هيچ گونه واگذاري در عرصه محوطه تاريخي شوش انجام نشده است

شوش ـ ايرنا ـ مسئول انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شوش گفت: هيچ گونه واگذاري در عرصه محوطه تاريخي شوش انجام نشده و نمي‌شود زيرا امكان واگذاري عرصه ملي و جهاني وجود ندارد.

علي درويشي روز يكشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به انتشار خبري در فضاي مجازي مبني بر واگذاري سه هكتار از زمين هاي عرصه محوطه شوش حد فاصل چهار راه شوش تا ميدان تعزيه به شهرداري به منظور ايجاد فضاي سبز با طرحي بلند مدت براي تبديل آن به فضاي تجاري و تخريب آن افزود: هر از چندي خبر تخريبي رسانه‌اي مي‌شود كه در اغلب آن‎ها حفاران غيرمجاز يا مالكان شخصي مقصر نيستند بلكه اين آسيب‌ها از سوي دستگاه‌هاي مسئول در حوزه عمران شهري رخ مي‌دهد.
مسئول انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شوش ادامه داد: با وجود اين كه در حوزه شهر شوش به دليل قرار گيري محوطه 380 هكتاري جهاني شوش و حريم 700 هكتاري آن اين درگيري بسيار شديد است اما به صراحت اعلام مي‌شود هيچگونه واگذاري در عرصه شوش انجام نشده و نمي‌شود زيرا امكان واگذاري عرصه ملي و جهاني وجود ندارد.
وي تاكيد كرد: همچنين در راي شوراي فني تاكيد شده است كه افزودن اين سه هكتار به فضاي سبز به صورت كاشت چمن و با افزودن يك لايه خاك دست ريز بدون تغيير توپوگرافي است و كاشت هرگونه نهال ممنوع است و در اين فضا مبلمان شهري قابل حمل و بدون پي ثابت قرار گيرد.
درويشي با بيان اين كه با انجام طرح فوق و تبديل فضاي مرده به فضايي پرتردد به ايجاد امنيت محوطه نيز كمك مي‌شود توضيح داد: اين گونه طرح‌ها كه منافاتي با حفظ اثر نداشته و از طرفي به تعامل ميان ميراث و حوزه شهري كمك مي‌كنند بايد مورد استقبال دوستداران ميراث و متخصصان اين حوزه قرار گيرند.
وي تصريح كرد: ميراث فرهنگي و مظاهر آن شامل تپه‌هاي باستاني، بافت تاريخي شهري، اموال منقول و... يادگار گذشتگان و شناسنامه فرهنگي يك ملت هستند كه خود سطري از ميراث بشري است كه حفظ و حراست از اين ميراث فرهنگي در وهله نخست وظيفه مردم و سپس دولت‌ها است.
محوطه تاريخي شوش در سي و نهمين نشست كميته ميراث جهاني سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسكو) در ژوئيه 2015 به ثبت جهاني رسيد. پرونده ميراث فرهنگي شوش شامل كاخ شائور، آپادانا، دروازه شرقي، هديش، شهر پانزدهم، روستاي هخامنشي، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهاي دوره اسلامي، تپه‌هاي آكروپول و قلعه فرانسوي‌ها است.
7164/6068
خبرنگار: عاطفه جوادي**انتشار: محمدعلي فريدپناه

سرخط اخبار استان‌ها