مراقب آسيب هاي خانه تكاني باشيد

پايگاه خبري تحليلي عصر هامون روز يكشنبه/24بهمن 95 مطلبي با عنوان 'روبوسي با اختراع اديسون' حادثه اي تكراري پيش از نوروز/ مراقب آسيب هاي خانه تكاني باشيد'منتشر كرده است.

به گفته مسئولين فوريت هاي پزشكي سقوط از ارتفاع، استفاده نادرست از مواد شوينده، برق گرفتگي از جمله دستاوردهاي خانه تكاني است كه سالانه باعث مراجعه بسياري از افراد به اورژانس مي شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعي عصرهامون، هر ساله با نزديك شدن به آغاز سال جديد بنا بر سنت ديرينه در ايران زنگ آغاز خانه تكاني در بسياري از خانه ها نواخته مي شود كه اين موضوع همواره با اتفاقات و تهديدات بسياري همراه است كه در صورت عمل به توصيه هاي ايمني وقوع بسياري از حوادث به صورت چشمگيري كاهش خواهد يافت و تمامي اعضاي خانواده با شادي به استقبال سال جديد خواهند رفت .
اين گزارش مروري است بر همه اتفاقاتي كه دست به دست هم مي دهند تا خانه تكاني هاي روز هاي آخر سال رنگ و بوي خطر بگيرند.
فريبرز راشدي رئيس مركز حوادث و فوريتهاي پزشكي زاهدان در گفت و گو با خبرنگار حوادث عصرهامون با بيان اينكه سال گذشته تنها 32 مورد مصدوم در سقوط از ارتفاع داشتيم، گفت: روزهاي پاياني سال پر از خبرهاي سقوط آن هم از بالاي نردبان و جلوي ديد همه افراد خانواده است كه رعايت چند نكته كليدي و ساده علاوه بر حفظ جان و سلامتي افراد به آنها كمك مي كند كه روزهاي پاياني سال را با آرامش بيشتري سپري كنند .
وي با بيان اينكه شهروندان بايد براي نظافت از وسايل مناسب بالابر، ماسك و دستكش استفاده نمايند، افزود: براي نظافت پرده، سقف و لوستر نه تنها از وسيله مناسب استفاده نمايند بلكه يكي از همراهان نيز وسيله را نگه داشته تا مانع لغزش و سقوط شود.
23مصدوم در سقوط از ارتفاع
راشدي اضافه كرد: همه افراد در اين ايام كار دارند اما باز هم اين دليل نمي شود كه از بچه ها غافل بود كه يكي از مواردي كه والدين بايد در اين ايام به آن توجه كنند خارج كردن مواد شوينده از دسترس كودكان است.
رئيس مركز حوادث و فوريتهاي پزشكي زاهدان ادامه داد: برخي كودكان مواد شوينده را به اشتباه مي خوردند كه اين مواد عوارض بدي روي دستگاه گوارش كودكان مي گذارد.
وي اظهار داشت: به غير از همه حوادثي كه در كمين است و كوچك و بزرگ هم نمي شناسد، برق گرفتگي هم جزو آن دسته حوادثي است كه اين روزها خيلي ها را خانه نشين مي كند لذا شهروندان بايد در اين زمينه بيشتر مراقبت كنند.
علي اي حال يكي از دستگاه هاي امدادي كه همچون اورژانس در اين ايام پاي كار است، دستگاه هاي آتش نشاني مي باشد كه هر ساله در آستانه ايام نوروز نيروهاي سازمان آتش نشاني بطور صد درصد در آماده باش قرار مي گيرند و اين وضعيت تا تاريخ 15 فروردين سال بعد ادامه دارد.
شهروندان توصيه ها را جدي بگيرند
از ديگر فعاليت هاي انجام شده توسط سازمان آتشنشاني تمامي محل هاي اسكان مسافران نوروزي مورد بازديد نيروهاي سازمان قرار مي گيرد و در مكان هايي كه كه داراي تجمع و تراكم جمعيت مي باشد خودروهاي سيار سازمان مستقر مي شوند همچنين بروشورهاي مخصوص مسافرت هاي نوروزي و ايام نوروز در ورودي هاي شهر در اختيار مسافرين خروجي و ورودي شهر قرار مي گيرد.
در شب چهار شنبه سوري و در روز سيزده فروردين نيز نيروهاي عملياتي سازمان آتش نشاني در كليه مكانهاي پر تراكم و پر خطر مستقر مي گردند تا در صورت لزوم عمليات امداد در كمترين زمان و با كمترين خسارت انجام شود.
با اين وجود درست است كه بر طبق يك رسم ديرينه بايد تميز و پاكيزه به استقبال بهار برويم اما اگر كمي بيشتر حواس مان را جمع كنيم عيدي بي خطري را خواهيم گذراند.
8006**6081دريافت كننده: نرگس تيموري**انتشار دهنده: حيدر سراياني