وزير نفت: توليدات پالايشگاهي كشور به 3 ميليون بشكه در روز خواهد رسيد

اهواز - ايرنا - وزير نفت گفت:طبق پيش بيني ها و برنامه ريزي هاي انجام شده ميزان توليدات پالايشگاهي كشور تا پايان برنامه ششم توسعه اقتصادي كشور به سه ميليون بشكه در روز خواهد رسيد.

به گزارش ايرنا بيژن نامدار زنگنه عصر امروز در آيين آغاز عمليات اجرايي طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان با بيان اين كه ظرفيت پالايشگاهي كشور در حال حاضر يك ميليون و 700 هزار بشكه است اضافه كرد: از اين ميزان 360 هزار بشكه در پالايشگاه ستاره خليج فارس، 480 هزار بشكه در پالايشگاه سيراف، 100 هزار بشكه در پالايشگاه شيراز، 150 هزار بشكه در پالايشگاه آبادان ، 150هزار بشكه نيز در پالايشگاه جاسك و مابقي در ساير پالايشگاهها توليد مي شود.
وي بيان كرد: گرايش ما در بخش توليدات پالايشگاهي به سمت صادرات است زيرا كه در سال آينده نيازي جز به گازوييل و بنزين در سيستم حمل و نقل كشور نداريم.
وي در ادامه به اهميت نوسازي پالايشگاه آبادان اشاره كرد و گفت: تاسيسات اين پالايشگاه كهنه و قديمي است و با اين وضعيت نمي تواند ادامه دهد كه خوشبختانه بخش اصلي فاينانس آن درست شده تا امروز نوسازي آن آغاز شود.
وزير نفت با اشاره به اينكه آبادان نماد ملي شدن صنعت نفت است بيان كرد: اولين تاسيسات جديد صنعتي ايران در پالايشگاه آبادان ايجاد شد و پيش از پالايشگاه آبادان صنعت شاخصي در كشور نداشتيم.
وي ادامه داد:برخي از تاسيسات پالايشگاه آبادان در حال حاضر نمادين هستند و بخشي از آن ها حتي با پرچ به هم وصل شده است و براي همين بعد از نوسازي، تجهيزات آن را خراب نمي كنيم تا تبديل به موزه صنعتي شود و در بخش گردشگري نيز به كار گرفته شود.
وزير نفت با بيان اينكه آبادان فقط تاريخ نفت ايران نيست بلكه بخشي از تاريخ نفت جهان است اظهار كرد: بسياري از اولين ها را مي توان در آبادان مشاهده نمود.
وي گفت:با اجراي طرح عمليات و تثبيت ظرفيت پالايشگاه از يك واحد ضررده به سمت واحدي سودده خواهيم رسيد و اشتغال خوبي در اين بخش ايجاد خواهيم كرد ضمن اينكه آبادان از نظر نيروي فني از ظرفيت خوبي برخوردار است.
زنگنه تاكيد كرد: در پالايشگاه جديد آبادان ميزان مازوت مصرفي به شدت كم مي شود و اين قدم اولي است كه براي بهينه سازي پالايشگاه ها در اين دوره انجام مي دهيم و به طور كلي در برنامه توسعه ششم بهينه سازي پالايشگاهها را مد نظر قرار داده ايم.
اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري به همراه چهار وزير نيرو، جهاد كشاورزي، صنعت معدن و تجارت و نفت به منظور افتتاح چند طرح مهم اقتصادي و حضور در چند جلسه امروز دوشنبه به استان خوزستان سفر كرده اند.
7158/7164
خبرنگاران: زينب فرحاني،عاطفه جوادي** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها