يك هزار ميليارد ريال براي بهبود وضعيت تجهيزات برق خوزستان اختصاص يافت

اهواز- ايرنا- استاندار خوزستان گفت: به منظور بهبود وضعيت تجهيزات برقي استان خوزستان و براي رفع مشكلات قطعي برق ناشي از ريزگردها در اين استان روز شنبه در كميته بحران استانداري خوزستان مبلغ يك هزار ميليارد ريال تصويب شد.

غلامرضا شريعتي شنبه شب در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اين تصميم در حضور وزير نيرو و معاونين وي براي عايق بندي شبكه برق استان خوزستان انجام شد تا در آينده با مشكلات قطعي برق به دليل بروز پديده ريزگردها مواجه نشويم.
وي افزود: ريزگردها به تنهائي كمتر به خطوط انتقال برق صدمه و آسيب وارد مي كنند اما چنانچه اين ريزگردها بر روي خطوط و شبكه انتقال برق قرار گيرند در صورت مواجه شدن با مه و رطوبت به گل و لجن تبديل شده و شبكه انتقال برق را با مشكلاتي چون رسانا شدن و يا اتصال سيمها مواجه مي كند.
استاندار خوزستان گفت: توفان گرد و خاك در هفته گذشته و بوجود آمدن رطوبت 97 درصدي شب گذشته باعث اختلال در شبكه هاي فوق توزيع برق اهواز و 10 شهرستان ديگر شد كه قطعي چند ساعته برق را به وجود آورد.
وي گفت: علي رغم شست و شوي شبكه هاي انتقال برق استان اما شب گذشته به يكباره پديده مه و رطوبت در استان رخ داد كه اينبار شبكه هاي فوق توزيع برق را با مشكل مواجه كرد و مديران برق استان براي مهار مشكلاتي احتمالي حتي ولتاژ برق نيروگاهها را پائين آوردند تا مشكلات به حد اقل ممكن برسد اما به دليل رطوبت بالا اين شبكه هاي فوق توزيع با اختلال مواجه شدند.
شريعتي گفت: به همين دليل از همان ساعت 24 شخصا مديريت كار را به عهده گرفتم و معاونين و مديران مربوطه را به استانداري فرا خوانده و اقدامات لازم را انجام داديم.

پيگيري موضوع قطع برق از طريق مسئولان بلند پايه دولت
استاندار خوزستان گفت از همان دقايق اوليه قطع برق معاون اول رئيس جمهوري و دفتر رئيس جمهوري موضوع را با حساسيت دنبال و اقدامات لازم به سمع آنان رسيد.
شريعتي گفت: دكتر جهانگيري و مسئول دفتر وي چندين بار تلفني موضوع را پيگيري كرده و بر رفع آن تاكيد كردند كه با هدايت آنان موضوع به صورت عادي و روان پيگيري شد.
وي گفت: وزير نيرو نيز به نمايندگي از دولت ساعت 12 روز شنبه وارد استان خوزستان شد و با عزيمت به مركز ديسپپاچينگ برق استان موضوع را از نزديك بررسي و دستورات لازم را صادر كرد.

