رونمایی از 10 محصول پارك علم و فناوری دانشگاه تهران

تهران- ایرنا- مراسم رونمایی از 10 محصول فناورانه و گشایش فن بازار پارك علم و فناوری دانشگاه تهران امروز یكشنبه با حضور رییس این دانشگاه، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مدیران وزارتخانه های علوم، در دانشكده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در این مراسم طرح 'پویشگر مغزه های حفاری' كه مجری آن حمید موسی‌زاده است، رونمایی شد، پویشگر مغزه های حفاری با ایجاد یك تصویر صحیح و دقیق رنگی از مغزه های حفاری نه تنها یك انبار دیجیتال از این مغزه‌ها را در اختیار قرار می‌دهد، بلكه شناسایی كانی‌های مختلف، دانه‌بندی و نحوه توزیع آنها را با استفاده از تكنیك‌های پردازش تصویر امكان‌پذیر می‌كند.
'پرس قرص تك عددی' با ظرفیت تولید چهار هزار و 500 قرص در ساعت از سوی محمدمهدی حق‌شناس عنوان طرح دیگری بود كه در این مراسم رونمایی شد. دستگاه پرس قرص تك عددی برای تولید قرص از پودرهای دارویی به كار گرفته می‌شود.
دستگاه‌های پرس قرص در دو نوع تك‌عددی و چندعددی موجود هستند كه دستگاه‌های تك‌عددی برای مراكز با تولید كم بخش آزمایشگاهی داروسازی‌ها و همچنین دانشكده‌های داروسازی مناسب است.
از دیگر طرح ها 'ماسك تنفسی FP3' بود كه از سوی محمدمهدی شیرمحمدی ارایه شده است كه با توجه به آلودگی شدید هوا در مراكز شهری و صنعتی می تواند به عنوان ماسك‌ تنفسی استاندارد مورد استفاده قرار گیرد.
بیشتر ماسك‌های تنفسی موجود در كشور دارای راندمان كمتر از 98 درصد است و جذب گازهای آلاینده در آنها صورت نمی‌گیرد. در این محصول كه با استفاده از لایه كربن اكتیو مخصوص تولیدشده، راندمان این نوع ماسك‌ها در جذب گازهای آلاینده به 99 درصد رسیده است.
'سامانه پایش مكانی ایتا' از سوی ماهیار سلطانی رفیعی عنوان دیگر طرحی است كه در این مراسم رونمایی شد، بیشتر سازمان‌ها و كسب‌وكارهای گسترده دارای فرآیندهای وابسته به نظارت و پایش تسهیلات در خدمات خود مبتنی بر مكان هستند؛ از این رو این سامانه كه مكان‌محور است، با ارایه‌ دو بخش بستر تحت موبایل و تحت وب، امكان ارتباط میان اجزای توزیع‌ شده با سازمان مركزی را فراهم می‌كند.
از دیگر طرح های رونمایی شده در این مراسم 'دستگاه الكتروكاردیوگراف تك كاناله یاشام' از سوی سید سعید باغبانی جاوید است كه این دستگاه با قابلیت حمل‌ونقل آسان، در مناطق صعب‌العبور و فاقد امكانات قابل استفاده است.
'مبدل حرارتی صفحه‌ای پوسته – پلیت' از سوی علی محرابی كوشكی عنوان دیگر طرح رونمایی شده در این مراسم است كه این نوع محصول تلفیقی از مزایای مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای واشردار و مبدل‌های پوسته – لوله است.
'نرم‌افزار یكپارچه تحت وب تیم‌یار' از سوی داوود ایلی به عنوان اولین وب سرور عمومی با هدف یكپارچه‌سازی تمام فعالیت‌های سازمانی مانند مدیریت اتوماسیون اداری، صنعتی و مالی و 'نرم‌افزار جامع مدیریت استراتژیك و عملكرد پوینتر' از سوی عادل فیض به عنوان نرم‌افزار تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و ارزیابی عملكرد كه به سازمان‌ها در برنامه‌ریزی بلندمدت و میان‌مدت كمك می‌كند و این امكان را می‌دهد تا از طریق جمع‌آوری اطلاعات مهم سازمان از منابع اطلاعاتی مختلف، به آنها تصویری از چگونگی سازمان در راستای اهداف و استراتژی‌های خود ارائه دهند، از دیگر طرح های رونمایی شده در این مراسم هستند.
'شامپوی ركوبیزول' از سوی سیدصدرالدین نبوی طرح دیگری است كه بر پایه گیاهان دارویی اجرا شده و برای شست‌وشوی روزانه سر و صورت در مواقع التهابات استفاده می‌شود و
'فناوری واقعیت مجازی آنلاین' از سوی كامدین حاج‌میرزایی دیگر طرح رونمایی شده است؛ این محصول اولین نسخه از موتور پردازش تصاویر است كه برای تولید انواع شبیه‌ساز آنلاین بر اساس استانداردهای وب بدون نیاز به نصب نرم‌افزار جانبی تولید شده است.
علمی**1055**1834
خبرنگار: زینب كارگر** انتشاردهنده: ناهید شفیعی