معاون وزير نفت: طرح هاي توسعه پتروشيمي با ظرفيت 1.5 ميليون تن اجرا مي شود

اهواز - ايرنا - معاون وزير نفت با اشاره به فعاليت 20 واحد پتروشيمي در ماهشهر گفت: طرح هاي توسعه اي پتروشيمي با ظرفيت 1.5 ميليون تن در اين شهرستان به اجرا در مي آيد.

به گزارش ايرنا مرضيه شاهدايي شامگاه دوشنبه در آيين افتتاح طرح هاي پتروشيمي در شهرستان ماهشهر اظهار كرد: صنعت پتروشيمي از مزيت هاي نسبي برخوردار است و به خاطر ارزش افزوده اي كه دارد هميشه در برنامه هاي سياست گذاران و برنامه كلان كشور قرار داشته است.
وي گفت: امروز با افتتاح فاز دوم پتروشيمي كارون تعداد مجتمع هاي پتروشيمي كه در منطقه در حال توليد هستند به 20 واحد رسيد و ظرفيت اسمي اين شركت ها به 26.3 ميليون تن رسيد.
مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران با اشاره به طرح هاي آينده صنعت پتروشيمي افزود: بعضي از اين طرح ها در حال اجرا هستند و برخي از آنها قرار است آغاز به كار كنند.
وي ظرفيت طرح هايي كه در آينده آغاز مي شوند را 1.5 ميليون تن عنوان كرد و افزود: 1.3ميليارد دلار سرمايه گذاري براي ايجاد اين طرح ها انجام مي شود.
شاهدايي اضافه كرد: علاوه بر 30 هزار شغل فعلي، با ايجاد اين طرح ها 2هزار و 500 شغل به طور مستقيم و 4هزار و 700 شغل غير مستقيم بوجود مي آيد.
وي همچنين گفت: طرح پتروشيمي كارون يكي از طرح هاي اقتصاد مقاومتي است كه در جهت تكميل زنجيره ارزش اجرا شده است و همه مواد اوليه اين طرح از مجتمع هاي اطراف تامين مي شود كه در فاز يك محصولTDI و در فاز دوم محصول MDI توليد مي شود.
شاهدايي ظرفيت اين واحد را 110 هزار تن عنوان كرد و گفت: 40 هزارتن از محصول از نوع MDI است.
معاون وزير نفت محصولات پتروشيمي را داراي ارزش افزوده بالا دانست و افزود: خوشبختانه امروزه مواد اوليه اي كه در كل واحدها توليد مي شود قيمت آن بين 2هزار و 600 تا سه هزار دلار است.
وي در ادامه با اشاره به طرح مجتمع پتروشيمي تخت جمشيد اظهار كرد: 2 سال پيش اين طرح به مرحله بهره برداري رسيد ولي مقامات عاليرتبه براي افتتاح رسمي حضور نداشتند.
شاهدايي افزود: اين طرح فعال محصول PBR و SBR توليد مي كند كه ماده اوليه انواع لاستيك ها است.
وي با اشاره به اجراي طرح توسعه PBR اظهار كرد: شركت ملي صنعت پتروشيمي در راستاي توسعه صنعت برنامه ريزي كرده كه اجراي فاز 2 اين مجتمع را اجرا كند.
مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي اضافه كرد: مشاور در حال بررسي است تا در مساحتي نزديك به سه هزار هكتار بتوانيم طرح توسعه را در آينده اجرا كنيم.
وي همچنين گفت: در حوزه صنايع پايين دستي حدود 70 طرح با سرمايه گذاري پنج هزار ميليارد ريال مطالعه شده و آماده واگذاري به سرمايه گذاران است.
بر اساس اين گزارش، معاون اول رئيس جمهوري و چهار وزير نفت، نيرو، جهاد كشاورزي و صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه براي افتتاح چند طرح مهم اقتصادي به استان خوزستان سفر كرده اند.
7164/6064
خبرنگار: عاطفه جوادي- نادره وائلي زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها