جهانگیری: بی آبی توسعه ایران را محدود كرده است

بندر ماهشهر - ایرنا - معاون اول رئیس جمهوری كمبود آب را یكی از محدودیت های توسعه ایران دانست و گفت: بخش وسیعی از كشور بر اثر خشكسالی های متعدد با كمبود جدی منابع آب مواجه شده و كشور نیازمند مدیریت مصرف آب در بخش كشاورزی و شرب نیاز داریم.

به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در آیین بهره برداری كارخانه روغن كشی نوید خلیج فارس اظهار كرد: تلاش جدی مردم و مسئولان برای این است كه ایران از هر نظر به یك كشور مهم و تاثیرگذار تبدیل شود؛ وعلیرغم مخالفت ها و سنگ اندازی ها اكنون در بسیاری از بخش ها جایگاهی خوب دارد.
وی افزود: در روزهای گذشته مجامع بین المللی اعلام كردند ایران هجدهمین اقتصاد دنیا، هفتمین قدرت نظامی دنیا، از نظر دانش فناوری نانو تكنولوژی رتبه 6 و از نظر علم رتبه 16 را دارد.
جهانگیری تاكید كرد: ایران در هر زمینه ای جایگاه مناسبی دارد هرچند كه اعتقاد داریم رتبه های ما باید بهتر از این باشد كه به همت ملت بزرگ ایران با تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی های صحیح در راستای توسعه كشور و همیاری بخش خصوصی این كشور به رشد و توسعه خوب و با سرعت می رسد.
وی با بیان اینكه در مقطع فعلی با مشكلاتی مواجه هستیم و باید كارهای جدی انجام شود اظهار كرد: در سال های گذشته تعداد افراد جویای كار محدود بودند ولی در 2 سال اخیر بیش از یك میلیون نفر متقاضی به بازار كار مراجعه كرده است.
جهانگیری اضافه كرد: موج فارغ التحصیلان دانشگاهی كه سالانه حدود 900 هزار نفر هستند به سمت بازار كار می آیند و به نظر می رسد وضعیت درآمد مردم در این سال ها افت پیدا كرده ولی باید كارهای لازم را در زمینه بهبود معیشت آنها انجام دهیم.
وی با بیان اینكه امروز كمبود آب به یكی از محدودیت های توسعه ایران تبدیل شده گفت:بخش وسیعی از كشور بر اثر خشكسالی های متعدد با كمبود جدی منابع آب مواجه شده و آب به یكی از موانع محدودكننده تبدیل شده بنابراین به مدیریت مصرف در بخش كشاورزی و شرب نیاز داریم.
جهانگیری تصریح كرد: محیط زیست نیز به یكی از مسائل اصلی محدودكننده تبدیل شده و باید برنامه ریزی جدی تری برای جلوگیری از مشكلات مردم داشته باشیم. در سالهای اخیر ریزگردها به ویژه در خوزستان مردم را آزار می دهد و دولت باید با جدیت بیشتری به كانون های ریزگرد توجه كند.
وی با تاكید بر اینكه باید برای رشد اقتصادی كشور كار بزرگی را انجام و موانع توسعه را برطرف كنیم اظهار كرد: برجام فضای خوبی را برای ارتباط با كشورهای علاقمند به سرمایه گذاری ایجاد كرده كه نتیجه آن ایجاد اشتغال و رفاه برای مردم است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینكه باید حتما به تولید ایرانی و تولیدكنندگان ملی احترام بگذاریم تاكید كرد: باید این اصل پذیرفته شود كه از كالای ایرانی استفاده كنیم و در غیر این صورت بیكاری نیروی ایرانی تشدید می شود.
وی خوزستان را پیشانی توسعه ایران دانست و گفت: این استان در همه بخش ها فعال است و به طور مثال در زمینه كشاورزی اقدامات خوبی برای این استان انجام شده كه جذب اعتبار 1.5 میلیارد تومان برای طرح 550 هزار هكتاری و تسطیح اراضی و آبیاری های نوین از این جمله است.
جهانگیری اظهار كرد: در این دوره میزان استحصال نفت خام از میادین غرب كارون از 70 هزار بشكه در روز به 270 هزار بشكه ارتقا پیدا كرده است و این به معنای عزت ایران خواهد بود؛ قطعا باید در میادین مشترك به حق و سهم ایرانی ها احترام گذاشته شود و آن را رعایت كرد كه در همین راستا تا آخر امسال 560 میلیون مترمكعب از پارس جنوبی استحصال می شود.
وی اضافه كرد: امروز پروژه پالایشگاه جدید آبادان با 2.7 میلیارد دلار شروع به كار كرده و پروژه های خوبی نیز در پتروشیمی ماهشهر افتتاح كردیم.
جهانگیری ادامه داد: اكنون دیگر ارزش صادرات پتروشیمی در حال پیشی گرفتن از نفت خام است همچنین مهمترین بخش برای سرمایه گذاری بخش صنایع جانبی كشاورزی است كه سال گذشته عراقی ها برای حجم بالایی از روغن ما تقاضا داشتند.
معاون اول رئیس جمهوری و چهار وزیر نفت، نیرو، جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه برای افتتاح چند طرح مهم اقتصادی به استان خوزستان سفر كرده اند.
7164/6064
خبرنگار: عاطفه جوادی- نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها