حضور 100 شركت جمهوری چك پای میز مذاكره با فعالان اقتصادی ایران

پراگ- ایرنا- نمایندگان 100 شركت جمهوری چك عصر امروز(دوشنبه) با همتایان خود در هیات اقتصادی ایران در محل وزارت صنعت چك در شهر پراگ، نشست رو در رو (B to B) برگزار كردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، در این دیدارها، فعالان اقتصادی ایران و چك درباره گسترش همكاری ها در زمینه های صنعت، معدن، انرژی، گردشگری، امور بانكی و سرمایه گذاری، كشاورزی و غذا، سلامت و آی.سی.تی(فناوری ارتباطات و اطلاعات-ICT) مذاكره كردند.
در این دیدارها، 30 میز برای مذاكرات در نظر گرفته شد كه هر كدام از اعضای هیات اقتصادی ایران در یك میز مستقر شده و فعالان اقتصادی جمهوری چك با توجه به برنامه ارائه شده، با همتایان خود گفت وگو كردند.
به گزارش ایرنا، در این نشست «یروسلاو هاناك» (Yaroslav Hanak) رئیس كنفدراسیون صنایع و ولادیمیر دلوهی (Vladimir Dlouhi) رئیس اتاق بازرگانی چك و همچنین بیش از 100 فعال اقتصادی جمهوری چك شركت داشتند.
هیات 30 نفره فعالان اقتصادی ایران از طرف اتاق بازرگانی تهران به سرپرستی مسعود خوانساری دیروز وارد جمهوری چك شد؛ بیشتر اعضای هیات ایرانی را در این سفر فعالان صنعتی تشكیل می دهند.
علاوه بر شركت در نشست های تجاری، رئیس اتاق بازرگانی تهران با ولادیمیر دلوهی رئیس اتاق بازرگانی و یروسلاو هاناك رئیس كنفدراسیون صنایع جمهوری چك دیدار و گفت و گو خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، میزان كل تولید ناخالص داخلی جمهوری چك چهار هزار و 284 میلیارد كرون معادل 182 میلیارد دلار است؛ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این كشور در سال 2015 برابر با 3.9 درصد بوده و سرانه درآمد ملی این كشور نیز 18 هزار و 200 دلار است. نرخ تورم این كشور در سال 2015 پنج دهم درصد اعلام شده است.
نرخ بیكاری در سال 2015 در جمهوری چك 6 درصد بود؛ ضمن آنكه بدهی خارجی این كشور در این سال، 99 میلیارد دلار و نرخ سرمایه گذاری خارجی در جمهوری چك 23.6 درصد است.
براساس آمار اعلام شده از سوی جمهوری چك، حجم مبادلات اقتصادی این كشور با ایران در سال 2015 برابر با 52 میلیون دلار بوده كه نسبت به سال پیش از آن نزدیك به 50 درصد رشد داشته است. حجم مبادلات دو كشور در 11 ماه نخست سال 2016 براساس اعلام اداره آمار چك با رشدی حدود 25 درصد به میزان 59 میلیون و 139 هزار دلار رسید كه در زمان مشابه سال گذشته، 47 میلیون و 433 هزار دلار بوده است.
حجم مبالدالت اقتصادی چك با كشورهای همسایه ایران از جمله تركیه در سال 2015 حدود سه میلیارد و 180 میلیون دلار، آدربایجان یك میلیارد و 176 میلیون دلار، قزاقستان حدود 685 میلیون دلار، امارات حدود 897 میلیون دلار و عربستان حدود 620 میلیون دلار است.
بازدید از مجموعه های صنعتی جمهوری چك( كه آن را آلمان كوچك می خوانند)، شركت در نشست تجاری با اعضای اتاق بازرگانی مشترك چك و ایران و همچنین حضور در جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از دیگر برنامه های هیات تجاری ایران در سفر به جمهوری چك است.
این هیات پس از جمهوری چك، به كشور دانمارك سفر خواهد كرد و در نشست های اقتصادی، جلسه های رو در رو و همچنین بازدید از مجتمع های صنعتی شركت خواهند داشت.
اقتصام**9189** 2023** خبرنگار: اسماعیل داودی ** انتشاردهنده: لطیف نكوئی

اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco