۱۲ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۵۰
کد خبر: 82410068
۰ نفر
ترامپ و آینده نامعلوم روابط با چین

پكن - ایرنا - با روی كار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و اعلام پایبند نبودن وی به اصل «یك چین» و همچنین افزایش فشارها بر پكن در عرصه تجارت، مناسبات دو كشور بشدت تیره شده و رهبران دو كشور از هر زمانی بیشتر به یكدیگر مظنون هستند.

به گزارش ایرنا، ‌ترامپ اعلام كرده است چین دزد فرصت های شغلی آمریكایی هاست و باید تعرفه بر روی كالاهای وارداتی از چین تا ۴۵ درصد افزایش یابد و او لزومی بر پایبندی به اصل چین واحد نمی بیند.
همین موضوع باعث شده است تا وزارتخانه های بازرگانی و تجارت چین با صدور بیانیه هایی نسبت به راهبردهای سختگیرانه ترامپ و جنگ دیپلماتیك و تجاری میان دو كشور هشدار دهند.
اقدامات و اظهارات ترامپ در هفته های گذشته علیه چین در ۳۷ سال گذشته در مناسبات رسمی دو كشور بی سابقه بوده است و به همین سبب مناسبات روز به روز تیره تر می شود و خطر رویارویی چین و آمریكا در باره مسایل فوق از جمله منازعات دریای جنوبی فزونی گرفته است.
روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ كنگ روز سه شنبه اعلام كرد كه چنانچه مناسبات دو كشور بحرانی شود بخشی از كل دنیا متضرر خواهد شد.
این نشریه می نویسد: برخی از وزش توفان در مناسبات دو كشور خبر می دهند و برخی نیز بر این باورند كه رهبران دو كشور سعی دارند این حقیقت را كه روابط تیره شده است، مخفی كنند.
نشریه از قول «رابرت دالی» رییس موسسه كیسینجر در واشنگتن كه بر روی چین متمركز است،‌ می نویسد: پتانسیل بالقوه ای وجود دارد كه نشان دهنده رو شدن كارت های بازی از سوی یكدیگر است، كارت هایی كه سرنوشت روابط را تعیین می كند و احتمال مناسبات را به قهقرا می كشاند.
از سال ۲۰۱۴ میلادی به این طرف مردم چین و آمریكا نسبت به یكدیگر دیدگاه های منفی بیشتری پیدا كرده اند و رهبران دو طرف هم به نوشته روزنامه هنگ كنگی از پشت لنزهای رنگی روابط را می نگرند و شرایط به هیچ وجه خوب نیست.
«دالی» می گوید كه وقتی مردم و رهبران دو كشور به یكدیگر نگاه منفی داشته باشند، ‌مناسبات به سمت مناقشات پیش می رود و نوعی رقابت برای رهبری میان دو كشور در حال شكل گرفتن است.
وی تصریح می كند كه رهبران دو كشور به شكل افراطی به یكدیگر مظنون هستند و هر یك كارت های بازی را آماده كرده اند و رویدادی بی سابقه در روابط چین و آمریكا در حال شكل گیری است.
ساوت چاینا به اظهارات رابرت سوتر از دانشگاه جرج واشنگتن هم اشاره می كند مبنی بر اینكه چین و آمریكا نتوانسته اند بر اختلافات مدیریت كنند.
وی می افزاید: هر دو كشور به این نتیجه رسیده اند كه حل مشكلات سخت است و همین دشواری ها آنها را برای برنامه های مناقشه انگیز احتمالی آماده كرده است.
روزنامه ارتش چین نیز در تازه ترین مطلب خود به تیرگی فزاینده روابط اذعان كرده و آورده است كه جنگ میان چین و آمریكا بیش از هر زمان دیگری واقعی شده است.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی