۱۳ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۴۴
کد خبر: 82411697
۰ نفر
احترام امارات به فرمان ترامپ

تهران- ایرنا - وزیر خارجه امارات در حمایت از دستور اخیر دونالد ترامپ در ممنوعیت ورود شهروندان هفت كشور اسلامی به آمریكا گفت: به تاكید دولت آمریكا مبنی بر اینكه فرمان ترامپ درباره مهاجرت مسلمانان را هدف قرار نمی دهد، احترام قائل هستیم.

در حالی كه بسیاری از سران كشورها و شخصیت های سیاسی - علمی در سراسر جهان و آمریكا نسبت به دستور ترامپ واكنش نشان داده و با آن مخالفت كرده اند، اما وزیر خارجه كشور كوچك امارات نسبت به این اقدام رییس جمهور آمریكا ذوق زده شده و از آن استقبال كرده است.
به گزارش اسكای نیوز عربی، 'عبدالله زاید بن آل نهیان' امروز (چهارشنبه) در نشست مطبوعاتی خود با 'سرگئی لاوروف' همتای روس خود در ابوظبی در حاشیه نشست همكاری های عربی - روسی این سخن را گفت.
تصریحات وزیر خارجه امارات در خصوص اعتماد به دستور دونالد ترامپ در هدف قرار ندادن مسلمان در حالی است كه رئیس جمهور جدید آمریكا شهروندان هفت كشور عمدتا مسلمان را به ادعای امن كردن آمریكا از ورود به این كشور منع كرده است، ادعایی كه توهین به تمامی مسلمانان تلقی می شود.
شبكه تلویزیونی 'سی ان ان' به دنبال این دستور جنجالی ترامپ اعلام كرد: در چهل سال گذشته هیچ آمریكایی توسط اتباع این هفت كشور مسلمان كشته نشده اند.
براساس این گزارش از سال 1975 تا پایان 2015میلادی هیچ آمریكایی توسط اتباع این هفت كشور در خاك آمریكا كشته نشده اند.
این درحالی است كه از 19 تروریست عامل حمله به آمریكا در 11 سپتامبر سال 2001، 15 نفر عربستانی بودند.
سی ان ان افزود: اما از سال 1975 تا پایان 2015میلادی 2هزار و 369 آمریكایی توسط شهروندان عربستان سعودی در حملات تروریستی كشته شده اند و در همین دوره زمانی 314 آمریكایی توسط شهروندان امارات و 162 آمریكایی نیز توسط شهروندان مصر كشته شده اند، چراكه این سه كشور خاستگاه حملات تروریستی یازده سپتامبر بودند.
این درحالی است كه نام سه كشور، عربستان، امارات و مصر در فهرست منع ورود اتباع آنها به آمریكا وجود ندارد، شاید به این خاطر كه ترامپ در این كشورها مناسبات تجاری دارد.
وزیر خارجه امارات در قسمتی دیگر از سخنان خود با اشاره به نشست آستانه نیز گفت: سازمان ملل باید تلاش هایش برای استفاده از نتایج نشست آستانه قزاقستان را مضاعف كند.
وی افزود: نشست آستانه تاییدی بر این قضیه است كه می توان بحران سوریه را از راههای سیاسی حل و فصل كرد.
وزیر خارجه امارات همچنین درباره ایجاد مناطق امن در سوریه نیز گفت: اكنون، گرفتن تصمیم نهایی درباره پیشنهاد ایجاد مناطق امن در سوریه، خیلی زود است.
وی درباره رابطه مسكو- ابوظبی نیز گفت: روسیه شریك مهم امارات متحده عربی محسوب می شود.
خاورم**9366**1275
مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری