۱۳ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۳۳
کد خبر: 82411792
۰ نفر
قیاس حادثه پلاسكو با برج های دوقلو

تهران- ایرنا- شهردار تهران امروز(چهارشنبه) با حضور در مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارش مدیریت بحران حادثه پلاسكو، ابعاد این حادثه در آواربرداری را با حادثه 11 سپتامبر(تخریب برج های دو قلوی نیویورك) مقایسه كرد كه با اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبه رو شد.

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف روز چهارشنبه گزارشی از وقوع حادثه ساختمان پلاسكو و روند انجام عملیات امداد و نجات و آواربرداری ساختمان را ارائه و اعلام كرد كه عملیات انجام شده دراین حادثه با استانداردهای جهانی همخوانی دارد.
شهردار تهران در جریان ارائه این گزارش به ذكر قیاس دو حادثه 11 سپتامبر و آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسكو پرداخت و به دنبال آن نتیجه گرفت كه مدیریت بحران اعمال شده و عملیات آواربرداری در حادثه پلاسكو بسیار خوب و منطبق با استانداردهای جهانی بوده است.
این قیاس ازسوی بسیاری از رسانه ها و كارشناسان باتوجه به تفاوت های ساختاری و موضوعی دو حادثه'مع الفارق' تحلیل و توصیف شده است.
وی با اشاره به توان مدیریت بحران شهرداری تهران در مواقع بروز حادثه، بدون اشاره به ابعاد ساختمان برج های دوقلو و نوع امنیتی آن حادثه گفت كه بخش عملیاتی حادثه 11 سپتامبر در فاز نخست 90 روز و كار آوار برداری نیز هشت ماه طول كشید.
قالیباف در مقام مقایسه عملیات امدادی كار آواربرداری ساختمان پلاسكو با حادثه 11 سپتامبر ادامه داد كه در مدت 9 روز انجام شد، در حالیكه زمان اتمام كار را 10 روزه پیش بینی كرده بودیم.
شهردار تهران گفت: سازمان آتش نشانی در اجرای عملیات امداد و نجات حادثه پلاسكو، هیچگونه مشكلی به لحاظ تجهیزات و امكانات نداشت.
قالیباف افزود: تجهیزات سازمان آتش نشانی شهرداری تهران برای مهار آتش سوزی یك یا دو ساختمان كافی است، اما اگر این حادثه به زلزله تبدیل شود یا تعداد ساختمان ها به پنج عدد برسد به طور قطع تجهیزات ما پاسخگوی نیاز نیست.
وی با اشاره به برخی صحبت ها مبنی بر اینكه در عملیات امدادی حادثه پلاسكو باید از بالگرد استفاده می شد افزود: بالگرد در اختیار سازمان های امداد و نجات است، در حادثه پلاسكو امكان استفاده از بالگرد نبود هرچند كه نیازی هم به استفاده از بالگرد نداشتیم.
شهردار تهران افزود: یكی از موضوعات مهم و قابل توجه در روند عملیات نیروهای سازمان آتش نشانی در حادثه پلاسكو این است كه 32 دقیقه قبل از ریزش ساختمان، دستور تخلیه نیروهای امدادی صادر می شود.
وی گفت: مدیریت عملیات امداد و اطفای حریق ساختمان پلاسكو، با توجه به بررسی دقیق و تجربه ای كه داشته به موقع امكان ریزش ساختمان را تشخیص و دستور خروج نیروها را 32 دقیقه قبل از ریزش ساختمان پلاسكو صادر می كند.
به گفته شهردار تهران، بیش از 100 نفر از نیروهای آتش نشان برای اطفا حریق در داخل ساختمان پلاسكو حضور داشتند كه اقدام و دستور به موقع مدیریت عملیات برای تخلیه ساختمان، قابل تقدیر و توجه است.
براساس گزارش ها، در جریان حادثه 11 سپتامبر سال 2001 تعداد 19 نفر از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری- مسافربری را ربودند كه 2 هواپیما به صورت عمدی به برج‌های دوقلوی مركز تجارت جهانی در شهر نیویورك كه در مجموع بیش از 200 متر ارتفاع داشتند زده شدند.
به دنبال آن همه مسافران و كسانی كه در ساختمان های مذكور حضور داشتند كشته و پس از 2 ساعت هر دو ساختمان به طور كامل ویران شدند كه در اثر این حادثه ساختمان های مجاور نیز آسیب هایی دیدند.
حال آنكه ماهیت این 2 حادثه كاملا با یكدیگر متفاوت است و حادثه 11 سپتامبر و سقوط برج های دوقلو موضوعی كاملا امنیتی و باابعاد جهانی بود.
گزارش قالیباف در صحن علنی مجلس دیگر حاشیه هایی نیز داشت؛ نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در هنگام گزارش محمد باقر قالیباف شهردار تهران از حادثه ساختمان پلاسكو به بخشی از سخنان وی اعتراض كرد.
غلامعلی جعفرزاده در هنگام گزارش محمد باقر قالیباف شهردار تهران كه بیان كرد آتش نشان تنها 2:30 دقیقه بعد از آتش سوزی ساختمان پلاسكو به محل رسیدندبا فریاد گفت: اگر این موضوع درست باشد یعنی وزیر كشور دروغ می‌گوید.
وی خطاب به علی لاریجانی رییس مجلس اظهار كرد: وزیر كشور بیان می كند كه نیروهای آتش نشانی به صحنه حادثه رسیدند ولی به دلیل كمبود تجهیزات رفتند و 15 دقیقه بعد با تجهیزات برگشتند شما برای ما مشخص كنید چه كسی دروغ می گوید.
در این زمان بسیاری از نمایندگان به دور صندلی غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت جمع شدند و قصد آرام كردن وی را داشتند؛ بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه نیز در كنار صندلی وی حاضر شد.
همچنین سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نسبت به گزارش محمد باقر قالیباف شهردار تهران در جلسه علنی امروز مجلس و عذرخواهی نكردن وی از وقوع حادثه پلاسكو اعتراض كرد.
وی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران با صدای بلند و عصبانی گفت: من امروز می خواهم داد بزنم، سه سال پیش در آتش‌سوزی در خیابان جمهوری، دو زن جان باختند و آتش نشانی گفت تجهیزات و نردبان نداشتیم.
وی افزود: در جریان حادثه پلاسكو نیز به دلیل همین ضعف تخصص، آنقدر آب به ساختمان بستند كه پلاسكو فروریخت.
نماینده مردم تهران ادامه داد: هم اكنون آتش نشانان نیز از رییس آتش نشانی ناراحت هستند، رییس آتش نشانی بازنشسته نظامی است و هیچ تخصصی ندارد، چرا این مسائل را در مجلس مطرح نكردند؟
جلودارزاده با بیان این كه قالیباف در جلسه امروز حتی یك عذرخواهی نكرد، ادامه داد: اگر همان سه سال پیش به بی‌كفایتی مدیر آتش نشانی توجه می‌شد، امروز این وضع پیش نمی‌آمد، روی آتش آب ریختن هنر نیست، بلكه باید یك فرد متخصص و باتجربه مسئولیت آتش نشانی را برعهده بگیرد كه بتواند نیروهای خود را تربیت كند.
وی تصریح كرد: این موضوع كه بودجه آتش نشانی برای خرید تجهیزات بی‌كیفیت هدر رفته، نكته‌ای است كه مورد بی توجهی قرار گرفته است. این موضوع كه تمام بودجه را صرف نردبان‌ها و تجهیزاتی می كنند كه در نهایت كار نمی‌كنند، بی‌فایده است، اگر شهرداری تهران بودجه ندارد، پس چگونه این همه فرهنگسرا در سطح شهر می سازد.
وی تصریح كرد: هنگامی كه برای بازدید به ایستگاه های آتش نشانی‌ می‌رویم، می گویند مشكلی ندارند و این نشان می‌دهد كه مشكل اصلی در مدیریت آتش نشانی و شهرداری است.
رییس فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران با تاكید بر این كه باید عذرخواهی كردن را یاد بگیریم كه هنوز در فرهنگ ما جا نیافته است، گفت: برخی بزرگ تر از این هستند كه عذرخواهی كنند.
محمدرضا عارف افزود: كمیته ویژه مجمع نمایندگان تهران با كار كارشناسی گزارشی را ارائه كرد كه این گزارش در مجلس قرائت شد.
وی با یادآوری این كه انشاءالله ما كار را ادامه می دهیم، خاطرنشان كرد: در این گزارش بندی بود كه باید مسوولان از مردم عذرخواهی كنند، این موضوع مهمی است باید عذرخواهی كردن را یاد بگیریم كه هنوز در فرهنگ ما جا نیافته است.
عارف افزود: ما راهی جز عذرخواهی از مردم عزیز كه همكاری و كمك می كنند، نداریم.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر این كه چرا محمد باقر قالیباف شهردار تهران از مردم عذرخواهی نكرد، گفت: من نمی دانم عذرخواهی كرده یا نكرده، برخی بزرگ تر از این هستند كه عذرخواهی كنند.
به گزارش ایرنا، ساختمان پلاسكو واقع در خیابان جمهوری تقاطع خیابان فردوسی حدود ساعت 8 صبح روز پنجشنبه (30 دی) دچار حریق شد و پس از حدود سه ساعت عملیات اطفا حریق، ساختمان به یكباره فروریخت.
پس از 9 روز تلاش امدادگران، پیكر 15 شهید آتش نشان از زیر آوار ساختمان خارج شد كه با احتساب شهادت یك آتش نشان در بیمارستان شهید مطهری، 16 آتش نشان در حادثه پلاسكو به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
همچنین در این حادثه 4 شهروند(كسبه و مالكان مجتمع تجاری پلاسكو) جان خود را از دست دادند.
آیین بدرقه، تشییع و خاكسپاری 16 آتش نشان شهید حادثه ساختمان پلاسكو، روز دوشنبه (11 بهمن) با حضور گسترده و باشكوه اقشار مختلف مردم و مسئولان در مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار و پیكرهای شهدا در قطعه 50 بهشت زهرا(س) بخاك سپرده شد.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/9353// 1625