مقام ارشد بلاروس خواستار افزایش همكاری های اقتصادی با ایران شد

تبریز- ایرنا- رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ملی بلاروس با اشاره به مناسبات خوب كشورش با ایران گفت: زمینه‌های زیادی برای گسترش همكاری بین دو كشور وجود دارد و هدف ما ایجاد تماس‌های مستقیم برای توسعه این همكاری‌هاست.

به گزارش ایرنا، سرگئی راخمانوف روز چهارشنبه در دیدار با معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اهداف سفر خود به ایران خواستار افزایش مبادلات تجاری و همكاری‌های اقتصادی با كشورمان به خصوص استان آذربایجان شرقی شد.
وی با اشاره به این كه ایران با داشتن مردمانی سخت‌كوش، دستاوردهای خوبی در حوزه های مختلف كسب كرده است، گفت: بسیاری از كشورها نمی‌خواستند كه ایران به این دستاوردها برسد.
راخمانوف با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، ابراز امیدواری كرد با توسعه همكاری بین ایران و بلاروس، استان آذربایجان شرقی سهم قابل توجهی از این همكاری‌ها را به خود اختصاص دهد.
وی با بیان این كه بلاروس از كشورهای پیشرفته در زمینه صنعت و كشاورزی است، افزود: بلاروس در زمینه تولید ماشین‌های سنگین باری، تراكتور، لبنیات و همچنین در حوزه فناوری اطلاعات جزو كشورهای رده بالای جهان و جلوتر از برخی كشورهای اروپایی است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب ایران و بلاروس، گفت: كارخانه تولید كامیون 'آذهایتكس' در سال‌های گذشته نقش فعالی در صنعت استان داشته و یكی از تولیدكنندگان مطرح خودروهای باری و اتوبوس در كشور است.
علی نواداد با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی در زمینه خودروسازی، قطعه‌سازی، داروسازی و مواد غذایی، افزود: این استان با دارا بودن چهار هزار واحد صنعتی و تولیدی فعال یكی از قطب‌های صنعتی كشور است.
وی ادامه داد: استان آذربایجان شرقی در زمینه تولید چرم، فرش دستباف و صنایع دستی نیز از استان‌های برتر كشور بوده و در بخش معدن نیز ذخیره معادن استان بالغ بر هشت میلیارد تن برآورد می‌شود.
نواداد با اشاره به اراده دولت‌های ایران و بلاروس برای توسعه مناسبات اقتصادی و فرهنگی، گفت: امیدواریم سفر هیات اقتصادی بلاروس به تبریز موجب گسترش مبادلات تجاری دو كشور شده و بازخورد این سفر را در آینده نزدیك شاهد باشیم.
جمهوری بلاروس با 10 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت و حدود 207 هزار كیلومتر مربع وسعت، از جمله جمهوری های جدا شده از شوروی سابق در شرق اروپا و پایتخت آن شهر مینسك است.
این جمهوری از دوران تشكیل شوروی كمونیستی از مراكز اصلی ایجاد زیرساخت های صنعتی بوده و توانمندی های بالایی در حوزه صنایع به ویژه ساخت انواع خودروهای سنگین مسافری و باری دارد.
شركت كامیون سازی 'ماز' بلاروس كه شهرت جهانی دارد، در شهرك عالی نسب تبریز برای تولید اتوبوس سرمایه گذاری مشترك كرده است.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
6120/518