عراقچي: روابط ايران و ژاپن بعد از برجام از جهش بسيار خوبي برخوردار شده است

تهران- ايرنا- معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه گفت: روابط ايران و ژاپن همواره گرم و صميمانه بوده و در فضاي بعد از برجام و برداشته شدن موانع مصنوعي اين روابط از جهش بسيار خوبي برخوردار شده است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، سيدعباس عراقچي در مراسم اعطاي نشان خورشيد تابان به دكتر نعمت حسني در محل سفارت ژاپن افزود: روابط ايران و ژاپن روابطي رو به رشد و هميشه گرم و صميمانه و براساس احترام متقابل بوده است.
معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه ضمن قدرداني از تلاش سفير فعلي و سفراي قبلي توكيو، انجمن دوستي ايران و ژاپن و همچنين انجمن فارغ التحصيلان ايراني در ژاپن خاطرنشان كرد: در دوران تحريم كه روابط اقتصادي و سياسي به حداقل رسيده بود جور روابط دو كشور را دوستان بخش فرهنگي كشيدند و ارتباطات بين دو كشور را باز نگه داشتند و بعد از برجام هم روابط دو كشور در حال پيشرفت است.
معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه اظهار داشت: توسعه روابط ، خواست قطعي هر دو طرف است و دو طرف عزم قطعي براي گسترش هر چه بيشتر روابط دارند.
عراقچي در بخش ديگري از سخنانش ضمن تبريك به دكتر نعمت حسني اظهار داشت: در عرصه هاي علمي و فرهنگي هيچ جايي نيست كه سخن از روابط علمي و فرهنگي ايران و ژاپن باشد و نام آقاي دكتر حسني برده نشود و يا ذكر خيري از ايشان نباشد.
معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه همچنين گفت: ايشان هشتمين ايراني هستند كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي موفق به دريافت نشان امپراطور ژاپن شدند
عراقچي افزود: پيش از اين هم اساتيد برجسته و يا سفراي كشور بودند كه موفق به دريافت اين نشان شده اند.
وي اضافه كرد: اقدام دولت و امپراطور ژاپن براي قدرشناسي از كساني كه خدماتي به فرهنگ ژاپن و توسعه روابط اين كشور با كشورهاي ديگر دارند، سنت خوبي است و اي كاش ما هم اين كار را در ايران انجام مي داديم و از اساتيدي كه به فرهنگ، تاريخ و تمدن ايران خدمت كرده اند، قدرداني مي كرديم.
به گزارش ايرنا، نشان افتخار خورشيد تابان شامگاه يكشنبه با حضور سيدعباس عراقچي معاون حقوقي و امور بين الملل وزارت امور خارجه، ستار محمودي قائم مقام وزير نيرو و جمعي از اساتيد دانشگاه هاي تهران در محل سفارت ژاپن به دكتر نعمت حسني اهدا شد.
دكتر نعمت حسني رئيس دانشكده عمران دانشگاه شهيد بهشتي در اجراي پروژه هاي تحقيقاتي مشترك ايران و ژاپن و گسترش همكاري هاي شركت هاي ايراني و ژاپني و همچنين توسعه تحقيقات مهندسي و ترويج فرهنگ ژاپني در ايران موفق به دريافت اين نشان گرديد.
برگزاري كارگاه هاي علمي درخصوص مديريت بحران و مقاوم سازي در برابر زلزله از جمله فعاليت هاي دكتر حسني مي باشد.
اين استاد دانشگاه درخصوص توسعه ژاپن تحقيقاتي را انجام داده است كه اين تحقيقات در قالب كتابي تحت عنوان ژاپن چگونه ژاپن شد در سال 1390 به چاپ رسيده است.
شبك **سيام**2021**3061**1449**1917**خبرنگار: داود مرادپور*تنظيم : امير كاردان راد**انتشار دهنده: سيد محمد باقر نوربخش