رئيس فدراسيون:موفقيت ايران در رشته شمشير بازي از دستاورد هاي انقلاب است

تهران – ايرنا- رئيس فدراسيون شمشيربازي،گفت:‌موفقيت مجتبي عابديني در جام جهاني ايتاليا نشانه حمايت وزارت ورزش و جوانان از اين رشته است و همه بايد موفقيت هاي رشته شمشيربازي ايران را از دستاوردهاي انقلاب اسلامي بدانيم.

به گزارش ايرنا، مجتبي عابديني شمشيرباز المپيكي كشورمان شنبه شب با شكست نزديك 15 بر 12 مقابل آندراس زاتماري مجارستاني در ديدار فينال رقابت هاي جهاني ايتاليا به مقام نايب قهرماني دست يافت. كسب اين عنوان ارزشمند كه براي نخستين بار براي شمشيربازي ايران اتفاق افتاده درحالي است كه عابديني از ناحيه بازو و ساعد آسيب ديده و انگشتش شكسته بود.
عابديني در پايان اين رقابت ها مدال نقره خود را به شهداي آتش نشان كه در حادثه پلاسكو به شهادت رسيدند ، تقديم كرد.
فضل الله باقرزاده روز يكشنبه و پس از نايب قهرماني مجتبي عابديني در جام جهاني ايتاليا، گفت:‌ پيش از انقلاب اصلا توجهي به رشته شمشيربازي نمي شد اما پس از پيروزي انقلاب اسلامي اين رشته مورد توجه قرار گرفت و تلاش هاي صورت گرفته در اين سال ها سرانجام به ثمر نشست و حمايت هاي ويژه مسعود سلطاني فر وزير ورزش و جوانان از رشته شمشير بازي و تاكيد بر توجه به رشته هاي پايه و پرمدال در كنار حضورش در جمع ملي پوشان پيش از سفر آنان به جام جهاني ايتاليا روحيه و انگيزه ورزشكاران را دو چندان كرد و نتيجه اين توجه همين چيزي است كه همگان مي بينند.
باقرزاده ادامه داد:‌ شمشيربازان همچون واليباليست ها يا فوتباليست ها نيستندكه قراردادهاي يك ميلياردي داشته باشند و با دريافتي هاي اندك و پاداش هايي كه از موفقيت هاي خود كسب مي كنند امرار معاش مي كنند بنابر اين وقتي كه وزير به عنوان بالاترين مسئول ورزش كشور از اردوي آنان بازديد كرده و در گفت و گوي صميمانه بر پرداخت پاداش معادل مدال برنز المپيك به عابديني و سرمربي سابر تاكيد مي كند ،‌انگيزه و موفقيت شمشيربازان چند برابر مي شود.

** اميدوارم شمشيربازي پنجمين رشته مدال آور المپيك براي ايران باشد
باقرزاده ادامه داد: ‌در سال هاي اخير تلاش هاي زيادي براي توسعه و پيشرفت رشته شمشيربازي در سه اسلحه سابر،‌اپه و فلوره انجام شده ،و اگر در المپيك هم سوم مشتركي وجود داشت ما اولين مدال شمشيربازي را در ريو 2016 كسب مي كرديم .
وي با بيان اينكه ايران تاكنون در رشته هاي كشتي ، وزنه برداري ،‌دووميداني و تكواندو به مدال المپيك دست يافته است، افزود: تمرينات تيم ملي شمشيربازي در سه اسلحه پس از يك استراحت كوتاه ، بلافاصله پس از المپيك ريو و با هدف حضور قدرتمند در بازي هاي آسيايي 2018 جاكارتا و المپيك 2020 توكيو آغاز شده است و همگي اميدواريم پنچمين مدال المپيك كشور در رشته شمشيربازي صيد شود.
رئيس فدراسيون شمشيربازي گفت:‌با توجه به نتايج درخشان شمشيربازي كشور در المپيك توقع و انتظارات مردم و مسئولان از اين رشته افزايش يافته و ما بايد به موازات اين انتظارات بيش از گذشته تلاش كنيم تا موفقيت هاي بيشتر و افتخارات بزرگتري براي كشور كسب كنيم .
باقرزاده با تاكيد بر اهميت پشتوانه سازي براي تيم هاي ملي ،افزود: برنامه ريزي ها و هدف گذاري فدراسيون شمشيربازي تنها روي تيم هاي ملي بزرگسالان در اسلحه هاي مختلف نيست بلكه ما به تيم هاي پايه از جمله نوجوانان و جوانان توجه ويژه اي داشته و حتي در آخرين اردوي تيم ملي در كنار پنج ملي پوش اسلحه سابر ، هفت شمشيرباز نوجوان و جوان نيز تمرين كرده و آماده مي شدند.
وي افزود: تمرينات منسجم در سابر موجب شد تا شمشيربازان ما در جام جهاني سنگال مدال طلا را كسب كنند و در جام جهاني ايتاليا در كشوري كه مهد شمشيربازي است و برترين شمشيربازان دنيا را در خود جاي داده، ايران به مدال نقره جهاني دست يابد.
باقرزاده گفت:‌ سه هفته ديگر تيم ملي اسلحه سابر ايران راهي جام جهاني لهستان مي شود و فروردين ماه 96 نيز تيم ملي به جام جهاني كره جنوبي اعزام خواهد شد، با توجه به برنامه ريزي هاي صورت گرفته در كميته فني فدراسيون قرار است تيم هاي ملي شمشيربازي در تمامي رويدادهاي جهاني اين رشته در طول سال آينده حضور يابند.
رئيس فدراسيون شمشيربازي گفت:‌در اجلاس جهاني شمشيربازي كه اخيرا در مسكو برگزار شد ، مسئولان فدراسيون هاي كشورهاي مختلف دليل موفقيت هاي ايران را در اين رشته جويا مي شدند و مي خواستند بدانند سرمربي اسلحه سابر ايران از چه كشوري است و وقتي فهميدند كه مربي ما يك ايراني بسيار جوان است كه با دانش روز دنيا آشنا است و علاوه بر سرمربيگري داور بين المللي نيز هست متعجب مي شدند.
باقرزاده افزود: با چند مربي برتر جهان در اسلحه اپه گفت و گوهايي صورت گرفته و اكنون در حال بررسي دستمزدهاي درخواستي اين مربيان و شرايط حضور‌ آنان در ايران هستيم و بزودي يكي از برترين هاي اين رشته براي هدايت تيم ملي اسلحه اپه ايران وارد تهران خواهد شد.
وي تصريح كرد:همه تلاش مان را براي موفقيت هاي بيشتر شمشيربازان در سه اسلحه سابر ، اپه و فلوره خواهيم كرد اما بايد اين را نيز بدانيم كه شمشيربازي نيز يك رشته ورزشي است و گاهي ممكن است يك ورزشكار بدشانسي بياورد و نتواند در قد و قامت واقعي خود ظاهر شود اما ما به اين مساله توجه داريم كه ورزشكاران كشور بايد در نهايت آمادگي راهي رقابت هاي جهاني و بين المللي شوند.
باقرزاده در پايان از مجتبي عابديني براي اهداي مدالش به شهداي آتش نشان قدرداني كرد و گفت: او نشان داد علاوه بر توان فني و حرفه اي براي قهرمان شدن،‌ روحيه يك پهلوان را نيز دارد و اين رفتار وي ارزش مدالش را دوچندان كرد.
'براي آگاهي از آخرين اخبار ورزش ايران و جهان با كانال ورزشي ايرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شويد.'
ورزشي **1828 – 1701
خبرنگار :‌خديجه روزبهاني* انتشار دهنده: حميد قديمي

سرخط اخبار ورزش