۱۳ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۰۳
کد خبر: 82411917
۰ نفر
طبیعت جزیره كیش در قاب دوربین صیاد

كیش – ایرنا – طبیعت جزیره زیبای كیش درقاب دوربین 'كیومرث صیاد' هنرمند معرق كار جای گرفت و در قالب نمایشگاهی در معرض دید عموم گذاشته شد .

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، همزمان با ایام الله دهه فجر نمایشگاه عكسی از یكصد اثر با موضوع طبیعت زیبای كیش و گونه های مختلف گیاهی و جانوری كیش كاری از كیومرث صیاد در مركز همایش های بین المللی كیش افتتاح شد كه تا 22 بهمن ماه پذیرای بازدید كنندگان است.
كیومرث صیاد علاوه بر فعالیت در رشته معرق و خلق 40 تابلو با موضوعات مختلف 8 سال است كه بخشی از زندگی خود را صرف ثبت تصاویر نابی از مناظر طبیعی و حیات وحش جزیره كیش كرده است .
وی كه روزانه دو ساعت از وقت خود را صرف هنر عكاسی كرده در طول این مدت توانسته 30 هزار قطعه عكس را در كارنامه هنری خود ثبت و ضبط كند كه قرار است از بین این آثار 450 قطعه عكس در قالب 3 كتاب به چاپ برسد كه هم اكنون جلد نخست آن حاوی 150 عكس با عنوان 'طبیعت زیبای جزیره كیش 'منتشر شده است.
وی هنر را ابزار ارزشمندی برای نمایش مواهب و زیبایی های خلقت دانست و گفت : با زبان هنر به راحتی می توان با مخاطب ارتباط برقرار كرد .
صیاد علاقه مندی به این هنر را ادای دین به مردم عنوان و اظهار كرد: جزیره كیش زیبایی هایی دارد كه شاید برخی از آن اطلاع ندارند و یا آن را ندیده اند ،علاقه داشتم تا این طبیعت را به نوعی به مردم سرزمین خود نشان دهم و آنها را در لذت بردن از این زیبایی خدادادی شریك كنم.
این استاد معرق كار با بیان اینكه برای ثبت تصاویر گاه ساعت ها وقت می گذاشتم افزود : ثبت لحظه شیر خوردن یك بچه آهو و مراحل تخم گذاری یك عقاب و تبدیل آن به جوجه شاید هفته ها طول كشیده باشد اما وقتی تصویر زیبایی ثبت می شد تمام خستگی ها از تن بدر می شود.
وی با تاكید بر اینكه جذابیت ها و زیبایی های زیادی در كیش وجود دارد به ایرنا گفت : تجربه های بدست آمده در طول این سالها و آشنایی با نقاط مختلف جزیره كمك زیادی برای ثبت این تصاویر كرده است ، در طول این مدت می دانستم زمان شیرخوردن آهو و یا تخم گذاری پرندگان چه موقع است و از آن برای عكس گرفتن استفاده می كردم.
صیاد با بیان اینكه بیشتر علاقه مند به ثبت تصاویر ازموضوعات متحرك بودم افزود :آنچه از این عكس ها به مخاطبان انتقال پیدا می كند تحرك و پویایی عناصر مختلف طبیعت است كه حس سرزندگی ، حركت و تلاش را به مخاطب القاء می كند.
وی گفت : 30 هزار قطعه عكس در 27 گروه و بر مبنای موضوعات طبقه بندی شده است و به راحتی می توانم تصاویر مورد نظر خود را انتخاب كنم.
صیاد افزود : تلاش كردم تا با ثبت این تصاویر توجه گردشگران و كیشوندان را به زیبایی این جزیره مرجانی جلب كنم تا آنها نیز از نعمات و مواهب خدادادی لذت برده و در همه لحظات شاكر باشند .
كیومرث صیاد متولد سال 1334 در شهرری و یكی از هنرمندان معرق كار ساكن جزیره كیش است كه 40 سال از عمر خود را صرف خلق آثاری ارزشمندی در این رشته هنری با استفاده از تكه های چوب كرده است .
سابقه آشنایی وی با هنر ریشه در خانواده دارد ، پدر وی مجسمه ساز بوده و از همان كودكی با صنایع دستی و كار با چوب آشنا شده است ،صیاد هنر خطاطی را از استاد خلج آموخته و نقاشی را در محضر استادانی چون شیرازی و چیت ساز فرا گرفته است و سابقه شاگردی استاد شمسیان معرق كار به نام ایرانی را در كارنامه خود دارد .
وی با هنر خاتم كاری نیز آشناست . صیاد در بیش از 15 نمایشگاه فردی و جمعی آثار خود را به نمایش گذاشته است و چند اثر او در نمایشگاههای آثار چوبی دو سالانه میراث فرهنگی در سال 1378 و همچنین در هشتمین نمایشگاه قرآنی به عنوان اثر برگزیده انتخاب شده اند.
نمایشگاه معرق آثار هنری كیومرث صیاد در مركز همایش های بین المللی كیش دائر و به عنوان یكی از جاذبه های گردشگری هنری در معرض دید عموم قرار گرفته كه هم اكنون نمایشگاه عكس وی در این محل نیز تا 22 بهمن ماه پذیرای بازدید كنندگان است .
این نمایشگاه در تمام روزهای هفته از ساعت 19 تا 23 پذیرای بازدیدكنندگان است.
جزیره زیبای كیش با 91 كیلومتر مربع مساحت در 18 كیلومتری سرزمین اصلی در آب های نیلگون خلیج همیشه فارس در استان هرمزگان واقع شده است.
سالانه بیش از یك میلیون و 700 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف تفریحی و گردشگری آن به ویژه ورزشهای دریایی استفاده می كنند.
1630*1641/ خبرنگار: مریم زبان دان - انتشار دهنده: امیر برزی