مراسم گرامی داشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در باكو برگزار شد

باكو – ایرنا – مراسم گرامی داشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پنجشنبه شب گذشته در باكو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد .

به گزارش ایرنا ، در این مراسم جمع كثیری از مقام های، فرهیختگان و شخصیت های علمی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و اصحاب رسانه جمهوری آذربایجان همچنین سفرا و نمایندگان سیاسی اقتصادی و وابستگان نظامی اكثر سفارتخانه های خارجی و ایرانیان مقیم باكو حضور داشتند .
جواد جهانگیرزاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان طی سخنانی در این مراسم پیروزی انقلاب اسلامی را یكی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر جامعه بشری عنوان كرد و گفت، این انقلاب تاثیر مهم بر منطقه و جهان داشته است .
وی افزود: هدف انقلاب اسلامی ایران همواره حفظ كرامت انسانی ، اعتلای ارزشهای اخلاقی، حمایت از مستضعفین بوده در عین حال كه با افراط گرایی و ترویسم به هر شكل آن مبارزه كرده است
سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این كه در سالهای گذشته چالش های مختلفی از جمله تحریم های ظالمانه علیه كشورمان به كار گرفته شده است،گفت : اما ایران اسلامی هرگز پیشرفت های علمی و تحقیقاتی را متوقف نكرده و دست آوردهای مهمی در عرصه های هسته ای، پزشكی، داروسازی، هوا –فضا، صنعتی، سایبری، فن آوری های نوین و سایر حوزه ها داشته است.
جواد جهانگیرزاده در بخشی از سخنان خود افزود : جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار توسعه همكاری با همسایگان بویژه جمهوری آذربایجان با مشتركات دینی ، فرهنگی و تاریخی بوده است .
وی همچنین با اشاره به هفت دیدار روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان ظرف سه سال اخیر گفت ، در این مدت گذشته دهها هیات عالی رتبه دو كشور سفرهای متقابل را داشتند كه دست آورد این سفرها امضای دهها یادداشت تفاهم و موافقتنامه های همكاری در عرصه های اقتصادی ، تجاری ، صنعتی ، كشاورزی ، پزشكی ، فرهنگی ، آموزشی ، گردشگری است .
جواد جهانگیرزاده گفت ، در زمان حاضر روابط ایران و جمهوری آذربایجان در سطح عالی قرار دارد و آینده مناسبات دو كشور در عرصه های دوجانیه و چند جانبه نیز كاملا روشن و در مسیر توسعه است .
شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز به نمایندگی از دولت و مردم این كشور پیروزی انقلاب اسلامی را تبریك گفت و پیوندهای تاریخی و معنوی دو كشور را مورد اشاره قرار داد .
وی نیز با اشاره به چند دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ایران در سه سال اخیر، آن را نشانه توجه خاص سران دو كشور بر توسعه روابط فیمابین عنوان كرد .
شاهین مصطفی اف افزود: همكاری های جمهوری آذربایجان و ایران به مبانی حقوقی بسیار مناسب تكیه دارد گفت ، در سه سال اخیر میان دو كشور نزدیك به 40 توافقنامه مختلف به امضا رسیده است .
وی همچنین نقش كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران در توسعه روابط فیمابین مهم خواند و گفت ، در یازدهمین اجلاس این كمیسیون برگزار شده در اواخر سال گذشته میلادی در باكو و نخجوان مذاكرات ثمر بخشی در باره چشم انداز همكاریهای دو كشورهمسایه انجام گرفت و توافقات خوبی هم حاصل شد .
وزیر اقتصاد و رییس آذری كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران خاطر نشان كرد ، حجم گردش تجاری دو كشور در سال گذشته میلادی نزدیك به 70 درصد افزایش یافته و اقدامات مشترك در راستای تكمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب انجام گرفته است .
شاهین صطفی اف طرح های مشترك اقتصادی در دست اجرای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله كارخانه خودروسازی در كوی صنعتی نفتچالای در 168 كیلومتری جنوب باكو و نیز كارخانه داروسازی در حومه پایتخت این كشور را یاد آور شد و گفت شرایط خوبی برای اجرای طرح های مشترك دیگر میان دو كشور فراهم است .
در این مراسم همچنین فیلم ویدیویی در باره دست آوردهای ایران پس از پیروزی ا نقلاب اسلامی نمایش شد .
خاورم ** 337 ** 1908
انتشار دهنده : افشار دارابی