فروشگاه آمریكایی «استار باكس' ده هزار پناهجو را استخدام می كند

لندن - ایرنا - فروشگاه آمریكایی «استار باكس» در مخالفت با احكام ضد مهاجرتی دونالد ترامپ علیه مسلمانان،اعلام كرده است كه قصد دارد تا 10 هزار پناهجو را در شعب خود در سراسر دنیا استخدام كند.

به گزارش ایرنا، نشریه خبری ایندیپندنت روز دوشنبه در گزارشی نوشت: «هوارد شولتز» رئیس كافی شاپ «استارباكس» در نامه ای خطاب به روسای شعب این فروشگاه اعلام كرد كه به مدت پنج سال، تمركزشان را بر روی استخدام پناهجویان و آوارگان در سراسر دنیا بگذارند.
این نشریه خبری افزود: شولتز كه از طرفداران هیلاری كلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا بود، ضمن انتقاد به حكم اجرایی دونالد ترامپ مبنی بر ساخت دیوار مرزی میان آمریكا و مكزیك، در این نامه افزود كه از كشاورزان مكزیكی كه با شركتش همكاری دارند حمایت كرده و چنانچه قانون خدمات بهداشتی دولت اوباما از سوی ترامپ لغو شود، شركت وی به صورت داوطلبانه این خدمات را ادامه و ارائه خواهد داد.
ایندیپندنت نوشت: اقدام این فروشگاه نشان می دهد كه شركت های آمریكایی با مشكلات و پیچیدگی های زیادی در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ مواجه خواهند بود.
كافی شاپ «استارباكس» در سال 1971 میلادی از سوی دو شریك به نام های «پایك ماركت» و «الیوت بی» در سیاتل آمریكا به ثبت رسید.
این كافی شاپ آمریكایی كه در اكثر كشورهای جهان از جمله انگلیس شعبه دارد، بالغ بر 19.16میلیارد دلار درآمد در سال 2015 كسب كرده است.
بر اساس گزارش های منتشر شده در حال حاضر بیش از 24هزار كارمند در این فروشگاه مشغول به كار هستند.
به دنبال احكام ضد مهاجرتی ترامپ و اعلام ممنوعیت صدور روادید و ورود اتباع 7 كشور مسلمان از جمله ایران، همزمان با خشم جهانی علیه این احكام نژادپرستانه و تبعیض آمیز، مخالفت ها داخلی در انگلیس علیه سفر ترامپ بشدت بالا گرفته است.
علاوه بر بیش از یك میلیون تن از مردم انگلیس كه توماری را دراین خصوص امضا كرده اند، 'تیم فالون' رهبر حزب لیبرال دمكرات و 'جرمی كوربین' رهبر حزب كارگر از جمله شخصیت های سیاسی هستند كه از 'ترزا می' خواسته اند كه سفر ترامپ را به انگلیس كه انتظار می‌رود تا اواخر سال جاری میلادی صورت گیرد، لغو كرده و یا آن را به تعویق بیندازد.
دولت محافظه‌كار 'ترزا می' اما درخواست گسترده مردم و سیاست مداران این كشو را برای ممنوعیت ورود 'دونالد ترامپ' به انگلیس، رد كرده است.
در همین حال در اعتراض به احكام ضد مهاجرتی ترامپ، ساعت 18 امروز ( دوشنبه) قرار است علاوه بر لندن، در شهرهای منچستر، بریستول، براتیون، لیورپول، گلاسكو، ادینبرو و كاردیف تظاهرات گسترده ای برگزار شود.
علاوه بر تظاهرات یاد شده، گروه مدنی ضد جنگ و طرفدار صلح از جمله كارزار مدنی «ائتلاف ضدجنگ» در نظر دارند تا شنبه آینده نیز تظاهرات بزرگی را در لندن به همین منظور به راه بیندازد.
اروپام**5**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان