معاون وزیر نیرو: ایستگاههای آب و فاضلاب خوزستان باید به دیزل ژنراتور مجهز شوند

اهواز - ایرنا - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینكه ایستگاه های آب و فاضلاب خوزستان باید در كمترین زمان مجهز به دیزل ژنراتور شوند، گفت: وزارت نیرو 100 میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشكل برق خوزستان اختصاص می دهد.

به گزارش ایرنا هوشنگ فلاحتیان شامگاه شنبه در ستاد بحران خوزستان در سالن شهید رجایی اظهار كرد: با توجه به مشكلاتی كه در نتیجه قطع برق و نبود برق اضطراری در تصفیه خانه های آب اهواز و تعدادی از شهرستان ها اتفاق افتاده است، مقرر شد این تصفیه خانه ها به سیستم برق اضطراری (دیزل ژنراتور) با ظرفیت 15 تا 40 مگاوات مجهز شوند.
وی با بیان اینكه قرار است ایستگاه های آب و فاضلاب خوزستان در كمترین زمان به دیزل ژنراتور مجهز می شوند افزود: با یك فروشنده در دوبی مذاكراتی شده است و قرار است این تجهیزات با ترك تشریفات و فوری برای رفع این مشكل خریداری شوند.
فلاحتیان اضافه كرد: خرید 15 دستگاه مقره شور در اسرع وقت و بعد از ترك تشریفات نیز به تصویب رسیده است، البته تا زمان خرید، دستگاه هایی كه به صورت امانت از سایر استان ها منتقل شده بود نگهدای می شود.
وی همچنین با بیان اینكه شركت برق منطقه ای به یكی از بانك ها 132 میلیارد تومان بدهكار است اظهار كرد: در این نشست مقرر شد وزارت نیرو مسئولیت این بدهی را بپذیرد تا این شركت بتواند از بانك توسعه اسلامی وامی به مبلغ 180 میلیون یورو دریافت كند.
فلاحتیان با بیان اینكه ظرفیت تولید برق در خوزستان سه برابر نیاز این استان است گفت: شرایط این استان حساس است و انتظار داریم این شرایط درك شود.

* آسیب پذیری یك سوم خطوط برق
مدیرعامل شركت توانیر نیز در این نشست گفت: هشت هزار و 500 كیومتر خط انتقال برق در خوزستان ایجاد شده كه بیش از یك سوم آنها در معرض آلودگی محیطی و آسیب دیدگی است.
آرش كردی با بیان اینكه با تغییر اقلیم دركشور و منطقه روبه رو هستیم، افزود: سابقه حضور برق در خوزستان به بیش از چندین دهه می رسد این در حالیست كه در سال های اخیر شاهد حوادثی در این بخش هستیم كه هیچ طراحی و پیش بینی برای مقابله با آنها نشده است.
وی با اشاره به اینكه مقره های سیلیكونی در صنعت برق كمتر از یك دهه عمر دارد، اظهار كرد: بیش از 93 هزار مقره در این استان نصب شده كه قرار شده 30 هزار مقره تعویض شوند و جنس آنها به سیلیكونی تغییر یابد كه البته پیش از این برای تغییر این مقره ها اقدام جدی نشده بود.
كردی تاكید كرد: حجم حادثه ای كه در این روزها برای شبكه برق استان اتفاق افتاده بسیار گسترده و خارج از پیش بینی صنعت برق بوده است.
وی گفت: 24 پست حساس برق تا پیش از اردیبهشت ماه سال آینده باید با تزریق نقدینگی در خوزستان اجرا شود.
كردی با اشاره به شرایط حساس خوزستان تصریح كرد: این اقدامات نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار دارد كه من و وزیر نیرو قول تامین آن را می دهیم.
بر اساس این گزارش، به گفته مدیران برق، مه گرفتگی شدید بعد از گرد و خاك اخیر باعث قطع برق در 11 شهرستان شده كه این مساله نیز موجب قطع آب در این شهرستان ها و خارج شدن پنج نیروگاه از مدار شده است.
این دومین بار است كه در بهمن ماه امسال به دلیل افزایش رطوبت برق اهواز و چند شهر قطع می شود، پیش از این 11 بهمن اهواز و شهرهای اطراف یك روز بدون آب و برق سپری كردند.
وزیر نیرو كه گفته می شود برای بررسی مشكلات خوزستان امروز وارد اهواز شده است، در ستاد بحران استان، حضور نیافت. این دو مقام مسئول وزارت نیرو تنها در بخش اول جلسه ستاد بحران شركت كرده و در نیمه های این نشست، به همراه استاندار سالن را ترك كردند كه این مساله موجب اعتراض برخی از حاضران از جمله فرماندار اهواز شد.

/6002/7151
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : كبری آقازری

سرخط اخبار استان‌ها