۲۴ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۸:۰۱
کد خبر: 82426736
۰ نفر
نوسازی شبكه مخابراتی با محصول فناورانه ایرانی

تهران- ایرنا- شبكه مخابراتی كشور در آینده نزدیك با اجرای پروژه كلان ملی'بومی سازی و طراحی و ساخت تجهیزات لایه هسته IMS' توسط یك شركت فناور فعال در حوزه مخابرات نوسازی می شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا، مخابرات به طور معمول در دنیا در هر دو دهه یك بار با تغییرات فناوری همراه است، شبكه مخابراتی كشورمان نیز هم اكنون فصل تغییرات فناوری را سپری می كند و در حال نوسازی است؛ به طوری كه قرار است سیستم ها و فناوری روز دنیا به نام سیستم های 'ان جی ان' و 'آی ام اس' جایگزین سیستم ها و فناوری های قدیمی شود.
گستره بخشی از این تغییرات، شامل شبكه خصوصی برخی دستگاه ها و سازمان های بزرگ كشور است كه همچون وزارت راه، مسكن و شهرسازی در داخل خود از سیستم مخابراتی بهره مند هستند؛ بخش دیگر این تغییرات، در شبكه عمومی مخابرات كشور همچون شركت مخابرات ایران و اپراتورهای دیگر به عنوان سازمان های خدمات رسان به مردم، اتفاق خواهد افتاد.
شركت فناور صنایع ارتباطی آوا، طراح و سازنده سوییچ های مخابراتی نسل جدید از جمله شركت های فناور توانسته است با دستیابی به فناوری طراحی و ساخت تجهیزات لایه هسته IMS كه تنها در اختیار تعداد معدودی از كشورهای جهان است، نام ایران را به عنوان یكی از مدعیان این تكنولوژی در دنیا مطرح كند.
انوشیروان مرآت مدیر عامل این شركت در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص این طرح كلان ملی و نیز چالش های حوزه فعالیت شركت های فناور با اشاره به محدود بودن تعداد كشورهایی كه این فناوری به خصوص آی ام اس را در اختیار دارند، افزود: تمامی فرایندهای تولید در این شركت با دید دانش بنیان انجام می شود.
وی با بیان این كه شركت صنایع ارتباطی آوا از اسفندماه سال گذشته (1394) با انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین این شركت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات به عنوان مجری طرح كلان ملی طراحی و ساخت تجهیزات لایه هسته آی ام اس انتخاب شد، اظهاركرد: شركت ما برای نخستین بار موفق به ساخت محصولات مرتبط با این پروژه در كشور شد.
مرآت با اشاره به این كه مقوله همگرایی تلفن ثابت و سیار در فناوری آی ام اس اتفاق می افتد و طرح كلان موجود، طراحی و ساخت تجهیزات لایه هسته این شبكه است، افزود: اجرای این شبكه توسط اپراتورها مانند شركت مخابرات ایران انجام می شود اما شركت مخابرات ایران برای راه اندازی چنین شبكه مدرن مبتنی بر فناوری آی ام اس و اف ام سی، نیازمند تجهیزات است.
وی با تاكید بر این كه ساخت این تجهیزات مخابراتی در داخل كشور فوایدی به همراه خواهد داشت، جلوگیری از خروج ارز و كاهش هزینه های اپراتورها و همچنین افزایش ضریب امنیتی و ایمنی مخابراتی كشور را از جمله آن عنوان كرد.
مدیرعامل شركت فن آور صنایع ارتباطی آوا در ادامه در تشریح كاربرد تجهیزات ساخت این شركت فناور با بیان این كه هم اكنون به فناوری مخابراتی به عنوان یك فناوری روز دنیا اصطلاحا فناوری 'آی پی بیست' گفته می شود، افزود: مبنای این فناوری مورد استفاده در شبكه، اینترنت است.
وی ادامه داد: بر اساس این فناوری، سیستم های مخابراتی از شبكه مجزای قدیمی كه تی بی ام گفته می شد و تنها مختص انتقال صوت بود، جدا شده است و انتقال داده، صوت و تصویر در یك بستر واحد مخابراتی كه آی پی بیست نام دارد، ادغام می شود.
مرآت در پاسخ به این پرسش كه ورود این تجهیزات و فناوری های جدید مخابراتی به صنعت مخابرات كشور چگونه برای مصرف كنندگان قابل لمس خواهد بود، اظهار كرد: البته این اتفاق در حوزه تلفن همراه تا حدود زیادی برای مصرف كنندگان ملموس بوده است.
