۲۵ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۲۲
کد خبر: 82428960
۰ نفر
حرف هاي برف در گيلان- عيسي پاشاپور**

بارش 75 سانتي متر برف در مناطق جلگه اي و بيش از يك متر در ارتفاعات گيلان در روزهاي گذشته مشكلاتي را براي مردم و مسئولان اين استان به وجود آورد و ضعف هاي دور از چشم مانده در زيرساخت ها را نمايان كرد و بايد براي پيشگيري از خسارت هاي سنگين حوادث طبيعي، حرف هاي برف جدي گرفته شود.

شكسته شدن يك هزار و 150 تير برق بتني بر اثر سنگيني برف در بخش هاي خمام و كوچصفهان شهرستان رشت، بيش از آنكه حجم و سنگيني برف اخير را در ذهن ها متبادر كند، فرسودگي و استهلاك تير برق هاي بتني مناطق ياد شده را آشكار ساخت كه افتادن آنها چهار هزار و 200 خانوار روستايي را براي ساعت هايي در خاموشي گذاشت.
لشكر برف در تصرف گيلان، برق برخي از مراكز درماني اين استان را نيز قطع كرد و هرچند بر اساس اظهارات مسئولان امر، خوشبختانه موردي از فوتي بيمار را سبب نشد، اما دندان گرگ برف براي دريدن پوستين آرامش شهر برق زد و اكنون نيز با پايداري هواي بارشي و برفي در آسمان گيلان، همچنان زوزه زمستان در اين استان با گوش هوش شنيده مي شود.
موقعيت راه هاي ارتباطي گيلان نيز به گونه اي است كه به دنبال بارش برف سنگين و قطع يا كاهش تردد در محورهاي استان هاي همجوار(مازندران، زنجان و اردبيل)، با روانه شدن خودروهاي آنها بر حجم تردد مسيرهاي مواصلاتي گيلان افزوده مي شود و اين امر در شرايط آب و هواي نامساعد و زمستاني، بر مشكلات راهداري و حمل و نقل جاده اي گيلان مي افزايد و از اين منظر نيز، تقويت و تامين راه ها و زيرساخت هاي ارتباطي اين استان ضرورت دارد.
بارش سنگين برف در مناطق مختلف استان گيلان مي تواند پيامدها و خسارت هاي مشابه و اعجاب انگيزي را درپي داشته باشد اما برف، مسئوليت تشخيص نقاط ضعف را برعهده ندارد و پيش از آنكه بلاياي طبيعي درصدد برملا ساختن كاستي ها و ضعف ها باشند، بايد به شناسايي و جبران آنها اقدام شود.
به گفته محمد علي نجفي استاندار گيلان، از 41 نوع بلاياي طبيعي شناسايي شده در اين استان، هر آينه احتمال وقوع بيش از 30 نوع آن در هر روز و لحظه در استان وجود دارد؛ در حقيقت با آبستن حوادث طبيعي بودن گيلان، نوعي رزمايش اجباري سنجش آمادگي و واكنش سريع مديران و اعضاي ستادهاي بحران مناطق مختلف استان به صورت شبانه روزي در حال اجراست و احساس مسئوليت و حساسيت لازم، هوشياري بدنه مديريت بحران را تقويت خواهد كرد.
حادثه يا با شعه كشيدن از پلاسكو يا با آوار كردن بهمن، خسارت مي زند و هرچند مشكلات برف اخير از سوي مسئولان گيلان به خوبي مديريت شد اما آمادگي براي مقابله با بلاياي طبيعي گوناگون بايد به تمريني روزمره تبديل شود و با بهره گيري از توان نمايندگان استان در جذب اعتبارات بيشتر براي توانمندي مديريت بحران و خريد ماشين آلات برف روب مدرن، تعيين قبلي استان ها و شهرستان هاي معين براي مواقع اضطراري، هوشمندي و خودداري از تعلل هاي مديريتي، بي اعتنايي به حواشي احتمالي و مغرضانه و همراه ساختن مردم به مقابله با رخدادهاي غيرمترقبه پرداخته شود.
به يقين نقش مردم در اين راستا غير قابل انكار است و احساس مسئوليت پاياپاي ملت با دولت در تقويت ضعف ها و همراهي با همديگر، از به همراه داشتن زنجير چرخ خودرو تا رعايت الگوي مصرف گاز براي تقويت همكاري ها مهم است و جامعه را در برابر هر گونه ناملايمات احتمالي بيمه مي كند.
مسئول دفتر ايرنا در آستارا
7124/1042
**انتشار دهنده: فاطمه نوري جهانگرد