مدیریت 30هزار مگاوات برق با نصب 450هزار كنتور هوشمند میسر است

تهران- ایرنا- معاون سیستم های اندازه گیری و شبكه هوشمند سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) گفت: نصب 450 هزار كنتور هوشمند مشتركان بزرگ و چاه های كشاورزی، افزون بر 30 هزار مگاوات از بار شبكه سراسری برق را رویت پذیر و قابل مدیریت می كند.

«هادی مدقق» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: نخستین گام در پیاده سازی شبكه هوشمند برق، راه اندازی سیستم اندازه گیری هوشمند «آ.ام.آی» (AMI) و نصب كنتورهای هوشمند است.
به گفته این مسئول، براساس الزام قانونی ماده 47 قانون اصلاح الگوی مصرف و همچنین قانون برنامه پنجم توسعه كشور، این مرحله از هوشمندسازی شبكه برق كشور در قالب طرح ملی «فهام» آغاز شده و پس از مطالعات امكان سنجی، طراحی سیستم و اجرای طرح های نمونه (پایلوت)، اكنون با اولویت مشتركان پرمصرف (دیماندی) و چاه های كشاورزی در سراسر كشور در حال اجراست.
وی اضافه كرد: تاكنون 14 هزار مشترك در قالب طرح های آزمایشی و 78 هزار مشترك بزرگ شامل 10 هزار مشترك چاه های كشاورزی با مجموع بار بیش از پنج هزار مگاوات به این سامانه مجهز شده اند.
مدقق ادامه داد: پیش بینی می شود با كامل شدن این مرحله از طرح فهام و نصب 450 هزار كنتور هوشمند مشتركان بزرگ و چاه های كشاورزی، افزون بر 30 هزار مگاوات از بار مصرفی كه نزدیك به نیمی از حداكثر بار شبكه است، رویت پذیر و قابل مدیریت شده و امكان پیك سایی و مدیریت بار نزدیك به سه مگاوات از اوج مصرف (پیك بار) شبكه سراسری فراهم شود.
به گزارش ایرنا، پیك سایی به برنامه های كاهش اوج مصرف برق (پیك بار) شبكه برق اطلاق می شود، به طوری كه ظرفیت ذخیره چرخان شبكه افزایش و نیاز به ساخت نیروگاه های جدید كاهش پیدا می كند.
معاون سیستم های اندازه گیری و شبكه هوشمند سابا اضافه كرد: در مرحله بعد، طبق الزام قانونی همه مشتركان آب و برق سراسر كشور با مشاركت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی به این سامانه مجهز می شوند.
وی گفت: تاكنون در زمینه روش های سرمایه گذاری و تامین مالی این مرحله از طرح مطالعات گسترده ای انجام شده است و مذاكره با سرمایه گذاران داخلی و خارجی ادامه دارد.
وی تاكید كرد طرح اپراتور هوشمند اندازه گیری با همین هدف تدوین شده است و ادامه داد: ارزش افزوده بالا و بازگشت مناسب سرمایه این طرح، سرمایه گذاران بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را به سرمایه گذاری در این طرح ملی علاقه مند كرده است.
به گزارش ایرنا، فهام بخش نخست هوشمندسازی شبكه برق كشور است كه در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی.سی.تی) برای بهره برداری بهتر از شبكه برق استفاده و امكان ارتباط دوسویه با مشتركان فراهم می شود.
به گفته قائم مقام وزیر نیرو كه طرح فهام را در شهریور 1394 كلید زد، این طرح در چارچوب اقتصاد مقاومتی طراحی و اجرا می شود و زمینه ارتقای بهره وری، كاهش تلفات برق و فراهم سازی زمینه توانمندی های داخلی را برای صادرات خدمات به خارج كشور مهیا می كند.
اقتصام*3065*1961* مصاحبه كننده: محمد ملك دار* انتشاردهنده: مریم مسعود

اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco