصرف انرژی كاهش یابد.
علاوه بر گوشی‌های هوشمند و تجهیزات پوشیدنی، تراشه‌های كم‌مصرف در حسگرها و سایر ابزارهایی كه در دسترسی به منبع تامین توان الكتریكی محدودیت دارند و هرروز موجب گسترده‌تر شدن اینترنت اشیا می‌شوند، امكان تشخیص گفتار را فراهم می‌كنند. چنین ابزارهایی ممكن است زمان طولانی را بدون نیاز به شارژ كار كنند و توان موردنیاز خود را از محیط اطراف تامین كنند.
محققان ام آی تی معتقدند به زودی فناوری تشخیص گفتار به رابط اصلی تجهیزات الكترونیكی تبدیل خواهد شد. زیرا كوچكتر شدن این تجهیزات مستلزم استفاده از رابط‌هایی غیر از صفحه لمسی و صفحه كلید است. همچنین برای ذخیره انرژی سیستم، امكان نصب فناوری تشخیص گفتار درون تجهیزات الكترونیكی ضروری است، زیرا انجام پردازش‌های مربوطه در فضای ابری، نیازمند صرف انرژی نسبتا زیادی است.
گزارش كامل این تحقیقات در كنفرانس Solid-State Circuits Society ارائه شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده علی كاشانی** انتشار: گلشن

سرخط اخبار علم و آموزش