افزایش 10 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نشانه موفقیت ستاد احیاست

مهاباد- ایرنا- مدیركل محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینكه دولت برای احیای دریاچه ارومیه مصمم است، گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه با وجود كاهش بارندگی در مقایسه با روز مشابه سال قبل، حدود 10 سانتیمتر افزایش یافته و این موضوع نشانه موفقیت ستاد احیاست.

پرویز آراسته دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه دریاچه ارومیه در حال حاضر 2 میلیارد مترمكعب آب دارد، افزود: حجم آب این دریاچه در سال 1393 شمسی حدود 500 میلیون مترمكعب بوده است.
به گفته وی دولت با صرف سه هزار میلیارد ریال هزینه، مرحله تثبیت آب دریاچه ارومیه را در مهر سال جاری با موفقیت پشت سر گذاشته است و مرحله احیا پس از مرحله تثبیت آب دریاچه از سال 96 آغاز می شود.
وی افزود: سه سال اول برنامه ستاد احیا دریاچه ارومیه مرحله تثبیت است تا آب دریاچه نسبت به سال های قبل كاهش نیابد و دولت به این هدف رسید و تاكنون به شعار خود در احیا دریاچه ارومیه جامه عمل پوشانده است.
آراسته مرحله بعدی فعالیت این ستاد را رسیدن به تراز اكولوژیكی آن به میزان یكهزار و 274 متر و 10 سانتیمتر عنوان كرد و گفت: علاوه بر فعالیت های مربوط به احیا دریاچه ارومیه، جلوگیری از خشك شدن تالاب های اقماری این دریاچه، كنترل طوفان های ریزگرد و حفاظت از حیات موجودات آبزی در دستور كار قرار دارد.
به گفته پرویز آراسته تالاب كانی برازان به عنوان نمونه عینی از تالاب های اقماری دریاچه ارومیه است كه با مشاركت مردمی وضعیت بسیار مناسبی دارد.
به گزارش ایرنا، اولین دستور كار هیأت وزیران در دولت دكتر روحانی، تشكیل كارگروه احیای دریاچه ارومیه به ریاست دكتر جهانگیری بوده و رئیس جمهوری به واسطه تثبیت آب این دریاچه به وعده انتخاباتی خود كه احیای دریاچه ارومیه بود، جامه عمل پوشانده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز كرد و در سریع ترین زمان ممكن طرح های 40 گانه نهایی بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت.
انتقال آب بین حوضه ای، استفاده از آبیاری های نوین در بخش كشاورزی با توجه به سهم بیش از 90 درصدی این بخش از مصرف آب و فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ترویجی از جمله این اقدام های عملیاتی است.
3093/3072 ** خبرنگار: پیمان پاكزاد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی