وجود نگاه ‌هاي بومي‌گرايانه افراطي به كشور آسيب‌ جدي وارد مي كند

سمنان-ايرنا- معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به وجود برخي نگاه هاي بومي گرايانه افراطي در كشور، گفت: وجود اين نوع نگاه ها در كشور آسيب جدي به جامعه وارد مي كند و سرمايه ها را از بين مي برد.

به گزارش ايرنا، سيدضياء هاشمي روز پنجشنبه در ديدار با آيت الله شاهچراغي نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه سمنان در دفتر كار امام جمعه، افزود: نگاه‌هاي بومي‌گرايانه افراطي به جامعه آسيب مي زند و نگاه مخرب است و سرمايه ها را از بين مي برد كه متاسفانه اين نوع نگاه در استان سمنان هم وجود دارد.
وي با بيان اين كه افزايش بسترهاي وحدت و همدلي يكي از حوزه‌هاي فعاليت فرهنگي و ماموريت ماست، اظهار كرد: هر گاه در مسائل مختلف استاني، شهرستاني، سياسي و اجتماعي وحدت و همدلي وجود نداشته باشد، شاهد آسيب جدي بوده ايم.
هاشمي خاطرنشان كرد : نظام رقابتي در حوزه سياسي بايد تقابل‌ را به رقابت سازنده تبديل كند و در كشور ما اگر اين تفاوت‌ها به صورت مردم‌ سالارانه هدايت شود، تقابل مخرب به رقابت سازنده تبديل مي‌شود.
وي تصريح كرد : كساني در دوره‌هاي مختلف انتخابات مقابل هم قرار مي گيرند، اما افرادي كه از دانش بيشتري برخوردار هستند، بعد از انتخابات كنار هم قرار مي‌گيرند و در تمام دنيا اين امر جا افتاده و تجربه بشري است.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، بيان داشت : استان سمنان با ظرفيت‌هاي ارزشمند ديني، تاريخي، فرهنگي كه دارد، مي‌تواند تقابل سطحي را به رقابت سازنده تبديل كند.
هاشمي با اشاره به اين كه در بخش فرهنگي دانشجويان امروز نسبت به دوران قبل تفاوت‌هايي وجود دارد كه اين تفاوت سليقه طبيعي است و با توجه به عصر رسانه، نگاه، مطالب جديد، ايده‌ها، سليقه ها و مطالبات تغيير پيدا كرده است.
وي اضافه كرد : اين نمادها و علايق به معناي از دست رفتن نسل جوانان نيست و همه جوانان به كشور، نظام و آرمان‌هاي انقلاب علاقه‌مند هستند، اما گاهي سوالاتي مطرح مي‌شود كه اگر آن را به رسميت نشناسيم نتيجه نخواهيم گرفت و بايد به رسميت شناخته شود تا ارتباط آنان با انقلاب و آرمان‌هاي انقلابي تقويت شود.
هاشمي ادامه داد : سياست هاي فرهنگي دانشگاه در سال هاي اخير بر اين بوده كه با وحدت و همدلي حركت كنيم.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين كه اكنون زمينه هاي خوبي در دانشگاه ها وجود دارد و ظرفيت دانشجويي نيز بالا است، گفت: امروز در دانشگاه ‌ها علاقه به امور ديني و انقلابي علي‌رغم جوسازي‌هايي كه مي شود، بالاست.
هاشمي با بيان اين كه اكنون بيش از ‌90 درصد از دانشجويان به مسائل ديني اعتقاد راسخ دارند، افزود: حدود 70 درصد دانشجويان به نماز و 60 درصد به روزه پايبندي دارند.
وي اضافه كرد : همچنين در تحقيقات انجام‌شده در سطح ملي، بيش از 75 درصد از دانشجويان آمادگي خود را براي دفاع از كشور در صورت بروز جنگ اعلام كرده‌اند.
هاشمي با تاكيد بر اين كه آن چيزي كه با نگاه ظاهري به چشم مي‌آيد، نمادهايي است كه در ذهن مردم به ‌عنوان قشر دانشجو به تصوير كشيده مي‌شود، گفت: همان تصوير در اذهان به ‌عنوان تصوير قشر جوان و دانشجو قلمداد مي‌شود كه تصوير ناقصي است.
7470/6026/
خبرنگار: عليرضا عربي **انتشار دهنده: جانعلي فتحي