۲۰ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۲۸
کد خبر: 82422037
۰ نفر
معاون وزیر علوم:دانشگاه ها باید اتاق فكر باشند

سمنان- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات گفت : دانشگاه ها باید به عنوان اتاق فكر، ارایه دهنده راهكار حل مشكلات و پیشبرنده مسایل مختلف باشند.

به گزارش ایرنا، سیدضیا هاشمی روز چهارشنبه در نشست كارگروه اجتماعی و فرهنگی و تخصصی اتاق فكر استان سمنان در سالن جلسات میثاق دانشگاه این شهر، با بیان این كه دانشگاه ها از لحاظ قانونی تفاوت هایی با سایر سازمان ها دارند، یادآورشد: دانشگاه ها با استقلال نسبی كه دارند عرصه گفت وگو و گفتمان را ایجاد می كنند.
هاشمی با بیان این كه در بخش های دیگر دولتی عملكردها بر اساس بخش نامه ها، دستورالعمل ها انجام می شود ولی اقدام ها در دانشگاه بر اساس نقد و گفت وگو است، افزود: برخلاف وجود ظرفیت های بالای اجتماعی به ویژه نخبگان، ضعف هایی در داشتن فرهنگ گفت وگو در تعاملات اجتماعی در جامعه وجود دارد.
وی با تاكید اینكه دانشگاه اتاق فكر جامعه هستند، گفت: ایده های اتاق فكر دانشگاه ها باید باعث اصلاح و منشا تحولات طرح های كلان در كشور شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات افزود: محصولات فكری و نظریه های تولیدی اتاق فكر درقالب مساله شناسی و راهبردی در اختیار رییس جمهوری و دستگاه های مرتبط كه منشا تحولات طرح های كلان در كشور است قرار می گیرد كه باعث تغییر مسیر واصلاح طرح ها می شود.
وی با بیان اینكه در سفرهای رییس جمهوری به استان ها یكی از جدی ترین گزارشات كه مبنای تصمیم گیری بوده، طرح های اتاق فكر استانها بوده است، تصریح كرد: محصولات تولیدی این اتاق فكر بدون صرف هزینه، به تولید نظریه های با جمعی از نخبگان می پردازد.
هاشمی با اشاره به اینكه محصولی كه از ایده های اتاق فكر تولید می شود در 2 سطح منطقه ای و ملی اجرایی می شود، تصریح كرد: در حوزه مدیریت استانی ایده های اتاق فكر در اختیار مدیران استان ها قرار گرفته تا بتواند سطح كارآمدی دولت را بیان و برای اصلاح امور در دستور كار قرار گیرد.
وی ادامه داد: اتاق فكر بستری برای بیان دیدگاه های مختلف و جمع نظر صاحب نظران حوزه های مختلف با ایده های مشترك است كه منجر به راهبرد شود.
وی با بیان این كه نخبگان سرآمد و صاحب نظر هستند، خاطر نشان كرد: اختلاف رای و دیدگاه های مختلف نسبت به موضوعات یك فرصت برای بررسی ابعاد مختلف موضوعات است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات با بیان این كه كار اتاق فكر فقط تولید نظریه وفكر نیست و سه گروه نخبگان، مدیریتی، دانشگاهی اجتماعی در این اتاق حضور دارند، گفت: دانشگاهیان به عنوان پیش قدم اجتماع و كانون نخبگان در این اتاق های فكر حضور دارند، البته دانشگاه به عنوان اتاق فكر مدعی این نیست كه همه مسایل را دانسته و می تواند حل كند.
در این نشست عباس هنربخش رئوف رییس دانشگاه ، امیربینایی مدیر كل دفتر امور اجتماعی استانداری سمنان و جمعی از استادان دانشگاه های استان سمنان حضور داشتند.
شبكه اتاق فكر استانی به عنوان طرحی از سال 93 به صورت مشترك به وسیله مركز بررسی راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی اجتماعی وزرات وزارت علوم تاسیس شد.
7344/6103 خبرنگار: امیرحسین كاشی منش ** انتشار دهنده: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ كانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه كنید‌.