سركنسول ایران: فرصت‌های كم نظیری برای سرمایه‌گذاری هنگ كنگ در ایران فراهم است

پكن - ایرنا - سركنسول جمهوری اسلامی ایران در هنگ كنگ می گوید كه این منطقه با استفاده از برنامه راه ابریشم جدید چین می تواند از فرصت های بالقوه سرمایه گذاری و كم نظیر در ایران بهره مند شود.

به گزارش ایرنا، «مهدی فاخری» خاطرنشان می سازد كه هنگ كنگ باید سوار قطار چین شود كه می تواند در ایران و در كل منطقه خاورمیانه برایش فرصت های اقتصادی فراوانی به دنبال داشته باشد.
او در مصاحبه ای كه روزنامه «ساوت چاینا» هنگ كنگ روز دوشنبه از وی منتشر كرده است، می گوید: این منطقه باید با صادرات فناوری های پیشرفته و همچنین سرمایه گذاری در ایران به دنبال گسترش همكاری های دوجانبه باشد.
این اظهارات سه ماه پس از آن صورت می گیرد كه «جان تسانگ چون واه» دبیر سابق دارایی هنگ كنگ (‌همپایه وزیر) به تهران سفر كرد و حضور هیات این منطقه پس از برجام در ایران را سرآغاز فصل نوین همكاریها میان دو طرف دانست.
در شرایطی كه چین در پنج سال گذشته قوی ترین شریك ایران بوده است، بسیاری می گویند كه هنگ كنگ نتوانسته است به اندازه كافی با ایران به عنوان یكی از كشورهای مهم منطقه خاورمیانه ارتباط قوی برقرار كرده و سرمایه گذاری مناسبی در آن داشته باشد.
دیپلمات كشورمان در هنگ كنگ در این خصوص گفت: شركت های هنگ كنگی بسیار علاقه مند به بازار ایران هستند اما حضورشان كمرنگ است ولی بر این باوریم كه شرایط در آینده بهتر خواهد شد.
به گفته فاخری، صادرات فنی، سرمایه گذاری و تامین مالی برای ایران از سوی هنگ كنگ در اولویت است و البته هنگ كنگ هم فقط جمعیت ۸۰ میلیونی ایران را پوشش نمی دهد بلكه جمعیت ۵۰۰ میلیونی منطقه را در اختیار خواهد گرفت.
وی گفت كه در بخش های خدماتی، حمل و نقل و طرح های زیربنایی دیگر ایران كه چینی ها هم در آن مشاركت دارند، فرصت های بی شماری وجود دارد كه هنگ كنگی ها هم می توانند با سرمایه گذاری مناسب حضور مشترك داشته و همكاری آنها با ایران از این طریق نزدیكتر شود.
نوامبر گذشته (آبان - آذر) كه هیات هنگ كنگی به ایران سفر كرد تفاهمنامه ای میان رئیس این هیات با علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان به امضا رسید.
رسانه هنگ كنگی از قول فاخری آورده است كه یك توافقنامه ارتقا و حمایت از سرمایه گذاری در مراحل نهایی مذاكراتی است كه احتمالا بزودی امضا خواهد شد.
این نشریه می نویسد كه ایران یكی از اصلی ترین و شاه كلیدهای گذرگاهی در راه ابریشم نوین چین به حساب می آید و این موضوع باید مد نظر هنگ كنگ نیز قرار گیرد.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی