موزه هنرهای ملی ایران؛ قلب تپنده آثار مینیاتوری كشور

تهران - ایرنا - قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی را می توان در یك مجموعه گردآوری شده كوچك به نام موزه «هنرهای ملی ایران» بازیابی كرد كه هویت فرهنگی این دیار را در قالب نقاشی های مینیاتور به تصویر كشیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، موزه هنرهای ملی ایران در سال 1309با تلاش و كوشش مرحوم حسین طاهر زاده بهزاد كه خود از هنرمندان برجسته رشته نقاشی و طراحی نقشه های قالی و مینیاتور كشور بود، تاسیس شد.
ساختمان موزه به نام (حوضخانه باغ نگارستان)از بناهای متعلق به دوره قاجار است كه در عهد فتحعلی شاه در جنوبی ترین قسمت قصر باغ نگارستان ساخته شده و مجموعه قصر و كاخ باغ نگارستان به دست دو تن از معماران زبده آن دوران استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شده است.
ساختمان حوضخانه (محل فعلی موزه) بخشی از آن مجموعه محسوب می شود كه حوضخانه با طرح «+» ساخته شده و چهار شاه نشین اطراف آن بی هیچ در و پنجره ای به درون باغ راه داشته و سقف گنبدی آن ایستاده برشانه چهار ستون سنگی همواره شكوه و ایستادگی بنا را تداعی می كند.
در داخل موزه هنرهای ملی تا نیم قرن پیش، حوض دایره شكل بزرگی از سنگ مرمر، میان ستون ها قرار داشت كه از دل این ستون ها آب به داخل حوض فواره می كرد كه این صحنه چشم انداز زیبایی را به وجود می آورد.
همچنین در سال 1309 شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیا و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد كه بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه (موزه هنرهای ملی) كانون حفظ و احیای ارزش اصیل هنرهای ملی و سنتی ایران شد.
شادروان استاد هادی تجویدی كه خود معلم آب رنگ در مدرسه كمال الملك بود نیز در آزمونی كه میان چند تن از هنرمندان از زمان جمله استاد حسین بهزاد و استاد نائب در رشته مینیاتور ایران به عمل آمد، به عنوان نخستین معلم مینیاتور مدرسه انتخاب شد.
در حال حاضر موزه هنرهای ملی به عنوان اولین موزه تخصصی كشور، در حال حاضر 271 آثار ارزشمند هنری را از قرن 12 هجری شمسی تا به كنون در رشته های نگارگری، میناتور، زریبافی، گبه و فرش، معرق و منبت، خاتم كاری و كاشی كاری را در خود جای داده است.
موزه هنرهای ملی در میدان بهارستان خیابان كمال الملك و در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع شده، این مجموعه فرهنگی در تاریخ 28 بهمن 1369 به‌عنوان یك اثر ملی به ثبت رسید.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: امین كمالی فر - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/7247** 1625