امكان پيش بيني حادثه شب گذشته زودتر از موعد وجود نداشت

استاندار خوزستان با اشاره به اينكه مديران استان تمام تلاش خود را به كار گرفتند كه آسيبهاي ناشي از قطع برق در خوزستان به حد اقل ممكن برسد گفت: امكان پيش بيني مه و رطوبت تا حدود ساعت 24 وجود نداشت.
وي گفت: به محض دريافت گزارش هواشناسي استان در ساعت 23 و 30 دقيقه جمعه شب بحث كارشناسي و مديريت بحران با مديريت استاندار آغاز و تصميمات كارشناسي به صورت دقيق انجام شد.
وي گفت: گل و لاي ناشي از گرد و خاك و رطوبت باعث شده بود كه عملا كار انتقال برق از نيروگاهها به شبكه هاي فوق توزيع برق در استان با مشكل مواجه شود.
وي گفت: در نيروگاههاي استان خوزستان و در فصل زمستان 13 هزارو 500 مگاوات برق توليد مي شود كه تنها يك سوم اين ميزان برق در استان مصرف مي شود كه به دليل اختلال در شبكه فوق توزيع امكان خروج اين ميزان برق از نيروگاههاي استان نيز غير ممكن شده بود.
وي گفت: نيروگاههاي استان خوزستان كه داراي استانداردهاي لازم بودند به محض ايجاد مشكل به صورت اتوماتيك از مدار خارج شدند در غير اينصورت مي توانست مشكلات بيشتري براي استان به وجود بيايد.
استاندار خوزستان گفت: بعد از بروز پديده ريزگردها در استان خوزستان در هفته گذشته مسئولان شركت برق استان و اهواز اقدام به شست و شوي شبكه ها كرده و بيش از 60 پست از 360 پست موجود برق استان را به طور كامل شست و شو دادند.
وي ميزان ترانسهاي برق موجود در استان را 34 هزار ترانس و طول خطوط شبكه برق را نيز هشت هزار و 500 كيلومتر ذكر كرد و گفت : شست و شوي اين ترانسها و خطوط كار بسيار دشوار و زمانبري است اما مسوولان مربوطه از همان ابتدا كار پاك سازي و شست و شو را با قوت انجام داده و يا در حال انجام آن هستند.
استاندار خوزستان گفت: بعد از قطعي برق اولين اقدامي كه انجام شد تصميم به تعطيلي ادارات دولتي و مدارس در دو نوبت و دانشگاهها و مراكز عالي در روز شنبه بود كه با توجه به زمان كمي كه در اختيار داشتيم اما اطلاع رساني به موقع انجام شد و مردم از سردر گمي خارج شدند و در منازل خود باقي ماندند.
شريعتي گفت: با برنامه ريزيهاي بسيار اصولي و كارشناسي شده و مستقر كردن كارشناسان و تكنسينهاي برق در شبكه هاي فوق توزيع و نيروگاهها 50 درصد برق شهرستان خرمشهر در ساعت 11 و شادگان 30 درصد و ماهشهر 80 درصد وصل شد.
وي گفت: 30 درصد برق اهواز و شادگان هم در ساعت13:30 وصل شد و در ساعت 16 صد درصد برق 11 شهرستان ياد شده وصل گرديد و اوضاع به حالت عادي بازگشت.
استاندار خوزستان اضافه كرد: با توجه به نياز مردم شهرستان اهواز به آب لوله كشي و شرب برق نيروگاه شماره 2 اهواز را با تلاش كارشناسان و كاركنان برق استان در ساعت 13:30 برقرار و عملا آب شهري اهواز در اين ساعت وصل گرديد.
وي گفت :با برنامه ريزيهاي انجام شده در كميته بحران استان خوزستان براي جلوگيري از برق در موارد مشابه قرار شد دو برنامه كوتاه مدت و بلند مدت توسط اعضاي كميته بحران استانداري خوزستان انجام شود.
وي گفت: در برنامه كوتاه مدت ظرف 30 تا 45 روز آينده شست و شو و ايمن سازي خطوط انتقال برق انجام خواهد شد و اقدامات عايق بندي و پايدار هم تا ارديبهشت ماه سال آينده به طور كامل انجام تا بعد از اجرا از قطعي برق در اين استان جلوگيري به عمل آيد.
استاندار خوزستان در پايان ضمن تقدير از مردم فهيم استان خوزستان بايت تحمل مشكلات و همراهي كردن مسئولان اظهار اميدواري كرد با تدابير انديشيده شده در آينده شاهد اينگونه مشكلات نباشيم.
برق اهواز و شهرستانهاي دشت آزادگان، هويزه، حميديه، كارون، باوي، هنديجان و شادگان ، آبادان، خرمشهر و ماهشهر از ساعت حدود 3بامداد شنبه قطع و مشكلاتي براي شهروندان به وجود آورد.
خبرنگار و تنظيم كننده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها