روند آبياري زمين هاي كشاورزي منطقه سبيلي دزفول تسهيل شد

دزفول - ايرنا - مدير شركت بهره برداري از شبكه هاي آبياري شمال خوزستان از اتمام پروژه لايروبي آبگير و حوضچه مكش ايستگاه اصلي پمپاژ سبيلي در شبكه آبياري دز خبر داد.

محمد اسلامي روز يكشنبه به ايرنا افزود:عمليات تخليه گل ولاي موجود در حوضچه مكش پمپ هاي ايستگاه نيز به ميزان 2 هزار متر مكعب بصورت دستي و ماشيني انجام شد.
وي با اشاره به كاهش بارندگي هاي سال آبي جاري و عدم فرصت كافي جهت انجام اين پروژه گفت:معمولا پروژه هاي تعميرات اساسي در شبكه هاي آبياري شمال خوزستان در فرصت بارندگي و عدم نياز آبي زمين هاي كشاورزي انجام مي شود اما امسال با وجود فرصت محدود در برخي از مراحل پروژه ،تامين موقت آب اراضي سبيلي و عمليات لايروبي بصورت همزمان انجام شد.
به گفته وي با خالي شدن بستر آبگير و حوضچه مكش پمپ ها از گل ولاي ،هدايت آب به ايستگاه پمپاژ سبيلي و آبياري 6 هزار هكتار از اراضي شمال دزفول به خصوص در بهار و تابستان آينده بهتر صورت مي گيرد.
مدير عامل شركت بهره برداري از شبكه هاي آبياري شمال خوزستان زمان كل اين عمليات را بيش از يك ماه و هزينه اين عمليات را بيش از چهار ميليارد و 200 ميليون ريال اعلام كرد .
معاون نگهداري و تعميرات شركت بهره برداري از شبكه هاي آبياري شمال خوزستان نيز از رفع نقص و آماده سازي آشغال گيرهاي حوضچه مكش ايستگاه سبيلي ،همزمان با عمليات لايه برداري خبر داد و گفت:سيستم آشغال گير صرفا يك شبكه مكانيكي مي باشد كه بصورت ثابت در ابتداي ورودي آب به ايستگاه قرار دارد و فقط در موارد تعميرات يا لايروبي حوضچه مكش پمپها از محل خود بيروي آورده شده و بعد از اتمام عمليات دوباره سرجاي خودش صب مي شود .
يعقوب كرمي افزود:در مدت اجراي پروژه لايروبي آبگير و حوضچه مكش ايستگاه اصلي پمپاژ سبيلي ،18 دستگاه از ماشين آلات سنگين از نوع لودر،بلدوزر،بيل بوم بلند ،بالابر ،كمرشكن ،تانكر سوخت رسان و غيره به كار گرفته شده است.
ايستگاه پمپاژ اصلي سبيلي در شمال دزفول و در بالادست سد تنظيمي دز با استفاده از 8 دستگاه الكتروپمپ ،آب رودخانه دز را براي شبكه 6 هزار هكتاري سبيلي پمپاژ مي كند.
شبكه آبياري دز با داشتن بيش از 1370 كيلومتر كانال و زهكش و 120 هزار هكتار اراضي تحت پوشش يكي از بزرگترين شبكه هاي آبياري و زهكشي كشور است.
7278/6068
خبرنگار:رقيه كردي-انتشار:محمدعلي فريدپناه

سرخط اخبار استان‌ها