۱۳ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۱۱
کد خبر: 82411171
۰ نفر
دومین امام جماعت در اربیل ترور شد

بغداد-ایرنا- حادثه ترور ائمه جماعات در اربیل در شمال عراق، نگرانی های جدی درخصوص امنیت اقلیم كردستان عراق ایجاد كرده است، بویژه آنكه دومین امام جماعت به روش مشابهی شب گذشته (سه شنبه) در برابر منزلش به دست افراد مسلح ناشناس ترور شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شیخ 'ملامحمود عثمان' همانند 'هوشیار اسماعیل' كه در 22 نوامبر 2016 (2 آذر 95) ترور شد، از اعضای جنبش اسلامی كردستان عراق بود. با ترور ملا محمود عثمان، یكی از اعضای جنبش اسلامی كردستان عراق در پارلمان اقلیم كردستان خواستار شناسایی عوامل ترور شده است.
'شوان قلعه دزیی' عضو این فراكسیون در اظهاراتی رسانه ای كه امروز چهارشنبه منتشر شد، گفته است كه شیخ ملامحمود عثمان حوالی ساعت 22 و 30 دقیقه سه شنبه شب در برابر منزلش به دست افراد ناشناس هدف گلوله قرار گرفت و كشته شد.
ملامحمود عثمان دانشجوی دكترای علوم دینی در یكی از دانشگاه های تركیه بود كه در عین حال سمت امام جماعت و خطیب مسجد 'سلیمان محمد' را در محله 'سیداوه' در اربیل به عهده داشت.
پیش از این نیز در اقدام مشابهی شیخ هوشیار اسماعیل از موسسین جنبش اتحاد اسلامی كردستان عراق و امام جماعت و خطیب مسجد 'عمر بندیان' به دست افراد مسلح ناشناس در نوامبر گذشته در برابر منزلش هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.
گرچه اداره امنیت اقلیم كردستان عراق موسوم به 'آسایش' در 27 نوامبر 2016 مدعی بازداشت دو فرد متهم به ترور شیخ هوشیار شد و گفت كه به جنایت خود اعتراف كرده اند، اما هنوز بسیاری ابهامات پیرامون این ترور وجود دارد، به ویژه اینكه اداره آسایش جزییات اعترافات و وابستگی افراد متهم دستگیر شده را فاش نكرده است.
اربیل مركز اقلیم كردستان عراق در طول یكسال اخیر علاوه بر ترور ائمه جماعات، شاهد ترورهای دیگری بوده است كه خبرگزاری عراقی 'المسله' در دهم مارس 2016 (20 اسفند 94) و متعاقب حادثه ترور نافرجام برادر 'قاسم الفهداوی' وزیر برق عراق، از آن به عنوان 'تسویه حساب ها' در اربیل یاد كرد.
همچنین در دوازدهم اوت 2016 (13 مرداد 95) برادرزاده استاندار جدید نینوا به دست افراد ناشناس ترور شد در حالی كه فرد مقتول هیچ گونه فعالیت سیاسی نداشت كه برخی علت ترور او را به اظهارات جنجالی استاندار نینوا در آن برهه مرتبط دانستند كه درباره كودكان نامشروع حاصل تجاوز عناصر گروه تروریستی داعش سخن گفته بود.
'نوفل حمادی' در واقع جایگزین 'اثیل النجیفی' استاندار سابق، در سمت استاندار جدید نینوا شده است و النجیفی بعد از اتهامش توسط دادگاه های مركزی عراق به دست داشتن در سقوط موصل در ژوئن 2014 به اربیل پناه برد.
اثیل النجیفی درحال حاضر در اربیل به سر می برد و یك گروه مسلح به نام 'الحشد الوطنی' را نیز تاسیس كرده و مدعی است كه در عملیات آزادی سازی موصل مشاركت دارد، هرچند چنین ادعایی را فرماندهی مشترك عملیات آزادی سازی نینوا تكذیب كرده است.
برخی صاحب نظران وجود گروه های متناقض و متخاصم سیاسی اعم از بعثی های سابق و افراد تحت تعقیب دستگاه های قضایی عراق و پاره ای شیوخ حامی افكار تكفیری را در كردستان عراق، در ناامن كردن اربیل دخیل می دانند.
اختلافات شدید سیاسی بین جریان های كرد در شمال عراق، فعال شدن محافل پان كردیسم و تندروهای خواهان جدایی كردستان عراق و وجود دفاتر و پایگاه های گروه مسلح كرد تركیه و سوریه، به باور كارشناسان بیش از پیش اوضاع امنیتی اربیل را دستخوش تلاطم كرده، تا جایی كه باعث شده است در بسیاری موارد اداره امنیت اقلیم كردستان عراق (آسایش) از بازداشت عوامل حملات مسلحانه و عملیات ترور ناكام بماند.
خاورم *4*353*1770*1275
انتشار دهنده: مجید جعفری