مدیر عامل سازمان بنادركشور: بنادر ظرفیت بالائی برای جذب سرمایه گذاری دارند

اهواز -ایرنا -معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور گفت: یكی از برنامه های ما در این سازمان استفاده از مزیت‌ها و ظرفیت های بنادر در جذب سرمایه‌گذاری است.

به گزارش ایرنا محمد سعید نژاد شامگاه دوشنبه در آیین افتتاح كارخانه روغن كشی نوید خلیج فارس در بندر امام خمینی اظهار كرد: خوشبختانه طی سه سال اخیر شاهد سرمایه‌گذاری خوب بخش خصوصی دراین بندر هستیم.
وی افزود: تا كنون دو هزار و 400 میلیارد تومان در بندر امام خوزستان سرمایه گذاری شده است و امسال نیزبخش خصوصی در این بندر380 میلیارد تومان سرمایه گذاری كرده است.
وی گفت: با این روند سرمایه گذاری در مجموعه فعالیت های این بندر و دیگر بنادر استان خوزستان می توان در آینده نزدیك شاهد اشتغال خوب در این بنادر بود.
وی با بیان اینكه بالغ بر هشت هزار نفر در این بندر مشغول كار می باشند افزود: از این تعداد یك هزار و 300 نفر شاغلان مرتبط با سازمان بنادر و 6 هزار 700 نفر به واسطه سرمایه گذاری های صورت گرفته مشغول به فعالیت شده اند.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور گفت:در مجموعه بنادر كشور تا كنون 9 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته كه از نظر ارزی این سرمایه‌گذاری رقم قابل توجهی است.
سعیدنژاد گفت: طرح بندر امام خمینی(ره) و منطقه ویژه آن در سطح 11 هزار هكتار مصوب راه اندازی شده و آنچه كه در حال حاضر در حال بهره برداری داریم یك هزار و 300 هكتار می باشد و مابقی از طریق سرمایه گذاری های بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری‌های سازمان بنادر و احیای اراضی انجام می شود.
وی همچنین گفت: سه طرح ایجاد سیلو در بندر امام خمینی(ره) داریم كه برای هر سه طرح فراخوان عمومی داده شده و سرمایه گذاران زیادی از این سه طرح استقبال كرده اند ولی مشكل اصلی در اجرای این طرح‌ها كمبود زمین‌ برای واگذار به سرمایه گذاران می باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: بندر امام خمینی(ره) یكی از سه بندر بسیار مهم كشور در خلیج‌فارس است كه در حال حاضر بالغ بر 80 درصد از كالاهای اساسی كشور از طریق این بندر وارد می شود.
وی گفت: بخش عمده‌ای از صادرات كشور نیز به دلیل نزدیكی این بندر به مركز كشور و ارتباط با شبكه ریلی از طریق آن انجام می شود.
وی بیان كرد: عملكرد بنادر تجاری كشور حدود 140 میلیون تن در سال است و 80‌درصد از این میزان از دو بندر اصلی شهید رجایی در استان هرمزگان و‌بندر امام خمینی(ره) در خوزستان محقق می شود.
سعید نژاد گفت: یكی از موفق ترین مناطق ویژه اقتصادی در بنادر شكل گرفته كه دلیل آن دسترسی به دریا و كاهش هزینه های حمل و نقل است از این رو تقاضای كمك همه جانبه برای اجرای طرح های مصوب در این بندر و دیگر بنادر كشور را داریم.
بزرگ‌ترین كارخانه تولید روغن خام خوراكی كشور دوشنبه شب در بندر امام خمینی (ره) خوزستان با حضور معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.
این كارخانه با ظرفیت 6 هزار تن در روز در مساحت 34 هزار متر مربع تاسیس شده است و دارای 63 مخزن به ظرفیت 132 هزار تن و 48 سیلو به ظرفیت 400 هزار تن است.
میزان اشتغال‌زایی در این كارخانه 800 نفر است و حجم سرمایه‌گذاری در این كارخانه 150 میلیون دلار (10 هزار میلیارد ریال) اعلام شده است.
این كارخانه با هدف كاهش وابستگی به خارج از كشور در این صنعت و رشد شاخص‌های اقتصادی در زمینه تولید ملی راه اندازی شد.
7164/6064
خبرنگار : عاطفه جوادی **انتشاردهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها