جهانگيري: ايران به توافقات بين المللي خود پايبند است

اهواز - ايرنا - معاون اول رئيس جمهوري گفت: جمهوري اسلامي ايران در عين حال كه به توافقات بين المللي با كشورهاي دنيا پايبند است، از اصول خود نيز عقب نشيني نمي كند.

به گزارش ايرنا اسحاق جهانگيري دوشنبه شب در آيين افتتاح فاز دو پتروشيمي كارون ضمن تبريك پيروزي انقلاب اسلامي اظهار كرد: انقلاب اسلامي ايران به تعبير امام راحل انفجار نور بود كه موفق شد رژيم حاكم را با وجود حمايت قدرت هاي بزرگ با روش هاي مسالمت آميز به رهبري امام در اين دوره از تاريخ يه پيروزي برساند و پيامي جديد در دنياي امروز مطرح كند.
وي افزود: با ايستادگي مردم ايران و هدايت امام راحل و مقام معظم رهبري تلاش وسيعي انجام شده تا آرمان هاي اين نظام طراحي شده و يكي پس از ديگري محقق شود؛ البته هنوز با آرمان هاي خود فاصله بسياري داريم و بايد كار كنيم تا آزادي و استقلال در نظام جمهوري اسلامي كه هم حاكميت مردم و اسلام در آن باشد، به دست بيايد.
جهانگيري با بيان اين كه گام هاي بلندي در پيشرفت ايران اسلامي برداشته شده است توضيح داد: در منطقه اي كه كشور در آن واقع شده، امنيت يكي از مهمترين خواسته هاي مردم است و كارهاي زيادي توسط قدرت هاي غربي انجام شده است تا در منطقه ناامني ايجاد كنند و شايد هدف اصلي آنها ايران بود كه امروز مفتخريم در اين منطقه نا امن جمهوري اسلامي امن ترين و باثبات ترين كشور در منطقه است.
وي اظهار كرد: با شكست هاي پي در پي كه در سياست هاي منطقه اي كشورهاي بزرگ اتفاق افتاده است تلاش دارند دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران را با طرح شعارهاي دروغين به طرفداري تروريست محكوم كنند به طوري كه اگر بپرسيد بزرگترين ترورسيت ها چه كساني هستند پاسخشان داعش ، القاعده و .. است و اگر از نيروهاي تروريستي بپرسيد دشمن اصلي شما كيست و چه كسي مانع پيشرفت شما در منطقه است حتما مي گويند جمهوري اسلامي ايران است.
جهانگيري اضافه كرد: شعارها براي اين است تا ما را از روش هاي عقلايي و انتخاب تعامل با دنيا منحرف كنند بنابراين بايد دقت كنيم تا در زماني كه تندروي و افراطي گري در منطقه و غرب حاكم شده است گرفتار اين شعارهاي تند نشويم و راه عقلاني و مدبرانه را براي پيشرفت جمهوري اسلامي پيش ببريم.
وي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي به توافقات بين المللي با كشورهاي دنيا پايبند است و از اصول خودش نيز عقب نشيني نمي كند و نه از تهديد دشمنان مي ترسد و نه از لبخند آنها خوشبين است.
جهانگيري با اشاره به چالش هاي كشور در مسير توسعه اقتصادي افزود: امروز يكي از اصلي ترين مسايل پيش روي ايران مساله بيكاري جوانان تحصيل كرده است كه سرمايه هاي كشور هستند.
وي اظهار كرد: ايجاد شغل نيازمند توليد و سرمايه گذاري است به همين دليل بايد شرايطي را در كشور ايجاد كنيم كه ميلياردها دلار در كشور سرمايه گذاري شود.
معاون اول رئيس جمهوري لازمه سرمايه گذاري در كشور را نيازمند سياست هاي اقتصادي دقيق دانست و گفت: خوشبختانه سياست هاي اقتصاد مقاومتي نسخه اي است كه دولت و مجموعه نظام از جمله مجلس، قوه قضاييه ، نيرو هاي مسلح و همه به دليل اينكه با مشورت مجمع تشخيص مصلحت نظام تهيه شده، قبول دارند كه آنها را اجرا كنند.
وي با ارايه چند نكته پيرامون اقتصاد مقاومتي اظهار كرد: اقتصاد بايد درون زا و برون نگر باشد به اين معني كه از تمام ظرفيت هايي كه در داخل كشور وجود دارد در اقتصاد بهره ببريم و در تعامل جدي با دنيا باشيم.
به گفته وي تعامل با دنيا به اين معني است كه بازار صادراتي با ثبات در دنيا پيدا كنيم و از دنيا تكنولوژي و منابع خارجي مورد نيازمان را تامين كنيم.
جهانگيري با بيان اينكه اقتصاد بيش از اينكه به روش هاي سنتي اداره شود بايد به فكر و انديشه دانشمندان كشور متكي باشد اظهار كرد: بايد به بخش خصوصي توجه شود و مردم بايد در اقتصاد نقش كليدي را ايفا كنند.
وي همچنين صنعت پتروشيمي را داراي همه ويژگي هاي كارآفريني و اقتصادي دانست و افزود: يكي از مهمترين ظرفيت هايي كه يايد به آن توجه شود نيروهاي فني و مهندسي و مديران برجسته است كه به وفور وجود دارد و اين مهمترين سرمايه است.
جهانگيري تاكيد كرد: نيازمند استفاده از منابع طبيعي كشور با ارزش افزوده بالا هستيم تا اين منابع به صورت خام صادر نشوند و يكي از رشته هايي كه بيشترين امكان ارزش افزوده را در كشور ايجاد كرده است و از خام فروشي جلوگيري كرده است صنعت پتروشيمي است.
وي افزود: در پتروشيمي كارون و پتروشيمي تخت جمشيد از دانش فني و مهندسي كشور استفاده شده و بخش عمده تجهيزات به كار رفته در آن در كشور ساخته شده است كه علاوه بر اين در صنعت پتروشيمي به دليل برون گرا بودن امكان صادرات همه محصولات وجود دارد و در همين راستا سال گذشته 19ميليون تن محصولات پتروشيمي به ارزش 12 ميليارد دلار به خارج صادر شد و اين در حاليست كه در برخي مواقع در كشور حداكثر درآمد نفت به 10 ميليارد دلار مي رسيد.
جهانگيري با اشاره به فعاليت بخش خصوصي در صنعت پتروشيمي گفت: اگر به بخش خصوصي ميدان داده شود و مزاحمتي براي آن ايجاد نشود و امنيت و اعتبارش به خطر نيفتد قادر است با روش كاري موردنظر خود ما را از خيلي از موانع اقتصادي عبور بدهد بنابراين هنر مديران كشور بايد رفع موانع باشد.
وي با بيان اينكه بسياري از بانك هاي خارجي علاقمند به سرمايه گذاري در صنعت نفت، پتروشمي و ...هستند اظهار كرد: ايران قادر است در مقطع كنوني براي دنيا يك كانون توسعه باشد كه بسياري از مشكلات اقتصادي دنيا را حل كند. وي گفت: البته اگر مزاحمت ها از پيش روي ايران برداشته شود و ايراني ها ميدان كار را پيدا كنند هر چند مديران دولتي بايد قدر مديران فعال اقتصادي را بدانند و زمينه را براي آنها فراهم كنند.
جهانگيري با اشاره به اينكه ايران قادر است در سالهاي آينده ميلياردها دلار طرح در كشور اجرا كند گفت: در روزهايي كه بحث برجام مطرح بود وزير نفت اعلام كرد در بخش نفت و گاز 220ميليارد تومان طرح هاي آماده سرمايه گذاري دارد.
وي اظهار كرد: از جمله طرح هاي اقتصاد مقاومتي كه120 طرح اعلام شده راه اندازي 12 پتروشيمي بود با هدف توليد 9 ميليون تن محصول به ارزش بيش از 6 ميليارد دلار بوده است.
معاون اول رئيس جمهوري و چهار وزير نفت، نيرو، جهاد كشاورزي و صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه براي افتتاح چند طرح مهم اقتصادي به استان خوزستان سفر كرده اند.
7164/6064/7152
خبرنگار: عاطفه جوادي- نادره وائلي زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها