مطالعات خط آهن اهواز - ايذه - اصفهان تا پايان سال 95 تكميل مي شود

خرمشهر - ايرنا - مدير كل راه آهن جنوب گفت:مطالعات اجراي طرح احداث خط آهن 'اهواز - ايذه - اصفهان' به كره جنوبي سپرده شده است و بر اساس برنامه، مطالعات طرح تا پايان امسال به اتمام مي رسد.

عبدالكريم درويش زاده يكشنبه در خرمشهر در گفت و گو با ايرنا گفت:مطالعات اوليه خط اهواز - اصفهان به طول 535 كيلومتر و اعتبار پنج ميليارد يورو به كره جنوبي سپرده شده وتا پايان سال جاري مطالعات اوليه آن به اتمام مي رسد.
وي با بيان اينكه درصورت توافق دو طرف، عمليات اجرايي اين طرح نيز پس از پايان مطالعات آغاز مي شود، افزود:توافق نامه، بين كره جنوبي و جمهوري اسلامي ايران منعقد شده و فعلا در مرحله مطالعات است و پس از توافق، مذاكرات اجرا آغاز مي شود.
مدير كل راه آهن جنوب در ادامه سخنانش، اجراي خط آهن 'شلمچه به بصره 'را يادآور شد و گفت:با وجود انعقاد توافقنامه با كشور عراق مبني بر اتصال شلمچه به بصره بات خط آهن، عراق به تعهدات خود عمل نكرده و اين پروژه همچنان مسكوت مانده است.
درويش زاده همچنين با بيان اقدامات دولت تدبير و اميد طي سه سال گذشته براي توسعه شبكه ريلي در كشور، افتتاح دو خطه راه آهن اهواز – بندر امام را يادآور شد و گفت:اين خط آهن، حدفاصل ميان دشت به بندر امام خميني (ره) با سرعت 160 كيلومتر افتتاح شد.
درويش زاده افزود:مركز كنترل ترافيك محور جنوب با اعتبار سه هزار ميليارد ريال با حضور رئيس جمهوري بهره برداري شد و كه 67 ايستگاه از تهران تا بندر امام و خرمشهر را پوشش مي دهد.
مدير كل راه آهن جنوب همچنين اجرا و تكميل طرح مقاوم سازي پل هاي راه آهن از اهواز به خرمشهر را يادآور شد و گفت:ساخت چهار پل روگذر در اين مسير با اعتبار240 ميليارد ريال مصوب شد كه از اين مجموع، 120 ميليارد ريال براي ساخت پل روگذر شلمچه هزينه شده است.
درويش زاده، افزود: خط دوم اهواز به انديمشك به طول 140 كيلومتر با دو هزار و 400 ميليارد ريال اعتبار و كمربندي نظاميه به ميان دشت به طول 67 كيلومتر و اعتبار650 ميليارد ريال در دست اجرا است.
وي كلنگ زني ساخت پل تقاطع غير همسطح بندر امام خميني(ره) در دهه فجر را از پروژه هاي راه آهن خواند و گفت:اجراي پل روگذر با مشاركت وزارت راه و شهرسازي در دهه فجر كلنگ زني مي شود.
7100/6125 خبرنگار:كميله حجازي **انتشار دهنده:سيدبهادر حسيني
كانال خبري ايرنا خوزستان:irnaahvaz@
براي دريافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به كانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپيونديد.