مشكلات امور آب جنوب شرق امیدیه برای كشاورزان ماهشهری/زمین های كشاورزی همچنان در بحران

بندر ماهشهر - ایرنا - بحران بی آبی در كشور به ویژه استان خوزستان، مشكلات زیادی برای كشاورزان این منطقه ایجاد كرده است و برخی اقدامات و ناهماهنگی های دستگاه های اجرایی بر مشكلات این قشر افزوده است.

به گزارش ایرنا كشاورزی استان خوزستان، به ویژه شهرستان ماهشهر بخش جراحی در چند سال اخیر با وجود ظرفیت های عظیم با بحران های مختلفی مواجه بوده، به گونه ای كه بحران بی آبی و خسارت سنگین كشاورزان ماهشهری را حتی در تامین نیازهای اولیه زندگی عاجز كرده است.
این مشكلات در حالی خودنمایی می كند كه ماموران اداره امور آب جنوب شرق امیدیه به بهانه تامین آب اراضی كشاورزی شادگان بدون هماهنگی قبلی با كشاورزان و مسوولان منطقه، نسبت به پلمپ موتور پمپ های آب اراضی كشاورزی روستاهای ماهشهر قدام كرده اند.
این مشكلات در حالی در حال وقوع است كه در برخی موارد، بین كشاورزان و ماموران درگیری و دعوای لفظی نیز پیش آمده است كه با وساطت بزرگان ختم به خیر شده است.

** ناهماهنگی بین بخشی از زبان كشاورزان
یكی از كشاورزان ماهشهری نیز در گفت و گو با ایرنا با تشریح درگیری اخیر ماموران اداره امورآب جنوب شرق امیدیه با كشاورزان ماهشهر، گفت:در شرایطی كه اراضی كشاورزی روستاهای ماهشهر در ماه تنها 10 روز آبیاری می‌شوند، هفته گذشته مأموران اداره امور آب جنوب شرق امیدیه برای چندمین بار بی دلیل و بدون توجه به صحبت‌های ما اقدام به پلمپ موتورپمپ‌های آب اراضی كردند.
صادق حیدری اصل افزود: نه تنها اینكه بدون مجوز و هماهنگی قبلی با مسؤولان اقدام به این كار كردند، بلكه پس از اعتراض به مسؤولان منطقه اهانت كرده و آنها را ناتوان در تأمین آب اراضی كشاورزی روستاهای ماهشهر خطاب قرار دادند.
حیدری اصل در ادامه اضافه كرد: در حالی كه اراضی كشت گندم كه باید حداقل 5 الی 6 مرتبه آبیاری شوند تا به حال تنها 2 مرتبه آبیاری شده كه این موضوع ما را با خسارت‌های زیادی مواجه كرده است به گونه‌ای كه اكثر كشاورزان تصمیم به مهاجرت از روستاها كرده اند. این كشاورز ماهشهری عنوان كرد: به طور مثال از 100 هكتار اراضی بنده تنها 40 هكتار آن آبیاری شده است و ظاهرا با توجه به اقدامات اداره امور جنوب شرق امیدیه باید شاهد خسارت‌های بیشتری نیز باشیم. حیدری در پایان سخنانش گفت:در شرایط بحرانی مكرر قطعی آب و برق در منطقه و همچنن اجحاف اداره امور جنوب شرق امیدیه از مسؤولان به ویژه نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی كه در خصوص حل معضل بی‌آبی اراضی قول مساعد داده است درخواست می‌شود به طور جدی در رفع مشكلات موجود همت كنند.

*** درخواست جهادكشاورزی ماهشهر از مسئولان
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان بندر ماهشهر نیز در گفت و گو با ایرنا در خصوص رخدادهای اخیر در بخش كشاورزی این شهرستان، با بیان كاهش عملكرد كشاورزان ماهشهری طی چند سال اخیر گفت:بر خلاف تصوری كه مردم از شهرستان ماهشهر با عنوان شهرستانی كاملا صنعتی دارند، كشاورزان در این منطقه بیش از 100 سال است كه به كار كشاورزی مشغول هستند.
حمیدرضا رشیدی افزود:در گذشته كشاورزی این منطقه رونق داشت، به گونه ای كه در اراضی به مساحت 27 هزار هكتار كشت انجام می‌شد ولی طی چند سال اخیر به علت توسعه شبكه زهكشی در بالادست و خشكسالی، آب رودخانه به شدت كاهش یافت و اراضی كشاورزی قابل كشت به 15 هزار هكتار كاهش یافت. مدیر جهاد كشاورزی ماهشهر در ادامه به كاهش 12 هزار هكتاری سطح كشاورزی در این منطقه اشاره كرد و گفت: به علت تخلیه آب‌های بالادست در رودخانه و كاهش دبی آن عملكرد كشاورزان از برداشت 3 تن در هر هكتار به یك تن در هكتار كاهش پیدا كرد.
رشیدی اضافه كرد: همین مسئله موجب افت شدید درآمد كشاورزان شد و با توجه به اینكه بسیاری از مزارع توجیه اقتصادی نداشت، كشاورزان و روستاییان شروع به مهاجرت به شهر كرده كه همین موضوع مشكلات و آسیب‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت. این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه در سال زراعی جاری كشاورزان ماهشهری شاهد بی‌مهری اداره امور آب جنوب شرق بودند، گفت:با وجود تلاش‌های مسؤولان منطقه با برای جلوگیری از مهاجرت كشاورزان و روستاییان به شهر، با ارائه تسهیلات و موارد حمایتی، در سال جدید اداره امور آب جنوب شرق امیدیه هر زمان با بهانه‌های مختلف موجبات رنجش كشاورزان را فراهم كرده است.
وی ادامه داد: در شرایطی كه به علت كمبود آب، اقدام به نوبت‌بندی زمان آبیاری اراضی كشاورزی ماهشهر كرده‌ایم، اداره امور جنوب شرق امیدیه چندین مرتبه با بهانه‌های مختلف و بعضا بدون دلیل منطقی و قانونی اقدام به پلمپ موتورپمب‌های آب اراضی كشاورزی كرده اند كه هر مرتبه با وساطت و تلاش مسؤولان منطقه و به ویژه فرماندار شهرستان مشكل رفع شده و از خسارت چندمیلیونی به كشاورزان جلوگیری شد. رشیدی افزود: در نوبت ‌بندی جدید نیز مأمور اداره امور آب جنوب شرق بی دلیل و بدون هماهنگی با كشاورزان و مسؤولان اقدام به پلمپ موتورپمپ‌های آب اراضی كشاورزی ماهشهر كردند كه با تدبیر و درایت كشاورزان مشكل رفع شد و اكنون نیز تعدادی از موتور پمپ‌ها پلمپ هستند كه مسلما ضررهای به دنبال خواهد داشت. مدیر جهاد كشاورزی ماهشهر با تأكید بر لزوم حمایت از كشاورزان، گفت:در شرایطی كه باید به تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تأمین كنندگان مواد غذایی كشور پرداخته شود اداره امور آب جنوب شرق امیدیه در اقدامی قابل تأمل بحران بی‌آبی را در اراضی كشاورزی ماهشهر تشدید كرده است، به ویژه در زمانی كه اراضی پس از اوره پاشی بیش از هر زمان دیگری به آبیاری نیاز داشتند كه در صورت انجام نشدن آبیاری كشاورزان را با خسارت چند صد میلیونی مواجه می‌كرد. رشیدی در پایان سخنانش گفت:از مسؤولان اداره امور آب جنوب شرق امیدیه درخواست می‌شود به جای افزایش ضرر و زیان كشاورزان، با جهاد كشاورزی و نظام صنفی ماهشهر هماهنگ كرده و برای جلوگیری از متضرر شدن كشاورزان، برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد.
ایرنا آماده دریافت و انتشار پاسخ مسئولان اداره امور آب جنوب شرق می باشد.
6125 آمنه محتشمی ** انتشار:سیدبهادر حسینی
كانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به كانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.