خارطوم به رغم فرمان ترامپ، روابط خود را با واشنگتن مستحكم می كند

تهران - ایرنا - وزیر خارجه سودان روز شنبه قول داد كه خارطوم به رغم فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریكا برای ممنوعیت ورود اتباع سودانی به آن كشور، روابط خود را با واشنگتن بیشتر و مستحكم تر می كند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از خارطوم، ابراهیم غندور وزیر خارجه سودان امروز با ارسال پیامی به ركس تیلرسون، همتای آمریكایی خود نوشت: سودان و آمریكا با برخورداری از اهداف مشترك از جمله مبارزه با تروریسم منطقه ای و بین المللی، باید در راه توسعه هرچه بیشتر روابط دوجانبه گام برداند.
وی افزود: همین اهداف مشترك بود كه چندی پیش مقامات واشنگتن را واداشت تحریم ها علیه خارطوم را لغو كند، لذا دولت سودان خود را متعهد می داند این مناسبات دوجانبه را هرچه بیشتر تقویت كند.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا شنبه گذشته فرمانی را امضا و صادر كرد كه به موجب آن مرزهای این كشور به مدت 90 روز به روی پناهجویان و شهروندان هفت كشور اسلامی همچون عراق، ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن بسته شد.
براساس گزارش ها، این فرمان شامل آن دسته از شهروندان با تابعیت دوگانه این كشورها با آمریكا كه كارت سبز اقامتی آمریكا را دارند نیز می شود.
از جمله اینكه كنسولگری ها و مبادی وردی آمریكا از این پس به مدت 4 ماه از پذیرش اتباع مهاجر این 7 كشور به آمریكا خودداری می ورزند.
بر همین اساس بود، وزارت خارجه سودان همان روز با صدور بیانیه ای ضمن ابراز تاسف شدید از این تصمیم دولت آمریكا، اجرای این فرمان به ویژه در زمانی كه به تازگی تحریم های تجاری و اقتصادی آمریكا علیه سودان لغو شده را بسیار غیرمنطقی و غیرعادلانه توصیف كرده بود.
باراك اوباما رئیس جمهور سابق آمریكا یك هفته قبل از ترك كاخ سفید، تحریم های چند ساله واشنگتن علیه خارطوم را لغو كرده بود.
براساس این گزارش، غریب الله خضیر، سخنگوی وزارت خارجه سودان در آن بیانیه متذكر شده بود كه تصمیم دولت آمریكا برای لغو صدور روادید سفر سودانی ها به آمریكا، در شرایطی اتخاذ می شود كه تاجران، سرمایه گذاران و شركت های بزرگ دو كشور برای بهره برداری بهینه از فرصت به دست آمده بعد از تحریم، مهیای كار شدند تا از منابع و فرصت موجود به نفع دو ملت استفاده شود.
وی افزود:' این درحالی است كه شهروندان سودانی مقیم آمریكا همیشه خود را از اقدامات تروریستی و جناحی دور داشته و همواره سعی كردند قانون مداری را سرلوحه زندگی خود در آن كشور قرار دهند، چرا كه لغو آن تحریم ها نیز نتیجه همین عملكرد سودانی های مقیم آمریكا و همكاری ها و گفت وگوهای سازنده آنها با آمریكایی ها برای مبارزه با تروریسم بوده است.
بیانیه وزارت خارجه سودان ضمن درخواست لغو هرچه سریعتر این فرمان علیه سودانی ها، آن را بدان سبب ناعادلانه خواند كه نام اتباع هیچ یك از كشورهایی كه شهروندان آن در واقعه 11 سپتامبر 2001 دخیل بوده اند را لحاظ نكرده است.
در گزارشی كه بعد از واقعه تروریستی 11 سپتامبر آمریكا توسط وزارت خاجه آمریكا منتشر شده بود، نه تنها نام اتباع این 7 كشور وجود نداشت، بلكه همه تروریست ها از كشورهایی چون عربستان سعودی، امارت عربی متحده، مصر و لبنان بودند كه متاسفانه نام كشور ها در فهرست كشورهای حامی تروریسم جدید دولت ترامپ قرار ندارند.
خاورم**1378**1144
مترجم: علی نصیری** انتشار دهنده: علیرضا جباری