۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۱۰
کد خبر: 82409263
T T
۰ نفر
افتتاح بزرگترین مجتمع فرآوری غلات كشور با حضور رئیس جمهوری در البرز

كرج - ایرنا - بزرگترین مجتمع و پالایشگاه فرآوری غلات كشور و خاورمیانه همزمان با دوازدهم بهمن آغاز دهه مبارك فجر انقلاب اسلامی، صبح سه شنبه با حضور رئیس جمهوری در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا،‌ حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی برای افتتاح چندین پروژه مهم صنعتی و تولیدی، وارد استان البرز شد.
در جریان سفر رئیس جمهوری به استان البرز كه محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز وی را همراهی می كند، قرار است 11 پروژه مهم صنعتی و تولیدی استان البرز به بهره برداری برسد.
رئیس جمهوری 3 پروژه بزرگ صنعتی شامل افتتاح خط تولید فروكتوز، گلوگز و گلوتن ذرت و فاز توسعه ذخیره سازی و نگهداری غلات در سیلو در شهرستان ساوجبلاغ را با حضور مستقیم به بهره برداری می رساند.
رئیس جمهوری همچنین كلنگ احداث یك پروژه جدید در شركت زرنام را به زمین زد.
این مجتمع با ظرفیت 400هزارتن شامل 15 هزارتن گلوتن ذرت و 70هزار تن گلوكز وشربت و 315هزارتن فروكتز و شربت است. 210 هزار تن ذخیره سازی و نگهداری غلات در سیلو نیز در زمینی به مساحت 4000مترمربع در زیر بنای 21 هزار و 527 متر مربع به بهره برداری رسید.
تولید 6 هزارتن انواع بیسكویت، كلوچه و شیرینی های غیر آردی و شكلات نیز از دیگر تولیدات این مجتمع است.
بر اساس این گزارش، برای آماده سازی این پروژه ها 25 هزار و 514 میلیارد ریال اعتبار از سوی بخش خصوصی هزینه شده است.
چند پروژه صنعتی و تولیدی دیگر نیز قرار است همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان البرز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون او، از طریق ویدئو كنفرانس با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری برسد.
8 طرح توسعه ای و ایجادی دیگر نیز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون وزیر در دستور كار قرار دارد كه در مجموع این طرح ها برای استان البرز 4 هزار و 529 شغل ایجاد می كند.
در این سفر با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو طرح نوین لوازم خانگی و تابلو های برق نیز رونمایی می شود.
محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی نیز رئیس جمهوری را در این سفر همراهی می كنند و قرار است 3 پروژه صنعتی و تولیدی البرز با حضور مستقیم رئیس جمهوری و 5 پروژه نیز با دستور وی از طریق ویدئو كنفرانس در ساوجبلاغ، كرج، نظرآباد و اشتهارد به بهره برداری برسد.
رئیس جمهوری در جریان افتتاح بزرگترین پالایشگاه غلات كشور از بخش های مختلف تولید محصولات این مجتمع دیدن و از نزدیك در جریان تولید محصولات پالایشگاه غلات زر قرار گرفت.
طرح احداث پالایشگاهی با ورودی غلات، سال 89 در دستور كار گروه صنعتی و پژوهشی زر قرار گرفت. آذرماه 94 فاز اول نخستین پالایشگاه غلات كشور با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.
پالایشگاه غلات زر با اتكا به مزیت تأمین، تولید و توزیع در اختیار كشورمان به گونه‏ای تعریف شده است كه در حال حاضر می‏تواند با فرآوری روزانه هزاران تن غلات، خوراك اولیه ده‏ها واحد صنعتی زیردستی كنونی و آتی خود را پالایش و فراهم آورد.
پالایشگاه غلات زر مصداقی از اقدام عملی در راستای اقتصاد مقاومتی است كه به همت متخصصان ایرانی و دانش بومی احداث شده و صنعت كشور را با جهش بلندی روبرو می كند.
این پالایشگاه با 15 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای 300 نفر اشتغالزایی مستقیم و 4 برابر آن اشتغالزایی غیرمستقیم خواهد داشت.
1535/6155حكیمه كشاورز**انتشار دهنده:داریوش غفاری
۰ نفر