معاون عمران وزارت كشور:مراكز معاینه فنی به سامانه یكپارچه الكترونیكی متصل شدند

تهران - ایرنا - معاون عمران، توسعه و امور شهری و روستایی وزارت كشور گفت: از ابتدای سال 94 تا نیمه نخست امسال، بیش از هشت میلیون خودرو معاینه فنی شده اند و در زمان حاضر 440 مركز معاینه فنی خودروهای سبك به سامانه یكپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) متصل هستند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، هوشنگ خندان دل روز شنبه در آیین رونمایی از سامانه(سیمفا) وزارت كشور برگزار شد، افزود: راه اندازی سامانه سیمفا در مراكز معاینه فنی خودرو، بدنبال ماموریتی كه هیات دولت از سال 93 برعهده وزارت كشور گذاشته است به اجرا درآمده است.
وی دخالت عامل انسانی در ثبت نتایج آزمون، عدم امكان كنترل گواهی خودروها به دلیل متفاوت بودن برچسب های مورد استفاده، جعل برچسبها، استفاده ازروشهای غیر استاندارد، استفاده از تجهیزات غیراستاندارد در مراكز، كالیبره نبودن دستگاهها در مراكز معاینه فنی، عدم امكان تهیه گزارشهای تحلیلی به جهت فقدان یك سیستم یكپارچه و مكانیزه وعدم ثبت نتایج آزمون در یك پایگاه اطلاعاتی را از عمده مشكلات معاینه فنی خودرو در مراكز معاینه فنی عنوان كرد و گفت: با راه اندازی سامانه سیمفا بخش عمده ای از این مشكلات برطرف خواهد شد.
خندان دل اظهار داشت: با بهره گیری از سامانه مذكور، مركز كنترل اطلاعات سیمفا با پایش و تحلیل نتایج داده های ارائه شده خودروها، ضمن ارائه تحلیل های مفید، شاخص های ارزیابی را كنترل و از تخلف در مراكز معاینه فنی جلوگیری می كند.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها تاكید كرد: كنترل سامانه سیمفا كاملا الكترونیكی و مكانیزه است و با راه اندازی این سامانه تمام دستگاهها و نرم افزارهای مراكز معاینه فنی، استانداردسازی شده است.
وی اظهار داشت: تمامی اطلاعات مربوطه بصورت لحظه ای توسط سیستم مركز، اعلام و برگه معاینه فنی با درجات كیفی متفاوت صادر می شود.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور درباره نحوه عملكرد سامانه سیمفا هم گفت: هنگامی كه خودرویی وارد مركز معاینه فنی می شود در ابتدا پلاك خودرو شناسایی شده و با تایید اطلاعات خودرو ، به سامانه برای پذیرش و انجام معاینه فنی متصل می شود و در صورت انجام معاینه فنی؛ اطلاعات مربوطه در پایگاه معاینه فنی و نیز پایگاه پلیس بطور همزمان ثبت می شود، و در نتیجه دست جاعلان را در هر نوع تخلف كوتاه می كند.
خندان دل با بیان اینكه توسعه دوربین های پلاك خوان و نظارت تصویری در سطح شهر به كنترل معاینه فنی خودروها كمك خواهد كرد، افزود: با بهره گیری از سامانه سیمفا صورت آنی مطلع خواهیم شد كه تردد هر خودور مجاز است یا خیر؟ و آیا آنها برگه معاینه فنی دارند یا نه؟
معاون عمرانی وزارت كشور اظهار كرد: علاوه بر با راه اندازی سامانه سیمفا؛ تمامی مراكز معاینه فنی مكلف به استانداردسازی دستگاهها، كالیبره كردن دستگاههای آزمون، نصب تجهیزات مورد نیاز مانند دوربین پلاك خوان و نظارت تصویری در مركز و سیستم رایانه مركزی با نرم افزارهای مورد تایید برای حذف دخالت عامل انسانی شده اند.
وی پوشش لباس های متحد الشكل مدیران و كارشناسان مراكز معاینه فنی خودروهای سبك متصل به سامانه سیمفا را از دیگر اقدامات مكمل این روند عنوان كرد.
در ادامه، خندان دل با اشاره به نوسازی تاكسی های فرسوده در ناوگان حمل و نقل عمومی هم گفت: با همكاری نیروی انتظامی، گمرگ، شهرداری و دیگردستگاههای مرتبط موفق به نوسازی 40هزار تاكسی های فرسوده شده ایم.

** 43 درصد تاكسی ها فرسوده هستند
خندان دل با بیان اینكه همزمان با اجرای طرح نوسازی تاكسی های فرسوده 43 درصد تاكسی ها فرسوده بوده اند، افزود: تاكنون 40 هزار دستگاه تاكسی نوسازی شده اند و تا پایان امسال این رقم به 45 هزاردستگاه تاكسی خواهد رسید.
معاون عمرانی وزیركشور درادامه سخنانش به امضای قرارداد تولید 2 هزار واگن مترو اشاره كرد و افزود: با كمك دولت، روند كار در تولید واگن های مترو تسریع خواهد شد و البته این اقدام با همكاری و تخصیص فاینانس های بین المللی و سرمایه گذاری در كشور سرعت خواهد گرفت.
خندان دل با بیان اینكه 55 درصد واگن های مترویی كه در قرارداد عنوان شده است باید در داخل كشور ساخته شود، افزود: این اقدام موجب اشتغالزایی جدید و راه اندازی و ایجاد خطوط دانش بنیان در دانشگاهها خواهد شد .
آیین رونمایی از سامانه یكپارچه معاینه فنی ایران(سیمفا) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، معصومه ابتكار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور، سردار سرتیپ پاسدار اسكندر مؤمنی جانشین فرماندهی ناجا، هوشنگ خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور، شجاعی كیاسری رئیس مركز اطلاع رسانی و امور بین الملل و جمعی دیگر از مدیران وزارت كشور برگزار شد.
سیام**6084**1449*تنظیم:امیر خان زاده*انتشار:امیر كاردان راد