وی توضیح داد: امروزه گوشی هوشمند، فقط یك ابزار برای مكالمه تلفنی نیست بلكه می توان از آن به صورت چند رسانه ای استفاده كرد و با ابزارها و امكانات مختلفی كه دارد، پیام های متنی، صوتی و تصویری و انواع امور روزمره را انجام داد.
مرآت افزود: به این فناوری همگرایی بستر ارتباطی در فناوری ارتباطات گفته می شود؛ این امر در حوزه ارتباطات ثابت نیز پیشرو است و در آینده ای نزدیك لایه های هسته ارتباطات ثابت و همراه با یكدیگر ادغام و از فناوری اف ام سی كه همگرایی ثابت و سیار نامیده می شود، استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به این كه تغییر فناوری در تمام دنیا اتفاق افتاده است و خواه ناخواه این تغییر فناوری در كشور ما نیز پیشرو خواهد بود، گفت: با به كارگیری این فناوری، مصرف كنندگان خدمات متنوع تر و غنی تری از اپراتورهای مخابراتی دریافت می كنند و در مجموع نیز نسبت به گذشته هزنیه های پایین تری را پرداخت خواهند كرد.
وی در ادامه، خدماتی همچون فكس مجازی، تلفن پیام گیر( صندوق صوتی)، پست پی ویكس برای سازمان های كوچك تر یا مركز تلفن میزبانی شده توسط اپراتور، سرعت های بالاتر دیتا و امكان مكالمه تصویری در مواقع مجاز را از جمله امكاناتی برشمرد كه با به كارگیری شبكه آی ام اس به امكانات و خدمات مخابراتی فعلی كشور اضافه می شود.
مرآت با اشاره به این كه این افزایش خدمات ویژه در قسمت تلفن ثابت نیز اتفاق خواهد افتاد، در عین حال ادامه داد: البته هنوز در كشور از تلفن ثابت و فناوری قدیمی آن كه فقط صوت است، استفاده می شود، اما این فناوری در دنیا در حال تغییر است و متحول خواهد شد.

** طراحی و فناوری ساخت محصول توسط متخصصان داخلی/جلوگیری از خروج ارز از كشور
مدیرعامل شركت فناور صنایع ارتباطی آوا همچنین با اشاره به این كه در حوزه محصولات مخابرات در كشور از گذشته تولید كننده های بسیاری فعال بوده اند، گفت: در این حوزه تنها تولید به صورت فیزیكی انجام شده ، اما طرح و فناوری محصول نهایی برای كشوری اروپایی بوده و محصولات تحت لیسانس تولید می شدند.
به گفته مرآت، در واقع شركت های تولید كننده تنها امور كارگر محور محصول را بر عهده دار بوده اند و قسمت دانش بنیان تولید كه تحلیل و طراحی و فناوری محصول است، در جای دیگر در حال انجام بوده است .
وی گفت: در حال حاضر كاری كه در این شركت فناور انجام شده، این است كه تمام طرح و فناوری محصول در اختیار شركت است و با استفاده از مهندسین و متخصصین ایرانی انجام و بومی شده است.
مرات با اشاره به این كه این شركت فعالیت خود را از 16 سال پیش با یك تیم دانشجویی شروع كرد و در طول چندسال گذشته چندین جایزه علمی و فناوری را در سطح داخلی و بین المللی تصاحب كرده است، گفت: در حال حاضر به محصول این شركت فناور و دستگاه های خدمات رسان مخابراتی اعتماد شده است.
وی برنامه های آتی شركت صنایع ارتباطی آوا را تداوم توسعه و تكمیل سبد محصول و به روز نگه داشتن، همگام با همراه نگه داشتن شركت با فناوری جهانی و نیز صادرات محصول ذكر كرد.
مرآت در خصوص صادرات محصول این شركت با تاكید بر این كه اولویت فعلی ما تامین نیازهای گسترده داخلی است، گفت: طبق برآورد انجام شده نیاز داخل به این محصول تا 4 سال آینده بالغ بر میلیاردها دلار است، این محصول تاكنون ده ها میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای كشور به ارمغان آورده است.

*** جلوگیری از خروج نخبگان با اشتغال در این صنعت
مدیرعامل شركت صنایع ارتباطی آوا در ادامه یكی دیگر از ثمرات تولید تجهیزات مخابراتی در كشور را اشتغالزایی برای نیروهای متخصص و نخبه ذكر كرد و گفت: البته امكان دارد كه به كارگیری 100 یا هزار نیروی متخصص در یك مجموعه، در ارقام كلی اشتغال كشور چندان جلب توجه نكند، اما بایستی در نظر داشت كه از مهاجرت متخصصان اندك و نخبه طراحی سیستم های نسل جدید مخابرات از كشور نیز جلوگیری شده است.
مرآت ادامه داد: تك تك نفراتی كه در چنین پروژه های پیشرفته جذب و استفاده می شوند، به عنوان سرمایه های بزرگ ملی هستند كه بایستی آنها را حفظ كرد.
مدیرعامل شركت فناور صنایع ارتباطی آوا در ادامه، یكی از بزرگترین چالش های شركت های دانش بنیان در صنعت مخابرات را شناسایی و جذب نیروهای متخصص برشمرد و گفت: با توجه به تقاضای زیادی كه برای این تخصص در كشورهای پیشرفته وجود دارد، یكی از موضوعات مهم حفظ این نیروها در داخل كشور است.
وی بیان كرد: رشته مهندسی سخت افزار و الكترونیك، نرم افزار و شبكه از رشته هایی هستند كه مورد نیاز این صنعت است، ولی در جزئیات و زیرتخصص ها این دایره محدود می شود.
به اعتقاد مرات، یكی از كمك هایی كه نهادهای متولی در حوزه دانش بنیان می توانند انجام دهند، برنامه ریزی و طراحی سازوكارهایی برای كمك به شركت ها در زمینه شناسایی و جذب نیروهای نخبه و فراهم سازی این امر است.

*** حمایت های مثبت صندوق نوآوری و شكوفایی و معاونت علمی ریاست جمهوری از شركت های فناور
مدیرعامل این شركت فناور حمایت های صندوق نوآوری و شكوفایی و معاونت علمی و فناوری از شركت های فناور را مفید دانست و تاكید كرد: نباید این حمایت ها نادیده گرفته شود.
مرات با اشاره به این كه در حمایت از شركت های فناور ایرادها و كم و كاستی هایی نیز وجود دارد، یكی از این ایرادها را سیر طولانی فرآیندهایی دانست كه در حمایت از این شركت ها تعریف شده است.
وی یادآورشد: در فرآیند ارزیابی برای دریافت حمایت ها، امكان دارد كه شركتی مدت زمان پروژه در دست خود را به عنوان كارفرما، شش ماه تعیین كرده باشد اما با طولانی بودن فرآیند ارزیابی طرح و به نتیجه رسیدن آن ، حمایت از طرح به پایان اجرای پروژه برسد كه این مشكل بسیار بزرگی است .
وی ادامه داد: این امر در پروژه هایی كه كارفرمای بیرونی دارد، یك مشكل خیلی بزرگ است و نمی توان كارفرما را درگیر حمایت های سرمایه در گردش شركت كرد.
مرآت یكی دیگر از چالش ها را نبود حمایت عملی از خرید محصولات شركت ها به جای خرید محصولات خارجی از سوی دستگاه های اجرایی كشور عنوان كرد.
وی با اشاره به این كه بخش بزرگی از بازار مصرف محصولات فناوری كشور را دستگاه های اجرایی، سازمان ها و نهادهای دولتی به خود اختصاص داده اند، در عین حال گفت: متاسفانه با وجود شفافیتی كه در قانون وجود دارد، این امر در بسیاری از موارد رعایت نمی شود و تاثیر بسزایی روی وضعیت شركت های دانش بنیان می گذارد.
مرآت همچنین بهره برداری از محصولات پیشرفته را مستلزم به كارگیری یك تیم متخصص اجرایی جهت نصب، راه اندازی و آموزش و پشتیبانی فنی محصول دانست و افزود: یكی از اقداماتی كه صندوق نوآوری و شكوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می توانند در این خصوص انجام دهند، آموزش و توانمند سازی مدیران شركت ها و ایجاد شعبه در خارج از كشور است.
وی ادامه داد: در صورت صدور محصول فناورانه پیشرفته، نیاز است كه در خارج از كشور تیم فنی در محل بوده و پشتیبانی فنی درازمدت انجام دهد. همچنین با توجه به قوانین بین المللی، می توانند به شركت های دانش بنیان خدمات حقوقی ارایه دهند.
علمی **9340**1440
خبرنگار: منیر ابراهیمی زاده* انتشار: معصومه گلشن