گسترش فعالیت های انتخاباتی در مالزی/ تقویت ائتلاف مخالفان

كوالالامپور- ایرنا - افزایش بحث ها در مورد برگزاری زودهنگام انتخابات در مالزی گسترش فعالیت احزاب مخالف دولت را درپی داشته است.

به گزارش ایرنا، حضور دو دوره پیاپی 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی در راس قدرت اجرایی تا حدودی باعث تحكیم پایه های قدرت وی شده است، از سوی دیگر با وجود شكاف بین احزاب مخالف، امید وی را به پیروزی در انتخابات پیش رو تقویت می كند.
تا موعد قانونی چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی بیش از یكسال وقت است، اما براساس قانون این كشور، انتخابات می تواند زودهنگام و بر اساس تصمیم گیری های حزب حاكم در هر زمانی برگزار شود.
نامشخص بودن زمان برگزاری انتخابات به نفع حزب حاكم است، اما از سوی دیگر نبود برنامه زمان بندی مشخصی در مورد انتخابات باعث سردرگمی مخالفان دولت مالزی شده است.
از جمله احزاب مخالف دولت كه از هم اكنون تلاش های خود را برای حضور موثر در انتخابات پیش رو بكار گرفته اند، می توان به حزب 'بومی تباران متحد مالزی' و حزب اسلامی مالزی (پاس) اشاره كرد.
حزب بومی تباران متحد مالزی كه برای نخستین بار قرار است در انتخابات شركت كند، با حضور 'ماهاتیر محمد' به عنوان رئیس، 'محی الدین یاسین' رهبر حزب و 'موخریز ماهاتیر' معاون حزب از پشتوانه تجربه سیاسی قدرتمندی برخوردار است.
این حزب كه از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی فعالیت خود را آغاز كرده است نیز همچون حزب 'مالایی تباران متحد مالزی' بر محوریت ملی گرایی مالایی ها و نژاد مالایی شكل گرفته است.
در اساسنامه این حزب ذكر شده است، جوهر وجودی شكل گیری این حزب مبارزه به منظور حمایت از آرمان های نژاد مالایی با هدف حفظ افتخار و شان ملت، مذهب و كشور است. مبارزه برای حقوق مالایی ها و شعار بومیان شامل پیشرفت، عدالت و كامیابی از دیگر اهداف این حزب به شمار می روند.
افرادی می توانند به عضویت كامل این حزب درآیند كه نژاد مالایی، بومی تبار مالایی (اورنگ اصلی) و بومی ایالت های صباح و ساراواك باشند.
علاوه بر این، افراد غیربومی نیز می توانند به عنوان عضو وابسته با این حزب همراه شوند، اما حق رای دادن و رقابت در انتخابات حزبی را ندارند، ولی ممكن است كه بر اساس صلاحیت خود در برخی مناصب كلیدی قرار گیرند.
این حزب كه می توان آن را نسخه جدیدی از حزب 'مالایی تباران متحد' دانست، با شعارها و چشم اندازهای واحدی همچون حزب حاكم شكل گرفته است، با این تفاوت كه تشكیل دهندگان آن با حفظ برخی اصول یكسان، با حاكمان وقت مالزی مخالفت دارند.
این مخالفت باعث نزدیكی آنها به حزب اسلامی مالزی شده است كه پس از انتخابات به ائتلاف مخالفان این كشور پشت كرد و تا حدودی با دولت همراه شد.
اكنون در آستانه برگزاری احتمالی انتخابات این كشور، 'حزب بومی تباران متحد مالزی' به ریاست 'ماهاتیر محمد' با حزب اسلامی این كشور (پاس) كه برای چند دهه در مقابل 'ماهاتیر محمد' بوده با یكدیگر همراه شدند تا به منظور آرمان های خود با مخالفان رقابت كنند.
حزب پاس كه با نزدیكی خود به دولت 'نجیب تون رزاق' بذر شكل گیری حزب 'اعتماد ملی' مالزی موسوم به 'امانه' یا 'اعتماد ملی' را در خاك مخالفان دولت كاشت، اكنون اعلام كرده است در انتخابات آینده با همه احزاب مخالف دولت به جز حزب 'اعتماد ملی' و حزب اقدام دموكراتیك (داپ) همكاری می كند.
نزدیكی پاس به حزب بومی تباران متحد مالزی اگرچه به برخی از ابهام ها مبنی بر اینكه حزب اسلامی مالزی در انتخابات سراسری آینده در كدام جبهه به میدان می آید، پایان داد اما از سوی دیگر سئوالات متعدد دیگری پیرامون نوع موضع این حزب در قبال خواسته های خود مطرح كرده است كه می تواند در هفته های آینده بیش از پیش مورد توجه تحلیلگران و كارشناسان عرصه سیاسی مالزی واقع شود.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی