فراخوان جشنواره رسانه هاي حامي حقوق مصرف كنندگان فارس اعلام شد

شيراز- ايرنا - سومين جشنواره مطبوعات و رسانه هاي فارس در حوزه حمايت از حقوق مصرف كنندگان قرار است با همكاري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره كل صنعت، معدن و تجارت اين استان برگزار شود كه اصحاب رسانه براي شركت در اين جشنواره فراخوانده شدند.

مدير گروه مطبوعات و رسانه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس در اين باره گفت: اين جشنواره با هدف حمايت از توليد ملي و حمايت از حقوق مصرف كنندگان برگزار مي شود و آخرين مهلت دريافت و ارسال آثار تا ٣٠ بهمن ٩٥ است.
صابر سهرابي پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: دبيرخانه اين جشنواره آمادگي دارد آثار نويسندگان، خبرنگاران، عكاسان مطبوعات، خبرگزاري ها و پايگاه هاي اطلاع رساني مجازي را كه از ١٥ بهمن ٩٤ تا پايان بهمن ٩٥ منتشر كرده اند، براي جشنواره بپذيرد.
وي ادامه داد:اين عزيزان مي توانند آثار خود را تا پايان بهمن ماه جاري به آدرس matbouat@jhmfars.com ارسال كنند.
سهرابي همچنين در مصاحبه با ايرنا گفت:‌ شركت كنندگان، لينك آثار خود را براي دبيرخانه جشنواره بفرستند يا اگر آثار مكتوبشان به صورت فايل ورد است، تاييديه رسانه با مهر و امضا را نيز ضميمه اثر خود بكنند.
وي ادامه داد: ‌احتمالا نيمه اول اسفند 95 نتايج نهايي و اسامي برگزيدگان جشنواره اعلام خواهد شد.
سهرابي اهداف ديگر جشنواره را ارتقاي سطح آگاهي جامعه در حوزه حقوق مصرف كننده، حضور پررنگ رسانه در اين حوزه، توسعه ظرفيت هاي رسانه اي در حمايت از توليد داخلي، ايجاد تعامل بين رسانه و بخش خصوصي و ايجاد انگيزه و رقابت در اين عرصه عنوان كرد.
وي بيان داشت: جامعه بايد آگاهي لازم در حوزه حقوق مصرف كننده و توليد ملي را داشته باشد كه اگر اين امر محقق شود مصرف كننده نسبت به حقوق خود آشنايي پيدا مي كند و از اين رو توليد كننده نيز كيفيت اجناس خود را بالاتر مي برد.
وي موضوعاتي را كه اين جشنواره قصد دارد نسبت به آن فرهنگ سازي لازم صورت گيرد به اين صورت بيان كرد: اطلاعات لازم كه ١-توليدكننده بايد براي مصرف كننده بيان كند شامل نوع، كيفيت، آگاهي هاي مقدم بر مصرف، تاريخ توليد و تاريخ انقضا ٢-اطلاعات قيمت كالا و يا دستمزد خدمات به صورت روشن و مكتوب ٣-اطلاع رساني صحيح و كامل و ارائه اطلاعات لازم براي انتخاب آگاهانه كالا و خدمات ٤-حمايت در برابر اطلاعات نادرست، تبليغ خلاف واقع و جبران خريد كالاي نامرغوب ٥-خدمات پس از فروش ٦-سلامتي و ايمني كالا و خدمات ٧-كالا و خدمات استاندارد ٨- ارتقاي شاخص هاي بهداشت و سلامت در جامعه ٩-محيط زيست سالم ١٠-انتخاب آزادانه در بازار رقابتي و ضد انحصاري ١١-تشكل هاي حمايت از حقوق آنها
مدير گروه مطبوعات و رسانه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان كرد: در اين جشنواره بخش ويژه اي را هم براي اقتصاد مقاومتي با رويكرد حمايت از توليد ملي خواهيم داشت زيرا اقتصاد مقاومتي با رويكرد حمايت از توليد ملي نه تنها به عنوان شعار سال مطرح است بلكه نياز اول كشور نيز به حساب مي آيد.
وي گفت: آثار بايد در رسانه هاي داراي مجوز منتشر شده باشند. همچنين هر فرد مي تواند در هر دو بخش حرفه اي و ويژه شركت كند. در هر بخش مي تواند تنها در دو موضوع و درهر موضوع تنها سه اثر را مي تواند ارسال كند.
سهرابي افزود: تمام روزنامه نگاران شاغل و آزاد استان فارس كه در رسانه هاي رسمي و داراي مجوز فعاليت مي كنند مي توانند در اين جشنواره شركت كنند. آثار بايد در قالب عكس، خبر يا گزارش باشد.
وي اضافه كرد: در هر رشته به سه نفر اول جوايزي اهدا خواهد شد. نفر اول پنج ميليون ريال، نفر دوم چهار ميليون ريال و نفر سوم سه ميليون ريال دريافت خواهند كرد.
1876/ 2027
خبرنگار : غلامرضا مالك زاده ** انتشاردهنده: سيداحمد نجفي