معاون وزیر:هیچ مشكلی برای راه اندازی دوباره پروژه پدیده وجود ندارد

مشهد- ایرنا -معاون هماهنگی امور اقتصای و توسعه منطقه ای وزارت كشور گفت : تمامی مشكلاتی كه پروژه پدیده را متوقف كرده بود رفع شده و در حال حاضر هیچ مشكلی برای آغاز دوباره عملیات اجرایی این پروژه وجود ندارد.

بابك دین پرست روز دوشنبه در پایان بازدید از پروژه های تكمیل شده و در دست انجام شركت پدیده شاندیز در گفت و گو با ایرنا افزود: در دو ماه اخیر در استمرار تلاش های دو سال گذشته ، اقدامات ارزشمندی در این حوزه صورت گرفت و امروز تمام مشكلات این مجموعه رفع شده است چنانكه هم اكنون هیچ اختلافی بین شركت پدیده شاندیز و تامین احتماعی وجود ندارد و مساله مالیات این شركت با سازمان امور مالیاتی حل و فصل و نهایی شده است.
وی اظهار كرد: مساله مربوط به شركت آب منطقه ای استان با اقدامات خوبی كه صورت گرفت نیز با این شركت حل و فصل شده و مشكل تغییر كاربری اراضی و مساله این شركت با جهاد كشاورزی هم در سه بعد در دستور كار قرار گرفت و تا كنون طلب هفت هزار و 400 میلیارد ریالی جهاد كشاورزی از پدیده با تعاملی كه صورت گرفت به شش هزار و 100 میلیارد ریال كاهش یافت .
وی گفت: مساله دیگر بین پدیده و جهاد كشاورزی موضوع اقدامات حقوقی و كیفری بود كه امروز قرار منع توقیف صادر و بحث كیفری آن مرتفع شده و در بحث تقسیط و بازپرداخت طلب شش هزار و 100 میلیارد ریالی جهاد كشاورزی هم قرر شده طبق آیین نامه ناظر بر نحوه تقسیط و استمهال مطالبات دستگاه دولتی از اشخاص، اختیار مربوطه به وزیر امور اقتصاد و دارایی داده شده تابا پیشنهاد دستگاه طلبكار این امر صورت گیرد و هم اكنون كار در دست انجام است.
وی مساله دیگر را حسابرسی شركت عنوان و خاطرنشان كرد: با تلاش سازمان حسابرسی كشور گزارش سال 93 شركت بررسی و منتشر شد ودر گزارش سال 94 آن هم تا كنون اطلاعات سه شركت از 9 شركت زیر مجموعه پدیده به سازمان حسابرسی ارائه شده و شش شركت دیگرل هم تا آخر اسفندماه ارائه و تایید نهایی آن اعلام خواهد شد.
دین پرست افزود : اخذ پایان كار برای 540 هزار متر مربع از بناهای ساخته شده در این پروژه هم با همكاری شهرداری و شورای شهر شاندیز انجام گرفت .

**هیچ مانع قانونی و اجرایی برای آغاز فرآیند خرید و فروش سهام پدیده وجود ندارد
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز اتاق مبادلات سهام هم به سرانجام رسیده و هم اكنون در مرحله آزمایشی فعال شده و هم اكنون هیچ مانع قانونی و اجرایی برای آغاز فرآیند خرید و فروش سهام در اتاق مبادلات وجود ندارد، اما ستاد تدبیر استان و اعضای هیات مدیره شركت دغدغه حفظ ارزش سهام و جلوگیری از ضرر سهامداران را دارند و بدین منظور اندكی تامل می كنند.
دین پرست اظهار كرد : ستاد تدبیر استان خراسان رضوی در نشست شب گذشته، موضوع اموال و دارایی های این شركت را تعیین تكلیف كرد و بر این اساس بخش اعظم اموال و دارایی های شركت به جز مطالبات دولتی و افراد حقیقی از این مجموعه به نام شركت و سهامداران آن گردید.
وی ادامه داد : در صورت بازگشایی رسمی اتاق با توجه به وضعیت فعلی و حل مسائل این پروژه، امكان افزایش نرخ فروش سهام وجود دارد و نگرانی از این جهت است كه برخی افراد اسیر دلال ها شده و متضرر شوند.
دین پرست با تاكید بر اینكه در عین حال مشكلی برای فعال شدن رسمی این اتاق وجود ندارد ، گفت: سازمان بورس برای قوام بخشیدن به اتاق مبادلات سهام پدیده تاكید بر تصویب آن در شورای عالی امنیت ملی داشت لذا برای شتاب در كار موضوع در شورای امنیت كشور مطرح و تصویب شد. این امر در نشست دیشب ستاد تدبیر خراسان رضوی هم مطرح و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار نیز آن را تایید كرد.
وی افزود: از نظر فنی، تكنیكی و قانونی مشكلی برای اعلام آغاز رسمی خرید و فروش سهام وجود ندارد فقط بحث حفاظتی حقوق سهام و سهامداران است.

**پرداخت تسهیلات به پروژه پدیده از سوی كنسرسیوم از فردا آغاز می شود
وی تشكیل كنسرسیوم بانكی را هم اقدامی بسیار دشوار و بزرگ دانست و گفت: این موضوع هم امروز به سرانجام رسیده و گزارش های فنی، مالی و اقتصادی پروژه تهیه و به كنسرسیوم مركب از شش بانك با محوریت و عاملیت بانك صادرات ارائه شده و مباحث اختلافی با شهرداری شاندیز ، ثبت اسناد و سازمان امور مالیاتی تعیین تكلیف شده است.
وی اضافه كرد: امروز از نظر هیات مدیره شركت پدیده و ستاد تدبیر استان همه اطلاعات مورد نیاز برای تخصیص و پرداخت تسهیلات پنج هزار میلیارد ریالی كنسرسیوم به شركت پدیده ارائه شده و مشكلی وجود ندارد.
وی خاطرنشان كرد : نخستین مرحله پرداخت این تسهیلات به شركت پدیده بر اساس برنامه ریزی ها از یكی ، دو روز آینده آغاز شود و تا پایان ماه درصدی از این تسهیلات پرداخت می شود تا پروژه عملیات اجرایی خود را سریعتر آغاز كند و با رفع این مسائل و ورود كنسرسیوم بانكی به پروژه؛ اعتماد دوباره به این مجموعه باز می گردد .
وی تاكید كرد: با ورود پول به پروژه پدیده و انجام تعدیل سهام و رفع این مسائل، برنامه ریزی شده عملیات اجرایی پروژه بعد از توقف دو ساله طی یكی ، دو هفته آینده با حضور مسئولان به صورت رسمی آغاز شود.
وی اضافه كرد: دو‌گزارش مفصل حاوی تمامی اطلاعات سهام ، نقدینگی، اموال شركت از سوی هیات مدیره تهیه و به ستاد تدبیر استان ارائه شده تا پس از تایید در اختیار سهامداران قرار گیرد و همه مباحث شفافیت كامل داشته باشد و در این راستا هیچ‌ مطلبی پنهان نخواهد ماند.
وی درادامه با اشاره به مشكلات معسرین( یك فردكه به نوعی تمكن مالی ندارد یا دارای اموال و سرمایه ای است اما در وضعیتی قرار دارد كه امكان دسترسی به آن ها را ندارد، این فرد دچار اعسار شده و قادر به پرداخت بدهی هایش نیست ) در این پروژه گفت : با تاكید همه اعضای جلسه ستاد تدبیر استان در شب گذشته برنامه ریزی شد تا برای حل مسائل این گروه از سهامداران كمیته ای ویژه ظرف یك هفته آینده، ضمن شناسایی دقیق این افراد و فرآیندهای تشخیص معسرین و راهكارهای حل مسائل آنان را ارائه دهد.

*ممنوعیت تبلیغات شركت پدیده در صدا و سیما برداشته شد
معاون وزیر كشور در ادامه با اشاره به اینكه موضوع تبلیغات این شركت در صدا و سیما هم در جلسه شب گذشته ستاد تدبیر بررسی شد ، گفت : بر اساس مصوبه ستاد تدبیر تبلیغات رسانه ای و صدا و سیمایی پدیده آغاز می شود.
وی عنوان كرد: متن نامه مربوطه به وزیر كشور نوشته شده تا بر این اساس مجوز و دستور لغو ممنوعیت تبلیغات شركت انجام شود و به صورت رسمی در دو روز آینده اعلام می كنیم كه ممنوعیت تبلیغات شركت پدیده در صدا و سیما رفع شده است.
وی تاكید كرد : همه در صدد هستیم با توجه به وضعیت فعلی پدیده شاندیز در اجرای دستور رییس جمهور و معاون اول و هیات وزیران عمل شود و همه دستگاهها در راستای رفع مشكلات پدیده همكاری و اقدام نمایند كه اینگونه هم عمل شده است.

*موضوع ارتفاع برج پدیده با رویكرد مثبت و تخصصی در دست بررسی است
وی در زمینه ارتفاع برج پدیده و مسائل مربوطه به آن هم گفت : مسائل مربوط به ساخت و ساز جنبه های پیچیده تر و تخصصی تری دارد .
وی با اشاره به مصوبه هشتم شهریور سال 94 مبنی بر اینكه ارتفاع بناهای بلندمرتبه در این پروژه بیش از 10 طبقه نباشد ، گفت : شش ماه بعد در جلسه ای با ریاست وزیر كشور مقرر شد، شورای عالی معماری و شهرسازی افزایش بارگذاری را بررسی كند وهمه مستندات مربوطه هم ارائه شده و هنوز در حال بررسی هستند.
وی گفت : ابعاد این موضوع از نظر استحكام بنا و میزان قوام آن برای بارگذاری بیشتر پیچیده است و باید فرصت داد تا بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرند ضمن آنكه وزیر كشور هم تا كنون دو بار در این زمینه با وزیر راه و شهرسازی گفت و گو كرده و با رویكرد مثبت این موضوع بررسی می شود.
معاون وزیر كشور شب گذشته در جلسه ستاد تدبیر استان با حضور اعضای هیات مدیره پدیده و دستگاه های اجرایی مرتبط و مسئول در این زمینه حضور داشت .
وی امروز نیز از بخش های مختلف این پروژه از جمله فضاهای نمایشگاهی ، هایپرماركت و بخش های در دست انجام و نیمه تمام رها شده مجموعه شهر رویایی پدیده بازدید كرد.
شركت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۸۳ تحت شماره ۲۲۸۲۹ نزد اداره ثبت شركت‌های مشهد تحت نام شركت سرمایه‌گذاری كاوشگران سهام (سهامی عام) به ثبت رسید و در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۸۷ با تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده نام شركت به نام كنونی آن تغییر یافت.
این شركت با مجموعه‌ای از اتهامات و انتقادات پیرامون سهام خود مواجه شد و از فعالیت آن جلوگیری به عمل آمد تا اینكه با همكار ی مجدد دستگاههای مختلف قرار است دوباره فعال شود.
1906/ 6012 خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی