امامان جمعه:ملت ایران با تمام توان و بصیرت كامل از انقلاب خود دفاع می كنند

استانها - ایرنا - امامان جمعه سراسر كشور در خطبه های این هفته با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در سراسر جهان تاكید كردند: ملت ایران با تمام توان و بصریت كامل همواره از آرمان های انقلاب خود دفاع خواهند كرد.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر كشور، نمایندگان ولی فقیه در استانها و امامان جمعه شعار اصلی ملت ایران در 38 سال گذشته را مرگ بر آمریكا و مرگ بر اسراییل عنوان كردند و گفتند كه این شعار تاریخی هرگز از زبان ملت ایران حذف نمی شود زیرا ملت ایران بدخلقی ها و كج روی های بسیاری از آمریكا دیده اند و هیچگاه به آمریكا اعتماد نمی كنند.
خطیبان جمعه، ممنوع كردن شهروندان هفت كشور از جمله ایران به خاك آمریكا از سوی رئیس جمهور جدید این كشور را نشانه برجسته‌ای از نقض حقوق بشر و خارج از عرف بین‌الملل عنوان كردند.
نمایندگان ولی فقیه در استانها و امامان جمعه همچنین با گرامیداشت سالروز ولادت باسعادت حضرت زینب كبری (س) و روز پرستار به جنبه های مختلف پیام آور كربلا حضرت زینب كبری (س) و توجه به حرفه بسیار مهم و حساس پرستاری اشاره كردند.
گروه اخبار استان های خبرگزاری جمهوری اسلامی؛ خطبه های نماز جمعه برخی مراكز استانها را در قالب یك بسته خبری به صورت خلاصه و فشرده در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

** كرمان
امام جمعه موقت كرمان گفت: انقلاب اسلامی دستاورهای مبارك و با عظمت زیادی در دنیا دارد كه اولین آن احیای اسلام و قرآن است.
حجت الاسلام محمد قاسمی زاده در خطبه های نماز جمعه كرمان در مصلی امام علی (ع) افزود: فروریختن رژیم های دیكتاتوری، تشكیل جبهه های مردمی در منطقه و حزب الله نیز زاییده و مولود انقلاب اسلامی ایران است.
وی گفت: امروز دشمن می خواهد ایران اسلامی را با بیكاری به انزوا بكشاند و رواج فحشا، اعتیاد و غیره در جامعه از توطئه های آن است.
خطیب جمعه كرمان به نخریدن كالاهای خارجی تاكید كرد و افزود: این امر موجب رونق گرفتن اقتصاد و جلوگیری از بیكاری در جامعه می شود.
وی اظهار كرد: امروز رئیس جمهور آمریكا به این نتیجه رسیده كه دور خود دیوار بكشد و آمریكا از روزی كه ترامپ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده هر روز شاهد تظاهرات بوده است.

** مشهد
امام جمعه مشهد گفت: باید پرستاری از انقلاب و انقلابی بودن را از حضرت زینب(س) بیاموزیم و به قول مقام معظم رهبری پرستاری آن حضرت منحصر به پرستاری از امام زمان بیمار خود نبود بلكه پرستاری از اندیشه اسلامی و فكر دینی در مقابل تهاجمات نابكارانه آن روز دشمن بود.
آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد در حرم مطهر امام رضا (ع) افزود: دشمن به این نتیجه رسیده كه تنها راه شكست انقلاب اسلامی، به ذلت كشاندن مردم در عرصه انقلاب است.
وی ادامه داد: اینكه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر دانشگاه و حوزه علمیه انقلابی یا جامعه و مردم انقلابی تاكید دارند كه اینها انقلابی باشند بخاطر همین است.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: خستگی بعضی انقلابیون، فشارهای روانی در ضعف نفس برخی افراد و زاویه پیدا كردن بعضی از پیشكسوتان انقلاب دست بدست هم می دهد تا دشمن ما را به میدان ذلت بكشاند و انقلاب را از بین ببرد.
وی افزود: امروز قدرت ایران زبانزد همه مردم دنیاست و دشمن نیز به آن اعتراف دارد. اكنون كار به جایی رسیده كه سخنگوی كاخ سفید بچه پنج ساله ایرانی را كه متولد آمریكاست تهدید امنیت می داند و بدست او دستبند می زند پس آمریكا از بچه های انقلابی ایران خبر ندارد.
آیت الله علم الهدی همچنین به روز پرستار اشاره و بیان كرد: همسران جانبازان مصداق كامل پرستاران هستند، این افراد الگوهای عظیم پرستاری را به دنیا نشان داده اند و زحمات آنها با تقدیر، تشكر و احترام در عرصه زندگی این جهان قابل جبران نیست.

**اردبیل
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز گفت: ملت ایران با حضور پرشور خود در راهپیمایی 22 بهمن جواب تمام تهدیدهای دشمنان این نظام را خواهند داد.
به گزارش ایرنا ، آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه اردبیل افزود: ملت ما یك ویژگی مهم دارد كه از انقلاب به ارث برده و آن اینكه هر وقت احساس كند دشمن نزدیك تر می شود و توطئه می كند به صورت ید واحده به صحنه می آیند و قدرت انقلاب و قدرت ملت را به نمایش می گذارند.
وی 22 بهمن را نمایش عظیم قدرت ملت و انقلاب و نماد اقتدار ملی دانست و گفت: انقلاب اسلامی نمادی از آرزوهای های مقدس یك ملت است.
عاملی به خطرات افكار و اندیشه و اقدامات رییس جمهور جدید آمریكا برای امنیت جهانی گفت: این انتخاب نظریه انقلاب اسلامی را ثابت می كند كه انتخابات بعد از احراز اوصاف رهبری است و اوصاف رهبری قابلیت قرارداد و رفتن به زیرتیغ انتخابات را ندارد.
وی تشریح كرد: تمام دشمنان كشور آمریكا از اینكه او سر كار آمده خوشحال هستند چون با تصمیم های او آمریكا رو به نابودی می رود ، او با اقدامات خود منشاء تبلیغات مهمی به نفع اسلام و ایران در آمریكا شده است.

** خراسان جنوبی
امام جمعه بیرجند مركز خراسان جنوبی هم با بیان دستاوردها و موفقیت نظام اسلامی در عرصه داخلی و بین المللی ، گفت: انقلاب اسلامی ایران نتیجه خون شهدا و اخلاص حضرت امام (ره) است.
حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی بیرجندی در خطبه های نماز جمعه این هفته بیرجند افزود: حضرت امام(ره) شخصیتی بی نظیر و هدیه الهی به ایران بود، كه توانست با مدیریت عالی، شجاعت و رهبری خود، مهندسی انقلاب را طراحی كند.
وی تاكید كرد كه رهبر كبیر انقلاب اسلامی با احیای ولایت فقیه نظام اسلامی را اجرایی كرد و این انقلاب عظیم در قرن بیستم ابرقدرت ها را به زانو در آورد.
خطیب جمعه بیرجند در ادامه رمز بقای انقلاب اسلامی را در پیوستگی مردم، مسئولان و رهبری حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب عنوان كرد و یادآور شد: با اتحاد و انسجام باید وحدت ملی حفظ شود و با توكل به خدا و استمرار حضور مردم در صحنه های مختلف باید از دستاوردهای نطام و انقلاب در عرصه منطقه ای و بین المللی دفاع كرد.
وی در ادامه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریكا را نه تنها شخصیتی بی توجه به موازین جهانی بلكه با رسوم كشورش بیگانه دانست و گفت: این فرد در مخالفت با برجام سخنانی بیان كرد كه باید آگاه باشیم.
حجت الاسلام رضایی بیان كرد: با توجه به موضع گیری های ترامپ نسبت به مسایل جهانی با وجود یگان های مقتدر نیروهای مسلح، رهبری آگاه ، قاطع و سامانه عظیم موشكی به همدلی، محبت و عشق و دوستی همدیگر نیاز داریم و با اتحاد و انسجام ملی راه شهدا و امام امت را ادامه دهیم.
رضایی بیرجندی در ادامه راهپیمایی 22بهمن را تبلور وحدت ملی عنوان كرد و گفت: باید همدل، همگام و پیرو مقام معظم رهبری بود تا در صحنه های داخلی و خارجی پیروز میدان باشیم.

** البرز
كرج- ایرنا- نماینده ولی فقیه درالبرز و امام جمعه كرج گفت: شعار اصلی ملت ایران در 38 سال گذشته مرگ بر آمریكا و مرگ براسراییل بوده كه این شعار تاریخی هرگز از زبان ملت ایران حذف نمی شود زیرا ملت ایران بدخلقی ها و كج روی های آمریكا در كشور دیده اند و هیچگاه به آمریكا اعتماد نمی كنند.
به گزارش ایرنا، آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه های این هفته نماز جمعه كرج، خاطرنشان كرد: مردم با حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن باتوجه به نقض برجام و سیاست ها و گفته های رئیس جمهوری جدید آمریكا، مواضع خود را اعلام كنند.
خطیب جمعه كرج افزود: راهپیمایی 22 بهمن نشانه همبستگی ملی ملت ایران است چون در این روز مردم ایران وحدت و یكپارچگی خود را در برابر دشمنان اسلام و انقلاب به نمایش می گذارند.
وی افزود: 22 بهمن روزی است كه همه ملت ایران به صحنه می آیند تا بار دیگر با مشت های گره كرده به دشمنان اسلام بگویند در صحنه هستند.
وی با اشاره به سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و رویدادهای تاریخی انقلاب در ایران، یادآور شد: مردم ایران در قبل و بعد از انقلاب ثابت كردند كه تابع ولایت هستند و در دفاع از دین و قرآن از جان و مالشان ایثار می كنند.
خطیب نماز جمعه كرج ادامه داد: مردم ایران در دفاع از انقلاب و ارزش های اسلامی در 38 سال گذشته نشان دادند كه راه امام و شهدا را ادامه می دهند و در این راه از دشمنان باكی ندارند.
وی گفت: در روز تاریخی 22 بهمن ملت ایران بار دیگر بر حقوق ملی خود پایداری نشان می دهند و به جهانیان اعلام می كنند كه حامی دین، قرآن و انقلاب هستند.
حسینی همدانی در بخش دیگری از سخنانش به سالروز ولادت حضرت زینب (س) اشاره كرد و یادآور شد: حضرت زینب (س) فقط قهرمان كربلا نیست بلكه در عبادت، بندگی، بصیرت، ضربه زدن به طاغوت؛ هدایت افراد به سوی كمال، شهامت، بی باكی و سیاست نیز الگویی برای جامعه است.

** گیلان
امام جمعه موقت رشت نیز گفت: ملت ایران در برابر زیاده خواهی های آمریكا سر خم نكرده و تسلیم نمی شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام یوسف صدیق عربانی در خطبه های نماز جمعه این هفته رشت افزود: ایران اسلامی طی 38 سال گذشته هرگز در برابر زیاده خواهی های آمریكا سرخم نكرده و تسلیم نشده و در برابر همه دشمنان ایستاده است.
وی اظهار كرد: رئیس جمهور آمریكا در دستوری ورود مردم هفت كشور از جمله ایران را به خاك آن كشور منع كرده كه این موضوع، با شعارهای آزادی آن كشور منافات دارد و هم اینك تمامی جهانیان فهمیده اند كه آمریكا كشوری مستبد و ظالم است و فقط در مقوله آزادی ، شعار می دهد.
امام جمعه موقت رشت ادامه داد: ملت ما و به خصوص جوانان ایران نترسیدن را از امام راحل آموخته اند كه این امر در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین هشت سال دفاع مقدس نقش بسزایی داشته و هم اینك نیز مردم سلحشور ایران با الگوگیری از سیره امام راحل و فرامین رهبر معظم انقلاب ، در برابر زیاده خواهی های دشمنان اسلام خواهند ایستاد.
حجت الاسلام صدیق عربانی در بخش دیگری از سخنانش به بارش برف سنگین در رشت اشاره و خاطرنشان كرد: مسئولان زحمات زیادی كشیدند تا مشكلات ناشی از بارش برف به حداقل برسد اما توقع مردم بیش از اینهاست چون آب و برق برخی مناطق رشت و سایر شهرستان ها قطع شده كه امیدواریم این مشكلات به حداقل برسد.
وی همچنین به میلاد باسعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار اشاره كرد و گفت: حضرت زینب قهرمان عاشورا ، خواهر گرامی امام حسن مجتبی و امام حسین (ع) است كه بانوان و دختران ما باید پس از حضرت فاطمه زهرا(س) ، این بانوی عفیفه را الگوی خود قرار دهند.

** بوشهر
امام جمعه بوشهر گفت: اقدام رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر ممنوع كردن شهروندان هفت كشور از جمله ایران به خاك آمریكا نشانه برجسته‌ای از نقض حقوق بشر و خارج از عرف بین‌الملل است.
به گزارش ایرنا، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر بوشهر افزود: این نوع برخورد دوگانه آمریكا با حقوق بشر قابل تجزیه و تحلیل است كه چگونه بخشی از كشورهای مسلمان را برای ورود به آمریكا محدود می‌كند.
وی بیان كرد: آنها نسبت به كشورهایی كه اسناد تروریست بودن آنها مشخص است واكنشی نشان نمی‌دهند و این مشخص می كند كه آمریكا پشت پرده شرارت و حمایت از تروریست‌ها قرار دارد.
صفایی بوشهری ادامه داد: جلوه دیگر این اقدام ترامپ بدین معنی است كه آمریكا، كشوری ضعیف است و قادر به تامین امنیت داخلی خود نیست.
صفایی بوشهری افزود: مردم ایران با تمام توان در مقابل تهدیدات دشمن می‌ایستند و اگر غرب بخواهد كوچكترین تهدیدی به ایران وارد كند، ضمن مهار، آن را تبدیل به یك فرصت برای شكوفایی انقلاب می‌كند.

**ایلام
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: حضور پرشور و حماسی اقشار مختلف ملت ایران در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن پاسخ محكم و دندان شكنی به زیاده خواهی های دشمنان نظام، استكبار جهانی و در راس آنها آمریكاست.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدنقی لطفی در خطبه های نمازجمعه شهر ایلام با تاكید بر اینكه استكبار از اقدام انقلابی و متقابل ایران خصوصا در بحث برجام هراس دارند، اظهاركرد: راهپیمایی 22 بهمن بسیار مهم است و هر چه حضور مردم بیشتر باشد آنها بیشتر می ترسند.
وی یادآور شد: تنها راه وادار كردن آمریكا و سردمدارانش به عقب نشینی حضور در راهپیمایی 22 بهمن است و ملت ایران همانند هر سال برای زنده نگه داشتن میراث امام و انقلاب در این روز حضوری حماسی خواهند داشت.
حجت الاسلام لطفی اضافه كرد: عامل اصلی كه هیچكدام از فتنه ها و توطئه های بزرگ و كوچك داخلی و خارجی نتوانسته است انقلاب را از مسیرش منحرف كند، امام و رهبری و پشتیبانی و حضور مردم در صحنه است.
وی تاكید كرد: دشمنان همیشه از این پیوند عصبانی بوده و در همه عرصه ها و با تمام توان تلاش می كنند بین رهبری و امت تفرقه بیاندازند اما با بصیرت و آگاهی مردم تمامی نقشه های آنها نقش بر آب می شود.
وی یادآور شد: این بار نیز مردم با حضور پرشور در راهپیمایی 22 بهمن در برابر تهدیدها و یاوه گویی های دشمنان، شكوه و عظمت انقلاب را به نمایش می گذارند.
امام جمعه ایلام با انتقاد از سخنان نخست وزیر انگلیس در جمع جمهوری خواهان آمریكا، گفت: هر چند سخنان وی بیان واقعیت هایی در خصوص عظمت و اقتدار ایران اسلامی بود اما به دلیل اینكه با ادبیات زشت و تهاجمی بیان شده است باید با واكنش منطقی و انقلابی ما مواجه شود.
حجت الاسلام لطفی اظهار كرد: وی از قدرت و نفوذ منطقه ای ایران ابراز نگرانی كرده و گفته است اگر اقدامی نشود دیگر جای پایی برای آمریكا و سردمدارانش در منطقه نخواهد ماند.
وی تاكید كرد: آمریكا همواره از این ادبیات قلدرمابانه، سخیف و زشت استفاده می كند اما ما باید واكنش مدبرانه و با منطق اما انقلابی داشته باشیم.
حجت الاسلام لطفی به اقدامات و موضع گیری های سخیفانه و بچگانه رئیس جمهور جدید آمریكا اشاره كرد و افزود: این اقدامات آمریكا را از اوج قدرت پائین كشیده و مقدمات فروپاشی آنرا را فراهم كرده است.
وی تاكید كرد: در مقابل گستاخی های وی به هیچ عنوان نباید از ادبیاتی كه بوی ضعف و انفعال می دهد استفاده شود.

** یاسوج
امام جمعه یاسوج با تبریك دهه مبارك فجر گفت كه انقلاب اسلامی ایران مقابل قدرت های پوشالی شرق و غرب ایستاد و همه معادلات آنها را به هم زد.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اصغر حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته یاسوج اظهار داشت: پس از جنگ جهانی دوم دنیا به 2 قدرت شرق و غرب تقسیم شد و همه كشورها باید به یكی از آنها متكی بودند در حالی كه انقلاب اسلامی علاوه بر تقابل با آنان هیچگونه وابستگی نداشت.
وی افزود كه ملت ایران پس از پیروزی انقلاب به عزت، شرافت، اقتدار، استقلال و آزادی دست یافتند.
امام جمعه یاسوج بیان كرد: سه رمز اصلی پیروزی انقلاب شامل مقدس بودن هدف، رهبری حكیمانه امام خمینی (ره) و اتحاد و انسجام ملت ایران بوده است.
حجت الاسلام حسینی با اشاره به دستور و تصمیم كاخ سفید مبنی بر جلوگیری از ورود اتباع هفت كشور اسلامی از جمله ایران، اظهار داشت: این تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریكا به بهانه مسائل امنیتی در حالی مطرح می شود كه بیشتر نا امنی ها در دنیا توسط كشورش انجام می شود.
وی با اشاره به سالروز دیدار همافران با امام خمینی (ره) و اعلام همبستگی با انقلاب، عنوان كرد كه این قشر پیش از سایر نیروها به دامن انقلاب بازگشتند و در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز حماسه های مثال زدنی از خود نشان دادند.
وی با تبریك سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار، ابراز داشت: دلیل عظمت و جایگاه والای آن حضرت شامل ولایتمداری، داشتن بصیرت، وظیفه شناسی و عمل به تكلیف به ویژه در واقعه عاشورا بوده است.

** شهركرد
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهركرد با گرامیداشت دهه مبارك فجر تاكید كرد: راهپیمایی 22 بهمن ماه تجدید بیعت با آرمان های انقلاب، شهدا و امام راحل است و در این راهپیمایی مردم ایران جواب گستاخی های آمریكا را خواهند داد.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی نكونام در خطبه های این هفته نمازجمعه شهركرد در مصلای امام خمینی (ره) این شهر افزود: آمریكا هیچ گاه دست از دشمنی خود برنداشته است و هر دولتی كه در آمریكا بر سر كار می آید دشمنی خود را با ایران ادامه می دهد.
به گفته وی، دولت قبلی آمریكا به صورت نرم علیه ایران توطئه می كرد و دولت جدید با روش های دیگر دشمنی خود را اعلام می كند.
وی افزود: ایران مظهر حق و نورانیت است، اما آمریكا مظهر باطل و ظلمت و ایران به دنبال حاكم كردن ارزش های انسانی و معنوی در جامعه است در حالی كه آمریكا بر ضد ارزش های انسانی و الهی حركت می كند و جمع این دو محال است.
خطیب جمعه شهركرد گفت: رئیس جمهوری جدید آمریكا به عنوان نماد سرمایه داری تصمیمات خود را براساس سرمایه داری اتخاذ می كند و از عربستان كه حامی اصلی تروریست در منطقه است حمایت می كند و در حالی كه ایران مدافع مردم است را تحریم می كند.
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: كسانی كه هشدارهای مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار ندادند و به دنبال پیروی از آمریكا هستند باید سر عقل بیایند چرا كه آمریكا به كسی امتیاز نمی دهد و دشمنی آمریكا تمام نمی شود و آمریكا در 38 سال عمر با بركت انقلاب اسلامی تاكنون نتوانسته علیه ایران غلطی بكند.
نكونام افزود: استقلال دفاعی، استقلال اقتصادی و صنعت هسته ای از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است كه با توكل به نیروی جوان مومن و متعهد این استقلال حاصل شد و باید از آرمان های انقلاب دفاع كرد.
وی با گرامیداشت دهه مبارك فجر تاكید كرد: ایران اسلامی در آستانه سی و نهمین بهار انقلاب اسلامی است و این انقلاب باعث اقتدار ایران در جهان شد.

** زنجان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: سپاه پاسداران مولود انقلاب اسلامی و حاصل درایت امام خمینی(ره) است و همچنان در عرصه های مختلف كشور خاكریز نخست دفاع از این انقلاب است.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان، افزود: سپاه پاسداران همواره در حفظ آرمان های انقلاب اسلامی، حضور توانمند و راهبردی داشته است.
امام جمعه زنجان با اشاره به ایستادگی مردم در مقابل طاغوت، گفت: این مقاومت سبب شد تا رژیم شاهنشاهی از ورود امام خمینی(ره) به ایران جلوگیری نكند.
وی انقلاب سال 57 را انقلاب مردمی عنوان و خاطرنشان كرد: هر حركتی كه در این سطح با مشاركت مردم شكل بگیرد و برای خدا باشد قابل حذف كردن نخواهد بود، همانطور كه مقاومت امام خمینی(ره) و مردم باعث پیروزی آن شد.
حجت الاسلام خاتمی با تاكید بر ضرورت حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن سال جاری گفت: این حضور سبب رساندن صدای حمایت ملت ایران از جمهوری اسلامی به گوش دشمن بوده و باعث دلگرمی دوستان انقلاب اسلامی خواهد شد.
امام جمعه زنجان یادآور شد: حضور مردم در صحنه نشان دهنده حفظ روحیه استكبار ستیزی و باعث ناامیدی دشمن است.
وی با بیان شجاعت و دلاوری رزمندگان مدافع حرم در آنسوی مرزهای ایران، گفت: حضور ایران در جبهه مقاومت در واقع دفاع از كیان كشور در خارج از مرزها است، به طوری كه اگر مدافعان حرم در سوریه مبارزه نمی كردند، الان باید در داخل كشور شاهد مبارزه با نیروهای تكفیری بودیم.

** كرمانشاه
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه كرمانشاه با بیان اینكه وجود افرادی همچون ترامپ به عدالت بین المللی ضربه زده گفت: برقراری عدالت اجتماعی و بین المللی مهم ترین هدف انقلاب اسلامی ایران است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله مصطفی علما در خطبه های نماز جمعه این هفته كرمانشاه اظهار كرد: از انقلاب بزرگ امام راحل آموخته ایم كه هیچگاه در برابر گستاخی بیگانگان كوتاه نیاییم و برقراری عدالت بین المللی و حفظ كرامت انسانی مهم ترین هدف انقلاب اسلامی ایران بوده است.
وی از تربیت انسان بر پایه اصول دینی به عنوان مانعی برای طغیان و سركشی یاد كرد و گفت: رییس جمهوری آمریكا نمونه یك انسان مستبد و سركش است كه حتی توان كنترل رفتار خود را ندارد و تكبرش موجب جهل و نادانیش شده است.
امام جمعه كرمانشاه، با تاكید بر اینكه مقام رییس جمهوری یك كشور در شان شخصیت متزلزلی همچون ترامپ نیست، اظهار كرد: در پی دستور اخیر او در زمینه ممنوعیت ورود مردم هفت كشور به آمریكا، شاهد تظاهرات و اعتراض های مردم آمریكا نیز بوده ایم چنانچه این نارضایتی ها به دیگر كشورهای اروپایی نیز كشیده شده است.

**زاهدان
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: شركت در راهپیمایی 22 بهمن وظیفه شرعی همه مردم است و در این روز با آرمان های انقلاب، شهدا و رهبری تجدید پیمان می كنیم.
به گزارش ایرنا آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان، 22 بهمن را روز تجدید میثاق با شهدا و رهبر انقلاب اسلامی عنوان كرد و افزود: راهپیمایی در این روز باید به بهترین شكل و با حضور حداكثری مردم برگزار شود.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و كرمان یادآورشد: امام خمینی(ره) از ما خواسته است تا در تمام صحنه های انقلاب اسلامی حضوری حداكثری داشته باشیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان كرد: وجود رهبری مقتدر و مردمی باهوش و انقلابی 2 مولفه بسیار مهم در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.
امام جمعه زاهدان بیان كرد: پیروزی انقلاب اسلامی تداعی گر قدرت خداوند است كه چگونه یك ملت با دست خالی رژیم تا بن دندان مسلح را سرنگون كرد.
آیت الله سلیمانی در بخش دیگر سخنان خود با گرامیداشت ولادت حضرت زینب كبری(س) خاطرنشان كرد: امروز روز ولادت بانویی است كه در دامن بزرگ بانوی جهان اسلام در مدینه منوره چشم به جهان گشود.
وی خاطر نشان كرد: حضرت زینب(س) از ایام نخست جوانی با مشكلات و سختی های بسیار زیادی دست و پنجه نرم كرد و از ایشان به عنوان بانوی صبر و استقامت یاد می شود.

** شیراز
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز گفت: سخنان و اقدام های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا نشان داد كه جمهوری خواهان و دموكرات ها در این كشور، 2 لبه یك قیچی هستند كه جهان اسلام را هدف گرفته است.
به گزارش ایرنا، آیت الله اسدالله ایمانی در خطبه های نماز جمعه شیراز افزود: باراك اوباما رئیس جمهوری سابق آمریكا با حمله به سوریه مشكلاتی برای مردم مسلمان این كشور ایجاد كرد و هم اینك كه آوارگان سوری به دنبال پناهگاهی هستند، ترامپ رئیس جمهوری كنونی ایالات متحده آنان را به این كشور راه نمی دهد.
وی اظهار كرد: به عبارتی، رئیس جمهوری سابق آمریكا بر سر مردم سوریه بمب فروریخت و رئیس جمهوری كنونی ایالات متحده سوری ها را پناه نمی دهد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: در چنین شرایطی، مهمترین رویكرد ایران باید تقویت توان خود باشد تا همچون گذشته با قدرت و مصمم مقابل زیاده خواهی های آمریكا ایستادگی كند.
وی اظهار كرد: اطلاع آمریكا از قدرت و توان جمهوری اسلامی ایران، سردمداران كاخ سفید را از هرگونه تصور حمله به كشورمان بازداشته است.
ایمانی افزود: ما راه خودمان را ادامه می‌دهیم، راهی كه رهبری برای ما ترسیم می كند و همه دست اندركاران امور باید حركت در این مسیر را تقویت كنند و مردم كشور نیز از رهبر و مسئولان خود حمایت می كنند.
امام جمعه شیراز ادامه داد: افرادی كه در ایران از همكاری و مذاكره با آمریكا دم می‌زدند و می‌گفتند می‌توان با آنان كنار آمد باید از رخدادها و مواضع اخیر این كشور درس بگیرند.

** همدان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: یاوه گویی استكبار و دشمنان تاثیری بر ملت ایران ندارد و حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه گسترده است.
به گزارش ایرنا آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته در حسینیه امام خمینی (ره) همدان افزود: در روز 22 بهمن ماه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حتی یك نفر هم نباید در خانه بماند چرا كه انقلاب اسلامی افتخار دین و مملكت است.
وی با بیان اینكه یاوه گویی دشمنان كوچكترین تاثیری در روحیه انقلابی مردم ما نداشته است ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران دنیا را تحت تاثیر قرار داده است و این امر دشمنان نظام را ناراحت می كند.
امام جمعه همدان گفت: انقلاب اسلامی در طول 38 سال دستاوردهای زیادی داشته و اهل معرفت می تواند این همه پیشرفت و تحول را درك كند.
آیت الله طه محمدی با بیان اینكه انقلاب مقدس و قدرتمند اسلامی ایران ادامه راه انبیا الهی است افزود: روح الله خمینی (ره) همانند خورشیدی از مغرب برگشت و انقلاب شكوهمند شكل گیرد و بركات زیادی برای ایران به ارمغان آورد.
وی اضافه كرد: یكی از اثرهای انقلاب این است كه در دل خیلی ها در اروپا ، آفریقا و عرب ها و سراسر جهان تاثیر داشته است و یك فردی از ایران با اقتدار، ایمان، توكل ، جرات ، شهامت و جسارت توانست ایران را به پیروزی برساند.

** ارومیه
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه با تبریك سالروز میلاد حضرت زینب كبری (س) گفت: آن بانوی والامقام در همه عرصه های زندگی الگویی كامل برای همه زنان دنیاست و باید شاخصه های زندگی ایشان را در همه عرصه های زندگی به كار ببندیم.
حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این شهرستان افزود: حضرت زینب(س) تحت تربیت پیامبر اكرم (ص)، امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) قرار گرفتند و به همین علت در همه ابعاد زندگی می توان از ایشان درس های زیادی آموخت.
وی با تبریك روز پرستار به این قشر زحمتكش و خستگی ناپذیر اضافه كرد: رعایت احكام الهی در هر شغل و صنفی باید رعایت شود و هیچكس نمی تواند به بهانه موقعیت شغلی بر خلاف دستورهای الهی رفتار كند.
وی ادامه داد: در شغل پرستاری نیز با وجود اینكه حرفه ای مقدس و الهی است، باید شئونات اسلامی به دقت رعایت شود و نباید به بهانه های مختلف حلال، حرام شده و حرام، حلال شود.
وی اظهار كرد: اعمال گناه موجب بسته شدن درب های رحمت الهی و در مقابل ثواب كردن باعث افزایش روزی و رحمت پروردگار می شود.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه فجر باید طوری عمل كنیم تا بركت های نظام مقدس بیشتر خودنمایی كند.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی گفت: انقلاب اسلامی به نظام منفور و فاسق 2 هزار و 500 ساله پهلوی پایان داد تا مردم ایران از شر ظلم و ستم دست نشانده های آمریكا و استكبار جهانی در امان باشند.
وی بیان كرد: حفاظت و پاسداری از آرمان ها و مقدسات نظام جمهوری اسلامی وظیفه دینی و انسانی هر ایرانی است تا با كوتاه كردن دست دشمنان داخلی و خارجی عزت و سربلندی را برای كشور به ارمغان آوریم.

** اهواز
اهواز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز ، مردم ایران اسلامی را به حضور یكپارچه در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن فرا خواند و گفت: 22بهمن نماد عظمت، اقتدار و عزت ملی ایران است و باید برای نسل های آینده زنده نگه داشته شود.
به گزارش ایرنا آیت الله سیدمحمدعلی موسوی جزایری در خطبه های نماز جمعه اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی(ره) این شهر با تبریك ایام الله دهه فجر و سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل و عظیم الشان بیان كرد: با حضور حماسی در راهپیمایی 22بهمن به جهانیان نشان می دهیم كه به آرمان ها و اصول انقلاب اسلامی و امام راحل پایبند هستیم و از مواضع حق طلبانه خود عقب نشینی نمی كنیم.
وی گفت:در یوم الله 22بهمن طاغوت به زیركشیده شد و بیرق الله در كشور به اهتزاز درآمد و جنود حق بر جنود شیطان پیروز شد.

** اصفهان
امام جمعه موقت اصفهان گفت: آمریكا آنقدر ترسو، ضعیف و بزدل شده است كه بر دستان كودك پنج ساله هم دستبند می زند.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام سید مجتبی میردامادی در خطبه های این هفته نماز جمعه اصفهان در مصلی این شهر خطاب به سران آمریكا گفت: آن وقت كه عاقلان و سیاستمداران شما رئیس جمهوری بودند و مستشارانتان در ایران همه چیز را در اختیار داشتند، هیچ غلطی نتوانستید بكنید، حالا كه دیگر قدرت آن روز را هم ندارید.
وی افزود: شما آنقدر ترسو و بزدل شده اید كه به دستان یك بچه ساله در دامان مادرش دستبند می زنید، زیرا او یك ایرانی است .
امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینكه رجزخوانی آمریكایی ها ناشی از ترسی است كه خداوند در دل آنها ایجاد كرده است، گفت: اگر سران آمریكا دیوانه تر شدند و گزینه هایشان را روی میز به كار بستند، خواهند دید كه در نصف روز، اسرائیل روی زمین باقی نخواهد ماند.

** قزوین
امام جمعه موقت قزوین گفت: پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی ایران نتیجه تحول درونی مردم ایران و متاثر از تعالیم امام (ره) بود كه وظیفه مسئولان كنونی در حفظ و صیانت از آن را سنگین تر كرده است.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام علی قابل در خطبه های دوم این هفته نماز جمعه قزوین ضمن گرامیداشت فرارسیدن دهه مبارك فجر، افزود: در آستانه آغاز سی و نهمین سال پیروزی انقلاب با عظمت اسلامی كه یك روز از آن هم از شر توطئه دشمنان خالی نبوده، هستیم و ملت خداجو و مومن ایران نیز در ادامه راه پر فراز و نشیب خود و تحت هدایت های مقام معظم رهبری توانسته كشتی انقلاب را در دنیای طوفان زده هدایت و به ساحل امنیت برساند.
وی، انقلاب اسلامی ایران را مرهون خون شهدا و انقلابیونی مانند شهید انصاری دانست كه در طول مبارزات ستمشاهی خود بارها شكنجه و حتی چگونگی شهادتش نیز مشخص نشد تا اینكه پس از انقلاب اسلامی محل دفن او پیدا شد.

** بندرعباس
نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس گفت: اقتدار امریكا روز به روز در حال افول بوده ولی هر روز بر اقتدار جمهوری اسلامی در حال افزوده می شود.
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه های این هفته نماز جمعه بندرعباس اظهار داشت: امریكا تا بن دندان مسلح بوده و دارای همه امكانات نظامی است ولی از قدرت موشكی ایران اسلامی هراس دارد.
وی ادامه داد: این دشمن همیشه در حال دشمنی بوده و هیچگاه از خوی خود دست نمی كشد و باید قدر انقلاب اسلامی و دهه فجر را بدانیم.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان اضافه كرد: ترامپ یكی از چند رئیس جمهور دیوانه امریكا بوده كه نمی داند چه كاری انجام دهد.
وی ابراز داشت: شرایط به گونه ای تغییر یافته كه حتی انگلیسی ها برای اجازه ورود ندادن به ترامپ در حال تهیه نامه و امضا هستند و هرجایی كه رئیس جمهور امریكا بخواهد برود وضعیت به همین گونه است.

**بجنورد
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: تمدن سازی اسلامی و جایگزینی آن بر تمدن های دیگر از اهداف اصلی انقلاب است زیرا كه جوهره این پدیده، انقلاب سازی و استكبارستیزی است.
حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نماز جمعه بجنورد اظهار كرد: باید اسلام عملی را به دنیا ثابت كنیم و به دنیا باید بگوییم كه ما توانمند هستیم و می توانیم همه دنیا را زیر یك پرچم، رهبر و محور یك قانون مدیریت كنیم.
وی در ادامه به تبیین مراحل پنجگانه فرمایشات رهبری در باره انقلاب اسلامی گفت: هنوز ما به مراحل چهارم و پنجم نرسیده ایم كه در مرحله چهارم باید كشور اسلامی باشد یعنی همه تار و پود نظام از كارگزاران گرفته تا مردم به تمام معنا اسلامی باشند.
وی گفت: در این مرحله باید امیر بر هوای نفس بود و نه اسیر آن؛ فضلیت ها بر جامعه حاكم باشد و بدین ترتیب كشور اسلامی نه طمع به بیگانان خواهد داشت و نه ترس از آن ها.
حجت الاسلام یعقوبی در تبیین دیدگاه رهبری در باره مراحل اول، دوم و سوم انقلاب اسلامی هم گفت: نظام این مراحل را كه همان وقوع انقلاب اسلامی، ایجاد نظام اسلامی و دولت اسلامی است، پشت سرگذاشته است.

** تبریز
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز با اشاره به اسلام ستیزی و ایران هراسی رئیس جمهور جدید امریكا گفت: حضور باشكوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن پاسخی دندان شكن به رئیس جمهور امریكا و رفتارهای وی است.
آیت الله محسن مجتهدشبستری در خطبه‌های نماز جمعه امروز تبریز با اشاره به دستور ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت كشور مسلمان از جمله ایران به خاك امریكا افزود: این یك كار غیر عاقلانه و غیر منطقی است كه از وی سر زده است.
وی با بیان اینكه هیچ كشوری از این اقدام رئیس جمهور جدید امریكا استقبال نمی كند، اظهار كرد: یك كار غیر عاقلانه دیگر این فرد نیز كشیدن دیوار بین امریكا و مكزیك است.
آیت الله مجتهد شبستری ادامه داد: اگر رئیس جمهور سابق آمریكا بر سر مردم سوریه آتش ریخت، رئیس جمهور جدید نیز با این عمل ماهیت خودش و اسلام‌ستیزی را بروز داد و حتی افرادی كه گرین كارت دارند، آنان را هم به امریكا راه نمی دهد.
امام جمعه تبریز خاطر نشان كرد: در مقابل این اقدام اسلام ستیزانه امریكا، وزارت خارجه ایران و عراق بیانیه دادند كه ما هم متقابلا از ورود اتباع امریكا به كشورمان جلوگیری می كنیم.

**قم
خطیب نماز جمعه قم گفت: بر سر آرمان های انقلاب و نظام و اقتدار دفاعی و نظامی خود با كسی معامله نمی‌ كنیم.
به گزارش ایرنا، آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر مقدس قم در مصلای قدس، با اشاره به قانون منع صدور ویزا از سوی آمریكا، این اقدام ها را نابخردانه و زشت دانست و اظهار داشت: آنها نمی دانند كه این مساله برای ایرانیان ارزشی ندارد و با این تصمیم های پوشالی عقب نمی نشینیم.
وی هم چنین در رابطه با رزمایش های موشكی ایران افزود: آنها بدانند ما بر سر آرمان های انقلاب و نظام و اقتدار دفاعی و نظامی خود با كسی معامله نمی‌ كنیم.
وی اظهار كرد: نخست وزیر انگلیس و پادوهای آنان در منطقه و این جبهه شیطانی یاوه ‌های بسیاری گفته ‌اند، اما بدانند ملت در دهه فجر با آرمان ‌های امام و ارزش ‌های انقلاب اسلامی پیمان دوباره می ‌بندد و در مقابله با آنان كوتاه نمی آید و در تقویت صنایع دفاعی و نظامی یك گام به عقب برنمی داریم و شما این آرزو را به قبر می برید.
وی خاطرنشان كرد: انتظار رهبر و ملت ما از مسئولان این است كه بر پایه های اصیل انقلاب استوار بمانند و در برابر این یاوه گویی ها كوتاه نیایند، این سخنان سخیف را پاسخ دهند و مواضع انقلابی اتخاذ كنند تا آنها بدانند در برابر زیاده‌ خواهی ‌ها محكم ایستاده ‌ایم.

**سمنان
امام جمعه موقت سمنان با بیان اینكه پاسداری از آرمان‌های والای انقلاب اسلامی وظیفه همگانی است، گفت: باید برای حفظ جمهوری اسلامی ایران تلاش كرد و تا آخرین نفس با نظام همدل و همراه بود.
حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر عبدوس در نمازجمعه این هفته سمنان افزود : اقتدار و عظمت ایران اسلامی در سایه رهبری داهیانه امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب ، خون شهدا و مردم همیشه در صحنه و انقلابی زبانزد خاص و عام است.
وی با تاكید بر این كه به فرموده امام راحل، حفظ نظام و انقلاب از اوجب واجبات است، اظهار داشت: اكنون كشورمان در ناامن ترین منطقه دنیا، در امنیت كامل ادامه حیات می دهد و این به بركت خون شهدا و ولایت فقیه برای ما رقم خورده است.
**یزد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مسئولان با وحدت و فارغ از مسائل سیاسی با جدیت همواره خدمت خالصانه به مردم را جدی بگیرند كه یك توقیق بزرگ محسوب می شود.
آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های نمازجمعه یزد افزود: استكبار جهانی ، اسرائیل غاصب ، آل سعود و دشمنان با همه وجود برای نابودی انقلاب اسلامی كمر همت بسته اند و لحظه ای دست از توطئه علیه نظام ما بر نمی دارند.
وی ادامه داد: در این شرایط حساس كه دشمنان همواره به دنبال ضربه زدن به نظام و انقلاب اسلامی هستند همه مسئولان و مردم با وحدت برای تحقق اهداف عالیه جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف حضوری جدی داشته باشند.
امام جمعه یزد تاكید كرد: این ملت همه وجود خود را در 38 سال گذشته وقف نظام و انقلاب اسلامی كرده بنابراین باید از خدشه دار شدن وحدت جلوگیری كرد و برای ارتقای كار و خدمت بهتر تلاش مضاعف داشت.
ناصری گفت: ملت ایران با وحدت و همدلی و در سایه رهبری های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در عرصه های مختلف به توفیق رسیده و قطعا با وحدت این مسیر نورانی را باید ادامه داد.

**یاسوج
امام جمعه یاسوج با تبریك دهه مبارك فجر گفت كه انقلاب اسلامی ایران مقابل قدرت های پوشالی شرق و غرب ایستاد و همه معادلات آنها را به هم زد.
حجت الاسلام و المسلمین سید علی اصغر حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته یاسوج اظهار داشت: پس از جنگ جهانی دوم دنیا به 2 قدرت شرق و غرب تقسیم شد و همه كشورها باید به یكی از آنها متكی بودند در حالی كه انقلاب اسلامی علاوه بر تقابل با آنان هیچگونه وابستگی نداشت.
وی افزود كه ملت ایران پس از پیروزی انقلاب به عزت، شرافت، اقتدار، استقلال و آزادی دست یافتند.
امام جمعه یاسوج بیان كرد: سه رمز اصلی پیروزی انقلاب شامل مقدس بودن هدف، رهبری حكیمانه امام خمینی (ره) و اتحاد و انسجام ملت ایران بوده است.

**ایلام
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: حضور پرشور و حماسی اقشار مختلف ملت ایران در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن پاسخ محكم و دندان شكنی به زیاده خواهی های دشمنان نظام، استكبار جهانی و در راس آنها آمریكاست.
حجت الاسلام و المسلمین محمدنقی لطفی در خطبه های نمازجمعه شهر ایلام با تاكید بر اینكه استكبار از اقدام انقلابی و متقابل ایران خصوصا در بحث برجام هراس دارند، اظهاركرد: راهپیمایی 22 بهمن بسیار مهم است و هر چه حضور مردم بیشتر باشد آنها بیشتر می ترسند.
وی یادآور شد: تنها راه وادار كردن آمریكا و سردمدارانش به عقب نشینی حضور در راهپیمایی 22 بهمن است و ملت ایران همانند هر سال برای زنده نگه داشتن میراث امام و انقلاب در این روز حضوری حماسی خواهند داشت.
1200 تنظیم كننده: نوشین مطلبی خواه * انتشار دهنده: علی شریفی