بی توجهی به كاربرد لیزر سبب از دست رفتن فرصت ها می شود

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیك و ساختارهای میكرونی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: بی توجهی به كاربرد لیزر سبب از دست رفتن فرصت ها می شود؛ صنعت به ‌شدت نیازمند لیزر است و نبود دسترسی به این فناوری در هر حوزه ای سبب عقب ماندگی صنعت در آن حوزه می شود.

دكتر محمدصادق ذبیحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در حاشیه بیست و سومین كنفرانس اپتیك و فوتونیك و نهمین كنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیك ایران اظهار كرد: استفاده از لیزر در علم پزشكی علاوه بر دستیابی به نتایج بسیار قابل قبول، سبب می شود بیمار درد و رنج كمتری متحمل شود و آثار و تبعات بیماری كاهش یابد.
وی با اشاره به كاربرد گسترده چاپگرهای سه‌بعدی گفت: در پزشكی شاهد پیشرفت چاپگرهای سه‌بعدی هستیم كه عنصر اصلی آن لیزر است.
ذبیحی ادامه داد: همچنین با استفاده از این روش می‌توان پروتزهای مورد نیاز بدن با بیشترین سازگاری را طراحی و تولید كرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیك و ساختارهای میكرونی تصریح كرد: چاپگرهای سه بعدی در صنعت نیز جایگاه ویژه‌ای دارند و با استفاده از این فناوری كه بر مبنای لیزر قرار دارد، می‌توان خودروهایی ایمن و سبك با حداكثر استقامت مكانیكی تولید كرد كه مصرف سوخت پایینی داشته باشند.
وی گفت: در لیزر از فناوری ساخت به روش افزودنی (Additive Manufacturing) استفاده می شود كه می‌توان در برخی موارد قطعات را تا 70 درصد سبك‌تر تولید كرد.
ذبیحی همچنین تاكید كرد: در صورت استفاده از روش افزودنی، مواد اولیه كمتری استفاده می‌شود كه نتیجه آن كاهش قیمت تمام شده قطعه است و علاوه بر آن، موجب صرفه جویی در وقت می شود.
وی به دیگر ویژگی‌های فوتون به عنوان یك ذره كوانتومی اشاره كرد و گفت: با استفاده از پدیده‌هایی مانند پدیده جفت‌شدگی می‌توان كاربردهای مختلفی با استفاده از لیزر تعریف كرد كه علاوه بر ساخت تجهیزات و رایانه های فوق پیشرفته، در مخابرات و روش‌های نوین ارتباطی نیز كاربرد گسترده‌ای دارد.
ذبیحی با بیان اینكه دولت یازدهم علوم لیزر را مورد توجه و حمایت قرار داده است، افزود: موفقیت‌های دولت‌ یازدهم در حوزه فعالیت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چشم گیر است.
وی توسعه شركت‌های دانش بنیان و تشویق جوانان برای طرح و پیاده‌سازی ایده‌های بكر در قالب این شركت‌ها را از جمله مهمترین اهداف ستاد دانست و ادامه داد: در حال حاضر 2 هزار و 800 تا 2 هزار و 900 شركت دانش‌بنیان داریم كه برخی درآمد میلیاردی دارند كه نشان‌دهنده موفقیت این شركت ها است.
ذبیحی همچنین به تدوین سند چشم‌انداز در ستاد توسعه فناوری لیزر اشاره و اظهار كرد: قرار است برنامه ها بر اساس این سند همه ساله تدوین و اجرا شوند چراكه برخی از طرح‌های كلان كاربردی و مهم، گام‌های اساسی برای توسعه لیزر به شمار می آیند.
بیست و سومین كنفرانس اپتیك و فوتونیك و نهمین كنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیك ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیك و ساختارهای میكرونی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 12 تا 14 بهمن‌ماه جاری در دانشگاه تربیت مدرس درحال برگزاری است.
علمی**9259**1834
خبرنگار:سپیده كاشانی** انتشاردهنده: ناهید شفیعی