۱۰ بهمن ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8240911
۰ نفر
دیده بان حقوق بشر از مرک هزار غیرنظامی افغان خبر داد # کابل، خبرگزاری جمهوری اسلامی 10/11/85 خارجی.افغانستان.سیاسی. سازمان دیده بان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است ، درگزارشی از وضعیت افغانستان اعلام کرد: در سال 2006 میلادی یکهزار غیرنظامی افغان در جــریان تنش های این کشور کشته شدند. درگزارش دو صفحه ای این سازمان که روز سه شنبه در کابل دراختیار رسانه ها قرار گرفت، آمده است: اغلب این افراد توسط شورشیان به قتل رسیدند و یکصـد نفر نیز توسط نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کشته شدند. طبق این گزارش، در سال گذشته میلادی چهار هزار و 400 نفر در افغـانستان کشته شدند که این رقم نسبت به سال 2005 میلادی دو برابر افزایش یافته است.
سازمان مزبور تاکید کردیک سال از نشست کشورهای کمک کننده به افغانستان در لندن می گذرد اما این کشور و همکاران بین المللی آن نتوانسته اند تا مفاد نشست مزبور را در افغانستان اجرا کنند. در گزارش با انتقاد از روند تامین امنیت و رعایت حقوق بشر در افغانستان گفته شد که دولت و جامعه جهانی در این رابطه تاکنون گام های مهم برنداشتند.
دیده بان حقوق بشر تصریح کرد که جنک سالاران و گروهای مسلح غیرقانونی اکنون همانند تروریست ها برای مردم افغانستان مشکل آفرین هستند. نشست لندن در آغاز سال 2006 میلادی دستاورد بزرگی برای دولت کابل بود که در این نشست نمایندگان بیش از 70 کشور و نهادهای بین المللی شرکت داشتند. در نشست مزبور وعده کمک بیش از 10 میلیارد دلار به افغانستان داده شد و شرکت کنندگان طرحی را تحت عنوان موافقت نامه افغانستان در این نشست امضا کردند. در این طرح که برای پنج سال آینده تدوین شد و به موافقت نامه لندن معروف است، افغانستان متعهد شد که برای ایجاد اداره سالم، شفاف سازی امور و پاسخگویی تلاش کند. همچنین افغانستان متعهد به مبارزه با تروریسم، قاچاق موادمخدر و رعایت حقوق بشر شد. آساق/2281/332/1438/1392

سرخط اخبار جهان