ظریف: منافع ملی در سایه انسجام سیاست خارجی محقق می‌شود

تهران - ایرنا - «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه كشورمان در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس ضمن تاكید بر لزوم یكپارچگی سیاست خارجی گفت: منافع ملی در سایه انسجام سیاست خارجی محقق می‌شود و ما باید با اتفاق نظر در عرصه دیپلماسی حركت كنیم.

به گزارش ایرنا به نقل از خانه ملت، شامگاه امشب (دوشنبه 25 بهمن) نشست صمیمی هیات رئیسه و اعضای فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی با وزیر امور خارجه و معاونان او در محل این وزارتخانه برگزار شد.
وزیر امور خارجه كشورمان در این دیدار و پس از شنیدن موضوعات مطرح شده از سوی اعضای این فراكسیون گفت: نمایندگان ملت نكات مهمی را بیان كردند كه قطعاً مورد توجه وزارت امور خارجه قرار خواهد گرفت.
ظریف افزود: استفاده از ظرفیت كمیسیون‌ها، فراكسیون‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی قطعاً مورد توجه این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: ما تلاش می‌كنیم حداكثر بهره‌وری را با همفكری نمایندگان ملت داشته باشیم.
ظریف تاكید كرد: وزارت امور خارجه با توجه به اعتماد متقابل نمایندگان مجلس و وزارت امور خارجه خواهان هماهنگی جدی‌تر در عرصه دیپلماسی است.
وزیر امور خارجه تصریح كرد: منافع ملی در سایه انسجام سیاست خارجی محقق می‌شود و ما باید با اتفاق نظر در عرصه دیپلماسی حركت كنیم.
وی گفت: در عرصه سیاست خارجی ساز و كارهایی توسط شورای عالی امنیت ملی تدوین شده است و ما بر اساس آن حركت می‌كنیم.
ظریف ادامه داد: مشكلاتی برای هموطنانمان در خارج به ویژه با حكم «ترامپ» ایجاد شده بود اما وزارت امور خارجه بر اساس اصلی‌ترین وظیفه خود از حقوق شهروندان ایرانی دفاع كرده است.
این مسئول ادامه داد: متأسفانه در برخی موارد ابزارهای اجرایی وزارت امور خارجه كم است و ما ایرانیان خارج از كشور را به عنوان سرمایه‌های ملی قلمداد كرده و از حقوق آنها در داخل و خارج كشور حفاظت می‌كنیم.
در ابتدای این جلسه «مصطفی كواكبیان» ضمن خیر مقدم به اعضای فراكسیون و گرامیداشت ایام دهه فجر گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) توانسته به هدف‌های خود دست پیدا كند. سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نشانگر بالندگی ملت و دولت ایران است.
رئیس فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس افزود: ایران در شرایط ویژه‌ای قرار دارد و ما خوشحالیم كه فرصت تبادل نظر با وزیر امور خارجه كشورمان را به دست آورده‌ایم تا نظرات نمایندگان را در شرایطی كه نیازمند همفكری هستیم در اختیار دستگاه دیپلماسی قرار دهیم.
او ادامه داد: بحثی كه درخصوص دیپلماسی وجود دارد در بخش عملیاتی در وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود ولی دیپلماسی عمومی مربوط به سایر نهادها و افراد كشور می‌باشد.
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطعاً مجلس شورای اسلامی از جایگاه رفیعی در عرصه دیپلماسی عمومی برخوردار است و همه عزیزان ما می دانند كه مباحث غیررسمی از طریق نمایندگان ملت اتخاد می‌شود.
وی تأكید كرد: مجلس شورای اسلامی می‌تواند ابزار قدرتمند دیپلماسی كشور باشد. ظرفیت‌های گروه‌های دوستی پارلمانی قابل تأمل است و بر همین اساس در اساسنامه فراكسیون دیپلماتیك و منافع ملی مورد توجه قرار گرفته است.
كواكبیان گفت: 9 نفر به عنوان اعضای هیأت رئیسه فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی و 37 نفر به عنوان اعضای شورای مركزی فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی انتخاب شده‌اند كه 28 نفر نیز از اعضای گروه‌های دوستی پارلمانی هستند.
وی با اشاره به نشست بین‌المجالس ژنو افزود: هیأت پارلمانی ایران در جریان این نشست متوجه شد كه از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی غفلت كرده است و باید این مهم بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهرو پردیس گفت: ظرفیت گروه‌های دوستی پارلمانی و بین‌المجالس باید به طور جدی مورد توجه وزارت امور خارجه ایران قرار گیرد.
وی تصریح كرد: 120 نفر از نمایندگان به عنوان اعضای رسمی فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس هستند و ما امیدواریم فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی متداول، تعداد بیشتری از نمایندگان ملت به عضویت این فراكسیون بپیوندند.
كواكبیان گفت: اعتقاد داریم كه دیپلماسی به عنوان محور كمیته دفاعی كشور در شرایط فعلی می‌تواند ایفای نقش كند. افكار و رهنمودهای مقام معظم رهبری قطعا بدون توجه به دستگاه دیپلماسی پیش نخواهد رفت.
رئیس فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس ادامه داد: توجه جدی‌تر به بودجه وزارت امور خارجه از دغدغه‌های مشترك نمایندگان ملت و دستگاه دیپلماسی افزایش بودجه وزارت امور خارجه بوده است.
وی خاطرنشان كرد: در جریان سفری كه به الجزایر داشتیم از نزدیك مشكلات و دغدغه‌های سفارتخانه‌های ایران را لمس كردیم.
همچنین در ادامه نشست اعضای فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی با وزیر امور خارجه كشورمان نمایندگان ملت به موضوعاتی نظیر بدعهدی آمریكا در اجرای برجام، غفلت در بیان نتایج و ثمرات مفید تفاهم برجام، تأكید بر لزوم گسترش دیپلماسی تجاری و تأثیر آن بر روابط سیاسی ایران، تأكید بر دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی و تأكید بر ایفای نقش مشورتی نمایندگان ملت در سیاست خارجی بیان گردید.
برخی از نمایندگان گفتند كه در تقابل با ترامپ نباید لزوماً از ادبیات رئیس جمهوری آمریكا استفاده شود بلكه با رویكردی متفاوت می‌توان منافع ملی ایران را محقق كرد.
نمایندگان مجلس بیان كردند كه ارتباط با كشورهای همسایه به طور جدی‌تر باید در دستور كار قرار گیرد ؛ آنان در عین حال بهره‌گیری از تكنولوژی‌های پیشرفته اروپایی را مورد تاكید قرار دادند.
شبد**1953** 8068** تنظیم كننده: مرتضی شحنه ** ناشر: اسماعیل جهانبخش