جهانگیری: راه خروج از ركود اقتصادی توجه به سرمایه گذاری در بخش برق و انرژی است

اهواز - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینكه راه توسعه اقتصادی در كشور فراهم شده است گفت: بهترین راه خروج از ركود اقتصادی توجه به سرمایه گذاری در بخش برق و انرژی است.

به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری ظهر سه شنبه در آیین بهره برداری نیروگاه گازی سیكل تركیبی بهبهان افزود: توجه به صنعت برق به عنوان یك سرمایه مولد و مادر ضروری است زیرا این صنعت زیرساخت توسعه سایر بخشها است.
وی گفت: زمانی كه از ركود اقتصادی خارج شویم و فعالیت های اقتصادی كشور شدت یابد نمی توان به سرمایه گذاران گفت كه برق به اندازه كافی نداریم بنابر این توسعه و سرمایه گذاری در بخش برق مقدم بر سایر بخشهاست.
وی اظهار كرد: امسال ساخت نیروگاه های جدید برای تامین 10 هزار مگاوات برق شروع شده است و با توجه به اینكه در پایان سال قرار داریم دستگاههای اجرائی باید محاسبات لازم را برای بررسی میزان پیشرفت اینگونه طرح ها انجام دهند.
جهانگیری احداث نیروگاههای بهبهان و ماهشهر را حاصل كار جهادی دانست و افزود: قبل از پیروزی انقلاب برای راه اندازی واحدهای كوچك صنعتی نیز باید چشم انتظار ورود دیگران از خارج می بودیم ولی اكنون نیروگاه ها توسط فرزندان ایرانی ساخته می شود.
وی اظهار كرد: كار نیروگاه سازی، پالایشگاه سازی و یا كارخانه سازی متعلق به كشورهای سازنده آن است و ایران امروز مدعی ساخت نیروگاه در حد كلاس A است و حتی در مناقصات كشورهای دیگر برای ساخت نیروگاه نیز شركت كرده كه برنده مناقصه در این زمینه در عراق شدیم.
جهانگیری تاكید كرد: در بخش سرمایه گذاری و بهره برداری كه نیازمند دانش بالا و نیروی انسانی توانمند است نیز توانایی لازم را داریم و باید سرمایه گذاری های ملی و خارجی را برای این ظرفیت های موجود جذب كنیم.
وی گفت: برای مثال در حال حاضر در یك شركت سرمایه گذاری 13 میلیارد دلار طرح در دست اقدام داریم كه این یك كار بسیار بزرگ است.
وی با بیان اینكه ایران قادر است تولید برق را برای منطقه به راحتی انجام دهد، افزود: باید تلاش نمائیم كه حداقل كشورهای همسایه به شبكه برق ایران متصل شوند.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: در شرق ایران اسلامی كشور پر جمعیت پاكستان و نیز كشور افغانستان قرار دارند كه می توان انرژی برق آنان را تامین و برق تولیدی در كشور را به آن كشورها صادر كرد.
وی تاكید كرد: علاقمند به ایجاد رابطه خوب و برادرانه با كشورهای حوزه خلیج فارس هستیم ولی گاهی آنها اشتباهاتی مرتكب می شوند به طوریكه برای جلب رضایتمندی آمریكا وارد مباحثی با ایران می شوند كه صحیح نیست.
جهانگیری همچنین گفت: خوزستان قادر به ایجاد جهش بزرگی در اقتصاد كشور از طریق كشاورزی است و امروز چشم ایران در زمینه كشاورزی و تامین مواد غذایی به خوزستان است.
وی افزود: طرح ها و كارهای بزرگی در كشور انجام می شود كه برخی از این طرح ها در زمینه پالایشگاه های بزرگ كشور در خوزستان انجام می شود.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح كرد: هرچند كه همه نقاط ایران متعلق به هموطنان ایرانی است ولی در پروژه های افتتاح شده، اولویت به صورت طبیعی با نیروهای محلی خواهد بود و در استان خوزستان نیز در تمامی شهرها سرمایه گذاری های عظیمی انجام شده است كه باید در زمینه اشتغالزایی از نیروهای بومی بهره گرفت.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تبریك دهه فجر گفت: امام بزرگوار با همت مردم ایران در مقطعی از تاریخ برای نیروهای اسلامی، انقلابی و آزادیخواه جهان راهی جدید باز كرد.
وی با بیان اینكه بسیاری از انقلابیون دنیا به روش های مسالمت آمیز امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی بهره مند شده و حاكمیت خود را به این شیوه پیش می برند افزود: استكبار همواره مانعی برای انقلاب اسلامی و رساندن پیام این نظام بوده است ولی همواره با مظلومیت خودمان این فرهنگ را به گوش آزادیخواهان دنیا رسانده ایم.
جهانگیری اظهار كرد: یكی از نمونه های واقعی مظلومیت ایران این است كه این كشور بیشترین آسیب را از تروریست ها دیده است، این در حالیست كه در دنیای امروز با تبلیغات استكبار به عنوان حامی تروریست معرفی می شود و این ظلمی است كه در حق مسئولان نظام و مردم كشور انجام می شود.
وی حمایت ایران از تروریست ها را یك دروغ خواند و اضافه كرد: بر مبنای همین حرف دروغ است كه علیه این ملت تحریم وضع كرده و بر علیه آنها ظلم روا می دارند.
وی افزود: مردم ایران از همه این فشارها سربلند بیرون آمده و راه توسعه، پیشرفت و تحقق آرمان های امام را در پیش گرفته اند و از این مسیر هم كوتاه نخواهند آمد.
وی بیكاری را یكی از دغدغه های امروز مردم دانست و گفت: مردم به دنبال تحقق یك زندگی عزتمند هستند بنابراین دولت مهمترین رسالتش این است كه فضایی را ایجاد كند تا تولید و سرمایه گذاری حرف اول را بزند كه بخشی از آن به مسائلی چون همدلی، تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری و انسجام مسئولان برمی گردد.
جهانگیری تاكید كرد: انسجام و وحدت حتی با وجود داشتن اختلاف سلیقه می تواند به حل مشكلات كمك كند و هم اكنون دولت به دنبال تامین محیطی آرام در فضای بین المللی و ایجاد فرصت جذب سرمایه گذاری های بین المللی است.
جهانگیری ادامه داد: فراهم كردن صحنه كار برای تولید، فعالیت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و به كارگماردن مدیرانی توانمند از جمله كارهای مورد توجه ویژه دولت است.
معاون اول رئیس جمهوری و چهار وزیر نفت، نیرو، جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت از روز دوشنبه برای افتتاح چند طرح مهم اقتصادی وارد خوزستان شده اند.
به آب انداختن یك شناور پیشرفته در خرمشهر، آغاز عملیات اجرایی فاز دوم نیروگاه آبادان، افتتاح 2 مجتمع پتروشیمی در ماهشهر، برگزاری جلسه مقابله با ریزگردها و بررسی مشكلات خوزستان از جمله اهداف سفر دو روزه معاون اول رئیس جمهوری به خوزستان است.
7164/7152/6064
خبرنگار: عاطفه جوادی- نادره وائلی زاده ** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها