سرلشكر جعفری: دغدغه رهبری انتقال ابعاد دفاع مقدس به آیندگان است

همدان- ایرنا- فرمانده كل سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی گفت: با وجود دغدغه رهبر معظم انقلاب در زمینه ثبت، انتقال و انتشار ابعاد دفاع مقدس به نسل آینده ولی تعداد اندكی از هنرمندان و نویسندگان در این زمینه فعال شدند.

سرلشكر عزیز جعفری روز چهارشنبه در آیین ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر چهار كتاب 'وقتی مهتاب گم شد'، ' گلستان یازدهم '، ' دختر شینا ' و ' آب هرگز نمی میرد' در همدان با بیان اینكه رهبر معظم انقلاب از تشریح نشدن ابعاد جنگ برای مخاطبان با وجود گذشت بیش از دو دهه از پایان دفاع مقدس ابراز تاسف كردند افزود: تنها چند نویسنده و هنرمند انقلابی برای دفاع مقدس قلم می زنند چرا دیگران در این زمینه بسیج نمی شوند؟
وی اظهار كرد: تا زمانی كه رزمندگان در قید حیات هستند باید هنرمندان بسیج با قلم خود تجربیات و خاطرات این رزمندگان را ثبت كنند.
وی با ذكر اینكه هشت سال دوران دفاع مقدس گنجینه عظیمی است افزود: از دیگر دغدغه های رهبری پایین بودن مطالعه است كه دغدغه های رهبری تكلیف ما را سنگین می كند.
سرلشكر جعفری گفت: این چهار كتاب بخش كوچكی از خاطرات یكی از لشگر انصارالحسین همدان در دفاع مقدس است و كمتر از 10 درصد از خاطرات لشگر 32 در این كتاب ها منعكس شده كه این وظیفه ما را سنگین كرده است امیدوارم كسانی كه توان چنین حركتی را دارند برای این كار بسیج بشوند.
وی بیان كرد: در 38 امین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم و شاهدیم هر چه از عمر انقلاب می گذرد ابعاد بیشتری از انقلاب بر همگان روشن می شود.
وی اضافه كرد: با گذر زمان بر مجد و عظمت و شكوه ایران اسلامی اضافه می شود و بر عظمت این انقلاب دوست و دشمن اعتراف و اقرار می كنند.
سرلشكر جعفری یادآوری كرد: در سالهای اخیر با اقرار آشكار دشمنان به عظمت اسلام همواره به دولتمردان آمریكا توصیه می كنند كه تهدید ایران نه تنها تاثیر ندارد بلكه مضر است.
وی با ذكر بخشی از توصیه تحلیلگران به آمریكا گفت: واشنگتن پست می گوید 'تهدید ایران خطرات قابل توجهی به دنبال دارد' تحلیل گر پنتاگون نیز می گوید ' همه جهان آمریكا را امروز همانند ببر كاغذی می بینند'، 'آمریكا ابرقدرت در حال محو شدن است'، 'آمریكا باید به خانه برگشته و ایده ابرقدرت بودن را به فراموشی بسپارد' و 'نام شیطان بزرگ برای آمریكا دقیق و حكیمانه است'.
وی بیان كرد: با توجه به تحلیل های صورت گرفته می توان دریافت كه 22 بهمن بهترین دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است و با وجود گذشت چهار دهه از انقلاب، دشمنان بر مجد و عظمت انقلاب اسلامی اقرار می كنند كه این اقرار به نوعی به ابرقدرت بودن انقلاب اسلامی است.
فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار كرد: ملت ایران در روز جمعه 22 بهمن مراتب قدردانی خود را در برابر خداوند نشان داده و در مقابل تهدیدهای اخیر حضوری دشمن شكن خواهند داشت.
سرلشكر جعفری به ذكر علل و عوامل مجد و عظمت انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: تمامی انقلاب های جهان بعد از چند سال سیر نزولی پیدا كردند ولی انقلاب ایران با گذشت زمان همچنان سیر صعودی دارد.
وی افزود: ماهیت انقلاب ایران اسلامی است و این انقلاب در چارچوب و ضوابطی كه اسلام و مكتب تشییع تعیین كرده حركت می كند .
وی اظهار كرد: ضمانت اسلامی بودن و اسلامی عمل كردن انقلاب را نیز جایگاه رفیع رهبری فرزانه انقلاب اسلامی تضمین می كند.
به گزارش ایرنا وی تاكید كرد: اسلامی بودن این انقلاب كه ضمانت آن به دست رهبری است دلیل اصلی ماندگاری انقلاب اسلامی به شمار می رود .
فرمانده كل سپاه پاسداران گفت: نقش دفاع مقدس و هشت سال جنگ تحمیلی به عنوان موتور حركت، دارای انرژی بی پایان برای این انقلاب است.
سرلشكر جعفری افزود: دفاع مقدس بخش غنی از پایداری و استمرار انقلاب اسلامی است و نهضت بیداری اسلامی مرهون دفاع مقدس بوده و این هشت سال دفاع مقدس دلیل اصلی بقا و گسترش انقلاب اسلامی است.
وی با ذكر اینكه چرا ما برای دفاع مقدس یك قداست قایل هستیم گفت: رهبر معظم انقلاب نیز با اشرافیت بر این تقدس به ترویج آن اصرار و توجه دارند.
وی اظهار كرد: در دوران دفاع مقدی جنبه معنوی دفاع مقدس بر مادی آن غلبه داشت بگونه ای كه امام (ره) فرمودند' جنگ ما جنگ ایران علیه كفر جهانی' بود.
وی گفت: علت پیروزی ملت ایران در جنگ تحمیلی، حضور انقلابی مردم بود و اگر مردم نبودند امروز سرنوشت جنگ مشخص نبود .
وی اظهار كرد: در حالیكه تمامی جهان علیه ایران بسیج شده بودند و این كشور در محاصره بود ولی اگر حضور مردم نبود سرنوشت دفاع مقدس معلوم نبود كه چه سرنوشتی داشت .
وی با بیان اینكه دوران دفاع مقدس از فراز و نشیب های بالایی برخوردار بود و این مشكلات فراموش شدنی نیست یادآوری كرد: در برهه ای نگاه مادی و ماتریالیستی بر جنگ حاكم بود و بنی صدر مخالف حضور نیروهای مردمی در جنگ بود و با فرماندهان ارتش در صورت بی توجهی به این موضوع برخورد می كند.
سرلشكر جعفری بیان كرد: پس از فرار بنی صدر و حضور گسترده مردم در جبهه ، از پیشروی دشمن جلوگیری شد و با رفتن بنی صدر و حاكمیت نیروهای انقلابی تحول عظیمی در جبهه ها ایجاد شد و در سالهای 60 تا 61 پنج عملیات انجام و خرمشهر آزاد شد.
وی اضافه كرد: وحدت نیروها ، حضور مردمی در دفاع مقدس و مدیریت انقلابی باعث شد دشمن عقب رانده شود و ترفند صدام برای آتش بس و صدور قطعنامه برای بازسازی نیروها با درایت امام راحل ناكام ماند.
وی با ذكر اینكه به گفته رهبری 'سپاه كربلا را در شلمچه مشق كرد' گفت: هر كس عملیات كربلای پنج و شلمچه را از یاد ببرد نامش از لیست افراد انقلابی خط می خورد.
فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار كرد: عملیات ' كربلای پنج ' تداعی كننده اوج ایثار و فداكاری رزمندگان است چون دشمن بر این باور بود با توجه به موانع موجود و امكانات مادی شكسته شدن خط كربلا 5 غیر ممكن است.
سرلشكر جعفری افزود: بسیاری از فرماندهان در 'كربلای پنج' شهید شدند ولی رزمندگان اسلام با رسیدن به دروازه بصره نشان دادند كه وقتی ایران می تواند دژ شلمچه را بشكند شكستن سایر سدها راحت است لذا برای پذیرش قطعنامه نامه نگاری كردند.
ششمین پاسداشت جهاد و مقاومت روز چهارشنبه با حضور مسئولان كشوری و استانی، خانواده های شهدا و ایثارگران، هنرمندان، فعالان حوزه ادبیات مقاومت و آحاد مردم در حسینیه امام خمینی(ره) شهر همدان برگزار شد.
7526/6993* خبرنگار:علیرضا جهانگیری*انتشار : اكبر بهاروند