۲۳ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 82425522
۰ نفر
تصلب شرايين درجوانان وافزايش پنج برابري احتمال حمله قلبي

تهران-ايرنا-محققان دانشگاه وندربيلت آمريكا دريافتند ايجاد پلاك‌هاي كلسيم در شرايين' تصلب شرايين' درافراد جوان مي‌تواند موجب افزايش پنج برابري احتمال حمله قلبي شود.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از مديكال نيوزتودي، محققان در جريان اين تحقيقات با استفاده از فناوري سي‌تي اسكن بيش از 3 هزار داوطلب با ميانگين سني 40 سال را مورد معاينه و مطالعه قرار دادند. در اين آزمايشات معلوم شد فقط مقدار اندكي از پلاك كلسيم در شريان‌ها، احتمال وقوع سكته قلبي را در يك دهه بعدي زندگي اين افراد به ميزان 10 درصد افزايش مي‌دهد.
محققان توصيه مي‌كنند افرادي كه در جواني نشانه‌هايي از بيماري‌هاي قلبي مانند فشار خون، كلسترول بالا، اضافه وزن يا اعتياد به سيگار دارند، بهتر است تحت نظر باشند و به‌طور مرتب با انجام سي‌تي اسكن از عدم ابتلا به تصلب شريان اطمينان حاصل كنند.
بر اساس آمار انجمن قلب آمريكا پلاك‌ها از كلسترول، مواد چرب، ضايعات سلول‌ها، كلسيم و فيبرين ساخته مي‌شوند.
ايجاد عارضه تصلب شريان به عوامل متعددي از جمله ژنتيك، رژيم غذايي و سبك زندگي بستگي دارد و هنوز راهكار موثري براي از بين بردن پلاك‌ها وجود ندارد. با وجود اين متخصصان معتقدند توجه به سبك زندگي و رژيم غذايي مي‌تواند در جلوگيري از تشكيل اين پلاك‌ها موثر باشد.
نتايج اين مطالعات تاييد مي‌كند كه بيماري‌هاي عروق كرونر مدت‌ها قبل از بروز سكته قلبي و در سنين جواني آغاز مي‌شوند.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه JAMA Cardiology منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440
مترجم: سپيده علي كاشاني** انتشاردهنده: معصومه گلشن