باج خواهی ترامپ از عربستان و كشورهای عربی به بهانه مقابله با ایران

تهران -ایرنا- 'عبدالباری عطوان' سردبیر رونامه رای الیوم و تحلیلگر مشهور عرب، درخصوص هدف دونالد ترامپ از همكاری آمریكا با كشورهای عربی نوشت: آمریكا، عربستان و كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به بهانه مقابله با ایران تا دلار آخر خواهد دوشید.

عطوان در سرمقاله روز یكشنبه این روزنامه نوشت: تماس های تلفنی اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریكا با سران كشورهای عرب خاورمیانه و جهان نشان می‌دهد كه وی جمهوری اسلامی ایران و چین را در صدر لیست دشمنان خود قرار داده است.
وی می افزاید: همكاری دونالد ترامپ با برخی كشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و منطقه برای تحقق وعده های انتخاباتی اش در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال زایی در آمریكا و خریدهای كلان تسلیحات نظامی از سوی این كشورها به بهانه هراس از ایران است.
وی افزود: محور موسوم به میانه روی عربی به قدرت بازگشته است و ایران و همپیمانانش هدف این محور هستند؛ این مسئله بدین معناست كه عربستان و كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تا دلار آخر خود دوشیده خواهند شد؛ این سیاست خطرناك آمریكاست با عنوان مداخلات مجدد نظامی و افزایش تنش و درگیری و تروریسم، و طبق معمول در این میان، ملت های منطقه قربانیان این سیاست خواهند بود.
به نوشته عطوان، گویا ترامپ با این تماس ها قصد دارد محور موسوم به «ائتلاف میانه روی عربی» را مجددا احیا كند؛ ائتلافی كه در دوران ریاست جمهوری بوش پسر و نومحافظه كاران به اوج قدرت خود رسیده بود؛ نومحافظه كارانی كه واشنگتن را وارد جنگ های افغانستان و عراق كردند.
سردبیر روزنامه رای الیوم ادامه داد: شهروندان كشورهای ایران، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی به دستور ترامپ حق ورود به آمریكا را ندارند؛ البته این كشورها به این دلیل كه كشورهای ورشكسته ای هستند برای این مسئله انتخاب نشدند بلكه به این دلیل است كه كشورهای مذكور در اردوگاه و محور مقاومت قرار دارند و حامی مقاومت فلسطین و لبنان هستند؛ ممانعتی كه در برابر سیاست های حمایتی آمریكا از رژیم صهیونیستی قرار می گیرد.
عطوان می نویسد، رئیس جمهور آمریكا قصد دارد تا خطر ایران برای كشورهای حاشیه خلیج فارس را بزرگ جلوه دهد تا بتواند به خاطر حمایت خود، از آنان باج بگیرد.
'ترامپ تعمدا با سران كشورهای عربستان، مصر و امارات عربی متحده تماس گرفت و پس از این تماس ها بود كه لحن رئیس جمهور آمریكا در قبال این كشورها كاملا تغییر كرد و لحن تهدید آمیز آن علیه ایران افزایش یافت؛ تهدیدی كه آمریكا مدعی است ناشی از آزمایش موشكی و توافق هسته ای ایران و نقض قوانین سازمان ملل متحد است.'
عطوان خاطر نشان كرد كه همزمان با این مسئله، چهار بالگرد آمریكا به یك اردوگاه در اطراف شهر «البیضاء» یمن كه در اشغال القاعده است حمله كردند؛ حمله ای كه در پی آن 40 نفر كشته شدند كه بیشتر آنان زنان و كودكان بودند. در واقع این حمله، پیام محبت آمیزی برای ائتلاف متجاوز سعودی در یمن بود مبنی بر اینكه آمریكا از این ائتلاف حمایت می كند.
وی افزود: ما نمی‌دانیم در تماس 43 دقیقه ای ترامپ و ملك سلمان چه توافق هایی صورت گرفته است، ولی شواهد نشان می دهد كه عنوان این توافق ها دشمنی با ایران و همپیمانانش در یمن، سوریه و عراق است و در مقابل، عربستان تأمین مالی زیرساخت هایی را عهده دار شده كه ترامپ وعده آن را داده بود تا بدین ترتیب آمریكا مجددا به قدرت خود دست یابد.
تحلیلگر فلسطینی می نویسد، درهمین راستا تنش علیه ایران از سوی ترامپ به معنای معاملات سلاح آمریكا با عربستان و كشورهای حاشیه خلیج فارس به بهانه افزایش توانمندی نظامی آنها در برابر خطری است كه در ظاهر ایران به وجود آورده است. شاید این معاملات، بخشی مالیاتی باشد كه ترامپ از این كشورها خواسته است كه به خاطر حمایت از آنان باید پرداخت كنند.
عطوان افزود: دو نكته مهم برای تایید اینكه عربستان و كشورهای حاشیه خلیج فارس با مطالبات مالی و سیاسی ترامپ هماهنگ هستند، وجود دارد:
نخست اینكه حمایت ریاض و ابوظبی از سیاست ترامپ برای ممانعت از ورود شهروندان هفت كشور اسلامی به آمریكا و سكوت همه شیوخ و بزرگان دینی عربستانی در برابر اقدامات ترامپ و عدم انتقاد از آن كه نشان دهنده دستورات و تهدیداتی صریح از سوی مقامات سعودی در این خصوص است.
دوم اینكه، 'خالد الفالح' وزیر انرژی سعودی اعلام كرده كه این كشور سرمایه گذاری خود را در بخش نفت و گاز و آمریكا افزایش خواهد داد؛ مسئله ای كه در تأیید سیاست های ترامپ در زمینه انرژی است. در واقع كشوری این سرمایه گذاری را در آمریكا انجام می دهد كه طرحهای زیرساختی خود را به خاطر بحران مالی متوقف كرده و سیاست های ریاضتی را در قبال ملت خود در پیش گرفته است. در واقع این مسئله فقط می تواند به منزله باج به واشنگتن باشد، زیرا سرمایه گذاری در زمینه انرژی آمریكا به سود اعراب خلیج فارس و عربستان نیست.
عطوان معتقد است كه ائتلاف عربی ترامپ شامل كشورهای پادشاه‌های عربی (6 كشور حاشیه خلیج فارس به همراه مغرب، اردن و مصر) كه كشور جز ائتلاف میانه رو هستند، خواهد بود. با وجود اینكه ثابت شده كه برخی از شهروندان این كشورها در تروریسم دست دارند ولی شهروندان آنان از سفر به آمریكا منع نشدند؛ این مسئله تشكیل این ائتلاف را تقویت می كند.
'در راستای حمایت ترامپ از این كشورها باید به تعهد وی به «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر مبنی بر تداوم حمایت نظامی از این كشور اشاره كرد. به هر حال ترامپ همان گونه كه در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود، با ایران مبارزه خواهد كرد، ولی با سرمایه و نیروی كشورهای عربی.'
خاورم**9366**1275
مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری

سرخط اخبار جهان