معاون خانه كارگر كشور: اقتصاد كشور بر كارگر فشار وارد كرده است

اهواز – ايرنا - معاون هماهنگي امور استان‌هاي خانه كارگر كشور گفت: وضعيت اقتصادي كشور به قشر كارگر بسيار فشار وارد كرده است.

به گزارش ايرنا حسن صادقي پنجشنبه در كنگره استاني خانه كارگر استان خوزستان در محل تالار مهتاب اهواز بيان كرد: اقتصاد ايران يك اقتصاد تك محصولي و متكي به نفت است و همين موضوع باعث مي شود كه به قشر كارگر فشارزيادي به لحاظ اقتصادي و معيشتي وارد شود.
وي گفت: متاسفانه در حوزه هاي مختلف نقش كارگر را اساسي نمي دانند و در برنامه ششم توسعه نيز برنامه هايي براي بهبود شرايط كارگران در كشور مشخص كرده اند كه تنها با واژه ها بازي شده است و هيچ اتفاقي براي قشر كارگر نخواهد افتاد.
معاون هماهنگي امور استان‌هاي خانه كارگر كشور در ادامه افزود: درآمد كارگران در كشور تنها 60 درصد هزينه هاي زندگي آن ها را پوشش مي دهد و 40 درصد زندگي كارگران دچار عقب ماندگي است و تامين نمي شود.
صادقي با اشاره به اينكه دولت بايد از كارگران بازنشسته حمايت كند افزود: اگر دولت مطالبات تامين اجتماعي را پرداخت كند قدري از مشكلات معيشتي و رفاهي بازنشستگان كارگري حل مي شود.
وي عنوان كرد: هر چقدر دستمزد كارگران افزايش يابد قدرت خريد ان ها بيشتر مي شود و در نتيجه چرخ اقتصاد كشور بهتر مي چرخيد.
معاون هماهنگي امور استان‌هاي خانه كارگر كشور در ادامه بيان كرد: هر سال به حقوق كارمندان افزوده مي شود اما كارگران همواره حقوقي بسيار كم و وضعيت معيشتي ضعيفي دارند.
معاون هماهنگي امور استان‌هاي خانه كارگر كشور افزود: در طرح تحول نظام سلامت پول زيادي از منابع نفت تامين و پرداخت مي شود كه فشار زيادي را به معيشت قشر كارگر وارد كرده است.
وي گفت: در حوزه كارگري دچار عقب ماندگي زيادي هستيم و از دهه 80 بسياري به دنبال ايجاد تفرقه در جامعه كارگري بودند و مانع ايجاد تشكل هاي كارگري شدند و در دهه 70 تقريبا مي توان گفت قشر كارگر بهترين دوران خود را در كشور داشت.
صادقي بيان كرد: دولت نهم و دهم به گونه اي كشور را تحول دولت يازدهم داد كه صندوق ارز كشور سرمايه اي نداشت، نرخ بيكاري 19.7 درصد بود، صادرات نفت از ايران با پرچم كشورهاي ديگر انجام مي گرفت و تورم 50.2 درصد بود و با اين وضعيت نمي توان از دولت يازدهم انتظار زيادي داشت.
وي افزود: از دولت يازدهم به عنوان قشر كارگر حمايت خواهيم كرد و به بركت نظام جمهوري اسلامي است كه آزادي بيان داريم.
معاون هماهنگي امور استان‌هاي خانه كارگر كشور در ادامه افزود: در سال 80 خانه هاي كارگر در كل كشور 150 هزار عضو داشتند كه امروز به دو ميليون و 220 هزار نفر رسيده است.
وي با اشاره به دانشگاه علمي و كاربردي خانه كارگر اظهار كرد: در اين دانشگاه 45 هزار دانشجو در حال تحصيل هستند و به فكر رايگان شدن تحصيل در اين دانشگاه هستيم.
درادامه اين مراسم رئيس دانشگاه علمي و كاربردي خانه كارگر اهواز بيان كرد: در دوره رياست جمهوري هاشمي رفسنجاني خانه كارگر قوت گرفت.
محمد خدامرادي افزود: از سال 88 خانه كارگر در اهواز شكل گرفت و در حال حاضر 50 هزار عضو دارد.
وي با بيان اينكه كارگران در شرايط نامساعد هواي خوزستان به سختي كار مي كنند گفت: با وجودشركت هاي بزرگ نفتي و صنعتي در خوزستان جامعه كارگري در رنج و سختي هستند.
خدامرادي بيان كرد: تمامي افرادي كه دفترچه بيمه تامين اجتماعي دارند از قشر كارگر هستند.
همچنين دبير اجرايي خانه كارگر خوزستان در اين مراسم افزود: استفاده 400 خانواده قشر كارگر استان از مهمانسراهاي خانه كارگر،
استفاده سه هزار و 500 عضو از خدمات بيمه هاي ثالث و بدنه، استفاده 20 هزار عضو از خدمات درماني و گذراندن حدود 110 نفر در دوره مربي گري مهد كودك و پيش دبستاني ازجمله خدمات خانه كارگر استان بوده است.
آقايار حسيني در ادامه گفت: از سال 90، دانشگاه علمي كاربردي در اهواز تأسيس و يك هزار و 700 دانشجو پذيرش شدند كه از اين تعداد، 700 نفر فارغ التحصيل شده اند.
7158/6064
خبرنگار: زينب فرحاني** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها